Jak na věc


bohumil doubek pohřeb plzeň

Bohumil Hrabal — Lidé — Česká televize

    Archeoložka jim nejprve vysvětlila, jak probíhá archeologický výzkum, potom se šesťáci rozdělili do skupinek a pokusili se (podobně jako skuteční archeologové) slepit rozbitou nádobu, zařadit keramické nádoby k příslušné archeologické kultuře a zakreslit na milimetrový papír část nálezu (kostru). Zjistili i to, že vyrábět mouku drcením obilí mezi kameny tak, jako to dělali pravěcí lidé, není vůbec jednoduché.
    Básník, spisovatel a scénárista Bohumil Hrabal se narodil v roce 1914 v Brně-Židenicích jako nemanželský syn Marie Kilianové a mladého důstojníka rakouské armády Bohumila Blechy. Ten se ovšem na nátlak svého otce k otcovství nepřihlásil. Malý Bohumil František (jak byl pokřtěn) tedy s příjmením Kilian vyrůstal u prarodičů v Brně. Matka Marie se pak jako pomocná účetní v městském pivovaru v Polné seznámila s hlavním účetním Františkem Hrabalem, a v šestnáctém roce se oba vzali. Následně otčím Bohumila adoptoval, dal mu své příjmení, a s matkou posléze i nevlastního bratra – Hrabalovým se totiž narodil syn Břetislav Josef. V roce 1918 se celá rodina odstěhovala do Nymburku, kde otec František dostal místo správce tamějšího pivovaru. Malý Bohumil rád četl a oblíbil si příběhy, které vyprávěli pivovarští dělníci, najmě ho zaujaly historky otcova bratra Josefa, jenž se u Hrabalů – tak trochu proti jejich vůli – „na kratší dobu“ ubytoval.


Na základě ustanovením § 123 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, a v souladu s ustanovením § 11, § 13 a § 14 vyhlášky č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, v platném znění stanovuji výši měsíční úplaty za zájmové vzdělávání pro školní rok 2019/2020

    Spisovatel Bohumil Hrabal zemřel v roce 1997 po pádu z nemocničního okna pražské nemocnice Na Bulovce. O rok později o něm natočila režisérka Olga Sommerová pro ČT dokument Požehnaný prokletý básník Bohumil Hrabal.
    Nevšední pozorovací talent a především strhující vypravěčský styl nesmazatelně zapsaly Bohumila Hrabala do české literatury druhé poloviny 20. století. Jeho literární hrdinové, které nazýval pábitelé, se občas chovají nerozumně a pošetile a hodně si vymýšlejí, přesto dokážou najít krásu tam, kde by ji nikdo na první pohled nehledal. Hrabalovo dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků, za svého života byl vedle Milana Kundery světově nejznámějším českým prozaikem.
    Projekt je také součástí preventivního programu naší školy - oblast rizikového chování v dopravě.
    Od roku 1990 byla vydávána Hrabalova díla znovu a ve velkém, on sám napsal mj. texty Listopadový uragán (1990) nebo Večerníčky pro Cassia (aneb Dopisy Dubence, 1993), podle jeho knih byly natočeny další filmy (např. Andělské oči, 1994 nebo Příliš hlučná samota, 1995), byl vyznamenán francouzským řádem Rytíř umění a písemnictví, poseděl s českým a americkým prezidentem v pivnici U Zlatého tygra.


Základní škola Bohumila Hrabala

    Na začátku sedmdesátých let se Hrabal octl v klatbě. Napsal texty Postřižiny a Obsluhoval jsem anglického krále, později novelu Něžný barbar, ale věděl, že v době počínající tzv. normalizace skončí v šuplíku. Postřižiny vyšly až v roce 1974 v samizdatové edici Petlice (1974). Ovšem po spisovatelově kontroverzním rozhovoru ve Tvorbě, v kterém se přihlásil k socialismu, dostal od normalizátorů opět zelenou – Postřižiny byly tedy vydány i oficiálně (1976). Hrabal se tak stal jediným autorem, jehož knihy zároveň vycházely v samizdatu i ve státních nakladatelstvích: do budoucna tomu nemělo být jinak. Kupříkladu v Petlici vyšla jeho Příliš hlučná samota (1977), a v Československém spisovateli hned dvě jeho prózy: Slavnosti sněženek a Městečko, kde se zastavil čas (obě 1978). Druhý jmenovaný titul byl téhož roku vydán v Rakousku. V devětasedmdesátém se na pultech objevily další jeho povídkové knihy – Krasosmutnění a Každý den zázrak. V roce 1980 pak režisér Menzel opět se scénáristickým přisp


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00