Jak na věc


běhej se psem non stop dogwea

seriál Knížka, která mě zaujala

    Na pozadí skvěle podaných příběhů z absolvovaných ultramaratonů, na pozadí příběhu Jurekova života tu najdete ve skvělé symbióze rady, jak běhat, jak začít běhat, a proč začít zrovna takto. Je tu probrána i otázka správného protahování i běžeckého stylu, ovšem způsobem, který je mi velmi milý, protože úplně nekonfrontační. Žádné musíte běhat jedině tak, nebo tak. Autor nechává na každém z nás, abychom si našli vlastní způsob běhu, ovšem zároveň nám říká, proč on sám běhá zrovna tak a ne jinak.
    Zvažoval jsem, zda vám nemám na závěr této malé a krátké exkurze do „Jez a běhej připsat malou ochutnávku, ale nakonec jsem usoudil, že úplně bude stačit, když zde z ní ocituji jedno motto:
    Povinná četba pro každého, kdo má pocit, že se zasekl na jednom místě a nemůže se hnout. Povinná četba pro každého, kdo kdy toužil něco dokázat – někým být. Takže povinná četba pro každého, kdo to myslí se životem vážně!
    Jméno Scotta Jureka nemusím zejména ultramaratoncům představovat. Pro ostatní jen stručně: fenomenální Američan, který absolvoval mnoho ikonických závodů světa, a to ve vzdálenostech delších než maraton, nejčastěji ovšem delších než 100 kilometrů. A je to také onen hrdina z knihy „Zrozeni k běhu – Born to run“, který si zaběhal s Tarahumary v Mexiku. Příběh této živoucí běžecké legendy s názvem „Jez a běhej vydalo tento týden nakladatelství Mladá fronta.


nejčtenější články za poslední týden

    „Jez a běhej jsem si přinesl z nakladatelství teprve včera. Ale už když jsem jí bral poprvé do ruky, cítil jsem v prstech zvláštní svědění a v dlaních teplo, první příznaky, že ta knížka v sobě obsahuje Něco. Něco absolutně neskutečného, co tu ještě nebylo! A tušení mě nezklamalo.
    Pokud někdo říká o knize „Born to run“, že je to běžecká bible, tak jen proto, že ještě nečetl „Jez a běhej“. Tady se totiž nerozlišuje strava fyzická (dodávající tělu kalorie) od stravy psychické (dodávající člověku sílu, jít – běžet dál, když předtím padl na samé dno), přestože už jen to by úplně stačilo, abych tou knížkou listoval jako blázen a žasl nad tím, co se Scottovi společně s Stevem Friedmanem povedlo napsat. Je to prostě něco, co nemá obdoby.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00