Jak na věc


běhej se psem non stop dogwea

nejčtenější články za poslední týden

    Pokud někdo říká o knize „Born to run“, že je to běžecká bible, tak jen proto, že ještě nečetl „Jez a běhej“. Tady se totiž nerozlišuje strava fyzická (dodávající tělu kalorie) od stravy psychické (dodávající člověku sílu, jít – běžet dál, když předtím padl na samé dno), přestože už jen to by úplně stačilo, abych tou knížkou listoval jako blázen a žasl nad tím, co se Scottovi společně s Stevem Friedmanem povedlo napsat. Je to prostě něco, co nemá obdoby.
    Na pozadí skvěle podaných příběhů z absolvovaných ultramaratonů, na pozadí příběhu Jurekova života tu najdete ve skvělé symbióze rady, jak běhat, jak začít běhat, a proč začít zrovna takto. Je tu probrána i otázka správného protahování i běžeckého stylu, ovšem způsobem, který je mi velmi milý, protože úplně nekonfrontační. Žádné musíte běhat jedině tak, nebo tak. Autor nechává na každém z nás, abychom si našli vlastní způsob běhu, ovšem zároveň nám říká, proč on sám běhá zrovna tak a ne jinak.


seriál Knížka, která mě zaujala

    „Jez a běhej toho nabízí mnohem víc. Už jen název knihy příznačný – většina běžců totiž tvrdí, že jedním z důvodů, proč běhá, je právě jídlo, přesněji řečeno, aby se mohli dobře najíst. Jurek se v každé kapitole věnuje klíčovým závodům svého života, bojům rodinným i běžeckým. Takže kniha obsahuje i 23 receptů na skvělá jídla, třeba houbovo-čočkové burgery. Scott Jurek je již 7 let veganem, což ale vůbec nevadí. A i když netvrdím, že se dám na čistě rostlinnou stravu, tak ty recepty rozhodně sám vyzkouším, nebo je spíš doporučím Zdeňkovi Dančovi, aby se je naučili vařit v hotelu Francis nebo v hotelu Komorní Hůrka, protože tamní kuchaři jsou určitě zdatnějšími mistry u plotny než já.
    „Jez a běhej jsem si přinesl z nakladatelství teprve včera. Ale už když jsem jí bral poprvé do ruky, cítil jsem v prstech zvláštní svědění a v dlaních teplo, první příznaky, že ta knížka v sobě obsahuje Něco. Něco absolutně neskutečného, co tu ještě nebylo! A tušení mě nezklamalo.
    Zvažoval jsem, zda vám nemám na závěr této malé a krátké exkurze do „Jez a běhej připsat malou ochutnávku, ale nakonec jsem usoudil, že úplně bude stačit, když zde z ní ocituji jedno motto:
    Povinná četba pro každého, kdo má pocit, že se zasekl na jednom místě a nemůže se hnout. Povinná četba pro každého, kdo kdy toužil něco dokázat – někým být. Takže povinná četba pro každého, kdo to myslí se životem vážně!


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00