Jak na věc


blesi trhy v praze kolbenova

Souvislost s atopickým ekzémem či hypersenzitivní reakcí na krmivo

    V případě kožních změn spadajících do eosinofilního komplexu je potřeba v případě vředu vyloučit infekční příčiny, poranění a nádory, hlavně spinocelulární karcinom. Granulom či plak je zase podobný mastocytomu nebo lymfomu. Pokud je už jasné, že se jedná opravdu o eosinofilní komplex a ne o primární infekci či tumor, pravděpodobně se jedná o alergii „na něco“. Alergie na bleší kousnutí je díky svému častému výskytu dobrým kandidátem.
    Příznaky jsou různorodé, ale u psů je nejčastějším příznakem silně svědivá vyrážka na zádi rozšiřující se směrem ke kořeni ocasu, která se může šířit i na zadní stranu stehen a do slabin. S délkou trvání potíží se však klinický obraz mění sekundárními infekcemi, chronickým drážděním a poškozením kůže škrábáním.
    Při zahájení osmé sezóny blešího trhu jsme byli tedy trochu na vážkách, zda a jak tuto zálibu pro malý okruh nadšenců dál pořádat. Rozhodli jsme se zvolit metodu nejmenšího odporu, a proto letos snížíme počet sobot, po které se bude bleší trh (jako přidružená akce k běžnému farmářskému trhu) konat. Vycházíme tím vstříc ostatním pořadatelům ostatních akcí na náměstí. Po pravdě řečeno, už je nás na náměstí tolik, že je tu občas lehce těsno.


otevírací doba v obchodě i v kavárně

    Náš bleší trh na náměstí Míru je tu už od roku 2010. Za tu dobu se město hodně proměnilo, kromě bleších trhů se ve městě konají i trhy farmářské, obecné i všelijaké jiné... Po celou dobu nám vždy vychází vstříc městský úřad a také Městská policie, za což se sluší před dalším ročníkem opakovaně poděkovat. Snad služeb MěP bude potřeba co nejméně, nicméně se někdy stávalo, že se na blešáku objevily věci, které tam neměly co dělat - s padělky, nedovolenou symbolikou nebo třeba s chemií se u nás obchodovat nesmí... Podrobná aktualizovaná pravidla blešího trhu najdete zde.
    Častým nálezem je eosinofilní vřed. To je nebolestivý, nesvědivý, ovšem ošklivě vypadající vřed se zesíleným okrajem, který se nejčastěji tvoří na horním pysku. Vřed je vyplněný žlutou nebo hnědavou nekrotickou tkání a okolí je rudé. Může zasahovat i do dutiny ústní nebo až pod nos. Majitelé to považují za pořezání o plechovku s krmením nebo za popáleninu. Eosinofilní vřed se může vyskytnout až u 60 % koček s alergií na bleší kousnutí.
    Dalším takovým možným projevem je kožní granulom, krásně anglicky nazvaný acral lick, což popisuje podstatu vzniku, totiž jedná se o zhrublou, neosrstěnou bouli nejčastěji na zápěstích nebo vrchní strany tlapek hrudních končetin, kterou si vytvořil pes sám neustálým lízáním. Pes alergický na bleší kousnutí si také může nápadně často vykusovat srst na předních nohách. To proto, že ho kůže svědí.


Alergie na bleší kousnutí u psa

    Poškození kůže rády využívají bakterie, takže se obraz nemoci může zcela překrýt bakteriálním zánětem kůže, který je sám o sobě velmi svědivý. Druhotně se mohou na rozškrábané kůži přemnožit také kvasinky a vzniká malasseziová dermatitida, také velmi svědivá a často doprovázená už zmíněným zesílením a ztmavnutím kůže. Záněty mohou postihovat i hluboké vrstvy kůže.
    A ještě dvě menší novinky na závěr: abychom ulehčili parkovacím plochám na horním náměstí, a také abychom umožnili návštěvníkům trhů nerušený výběr v celém prostoru trhů, umisťujeme v konsensu s vedením města letos opět bleší trh do prostoru okolo kašny. Po dohodě s památkáři by neměly být předměty na prodej odkládány na kašnu, proto budeme prodejcům nabízet použití rozkládacích stolů.
    Zvláštním projevem alergických reakcí u koček bývají kožní změny patřící do tzv. eosinofilního komplexu. Obecně jsou to jasně červené, lysé změny na kůži. Některé bývají svědivé, jiné ne. Některé vznikají přímo v místě dráždění, ale jiné zase ne. Některé kočky reagují vznikem jen jedné konkrétní změny, jiné si jich pořídí víc najednou.


Alergie na bleší kousnutí u kočky

    Některá zvířata jsou alergická čistě na bleší kousnutí bez současné atopie nebo alergie na krmivo. Jiná jsou zároveň atopici a alergici na bleší kousnutí, nebo jsou alergická na krmivo a na bleší kousnutí. Další trpí atopickou dermatitidou/alergií na krmivo a poštípání blechou u nich jen spustilo svědění na podprahově podrážděné kůži. V praxi je u konkrétního pacienta obtížné hned rozhodnout, do které skupiny patří.
    Eosinofilní plak je změna lysá, vlhká, mokvavá a výrazně svědivá. Nejčastěji se tvoří na vnitřní straně stehen, na břiše, na krku a na hlavě a připomíná poněkud psí hot-spot. Eosinofilních plaků většinou bývá víc vedle sebe. Mízní uzliny mohou být také zvětšené.
    Svědění bývá vyjádřeno různě. Některé kočky se jen častěji a vehementněji olizují. To může komplikovat diagnózu, protože si tam mohou vylízat bleší trus a vykousat dospělé blechy, takže zablešení jako příčina není vůbec vidět. Jiné kočky se mohou kousat a vytrhávat si celé chomáče srsti. Takové kočky si mohou vyškubat lysiny, které mohou být i značného rozsahu. Lysivost bývá symetrická a může zahrnovat břicho, slabiny, stehna, zadek, okolí kořene ocasu i krk. Svědění může být i natolik intenzivní, že se kočka škrábe až do krve, hlavně na hlavě a krku.


pondělí až sobota 9:30-18, neděle 13-18 (prázdniny, svátky a ostatní zavíračky upřesňujeme v Aktualitách)

    Soukromý veterinární lékař od roku 2011. Dlouhou dobu působím ve smíšené praxi, kromě psů, koček a králíků se zabývám také drůbeží a malými přežvýkavci, okrajově i skot, prasata, exotické ptactvo.
    Pes si pupínky škrábe, olizuje a vykusuje, což mění jejich vzhled a vzhled původně nepostiženého okolí. Rozškrábané pupínky se pokrývají stroupky a strupy. Může být patrné větší množství lupů. U světle zbarvených psů se srst může barvit dohněda působením slin. Při intenzivním škrábání jsou chlupy olámané a vypadané, vznikají lysá místa, kůže je zarudlá a pokrytá uvolněnými cáry pokožky. Chronické poškozování a dráždění kůže škrábáním při dlouhotrvajícím silném svědění způsobuje její zesílení či nápadné ztmavnutí. Může se objevit také mazotok a nemocný pes žlukle zapáchá.


Eosinofilní granulom a eosinofilní plak

    Prodejci! V den blešáku dorazte prosím mezi 7 a 8 hodinou. Za obsazené místo budeme i letos počítat 50 Kč za jedno místo, případně více, podle rozměrů prodejního místa. Jednáme o zapůjčení prodejních stolů. Není možné umisťovat předměty na kašnu (DĚKUJEME ZA DODRŽOVÁNÍ). Peníze, vybrané na bleším trhu, využíváme na úhradu propagace trhů, a také na další aktivity našeho spolku. To pořádá mnohem více akcí, z nichž naprostá většina má vstupné dobrovolné. Díky za pochopení, proč tyto peníze vybíráme. Pořadatelé si vyhrazují odmítnout prodejce se zbožím, které nebude odpovídat blešímu trhu. Seznam toho, co by na bleším trhu být nemělo, najdete v Pravidlech.
    Těšíme se na nakupující a doufáme, že prodejci nám po zkušenostech z minulých let zachovají přízeň. Blešák jsme původně začali pořádat hlavně kvůli tomu, abychom do našeho pěkného historického centra přivedli trochu běžného života. Osmiletá tradice napovídá, že se to snad zatím daří. Co říkáte? Přijďte se i vy setkat s přáteli.
    U koček je to ještě těžší než u psa, protože jak miliární dermatitida, tak eosinofilní komplex jsou nespecifické kožní změny. Miliární dermatitida kromě různých alergií vzniká také jako reakce na střevní či jiné kožní parazity, jako jsou všenky a dravčíci, doprovází dermatofytózu, svědění hlavy, krku a zádi může doprovázet ušní svrab. Projevuje se tak i bakteriální infekce, deficit biotinu nebo nedostatek nenasycených mastných kyselin v potravě nebo některé autoimunitní nemoci.


Nemoci podobné bleší alergické dermatitidě u koček

    Bleší alergická dermatitida je nemoc typicky postihující mladé dospělé psy a kočky. Zvířata, která mají predispozici ke vzniku alergie a setkávají se s blechami, začnou mít potíže do pěti let věku. Samozřejmě pokud zvíře žije v domácnosti a s blechami se běžně nesetkává, může se alergie projevit i později, nebo třeba vůbec ne.
    U psa jsou typickým projevem alergie na bleší kousnutí pupínky, obvykle tvořící jakýsi trojúhelník se základnou na zadní straně stehen a u kořene ocasu a vrcholem směřujícím přes záď směrem k hřbetu. Vyrážka se může rozšířit i do i slabin, na vnitřní stranu stehen, hráz, pupek a šířit se po hřbetu až ke krku. Někdy je celotělová. Svědění obvykle postihuje nejvíc záď, kořen ocasu a ocas, ale některé psy svědí celé tělo. Protože alergie na bleší kousnutí často doprovází atopickou dermatitidu, u jednoho zvířete může být rozložení kožních změn vytvořeno kombinací. Pes může mít zároveň vyrážku na hřbetě jako reakci na blechy a zánět kůže v podpaží či v meziprstí jako projev atopické dermatitidy, například.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00