Jak na věc


dieta antonia mačingová 28 dní jídelníček recepty

Proteinová dieta – základní princip

    Poslední fázi zpravidla "ladíme" vždy individuálně na základě konkrétních konzultací s nutričním terapeutem a na základě individuálních potřeb a chuťových preferencí klienta. Během této fáze nastavujeme jídelníček, který bude již trvalý. Edukujeme klienta ve "zbožíznalství" potravin atd.
    Cena jídla závisí na množství resp. počtu jídel za den, které Vám doporučí výživový terapeut na základě odborného vyšetření. Náklady na proteinové jídlo postupně klesají podle toho, jak se snižuje tělesná hmotnost pacienta. S přechodem do další fáze diety se zpravidla snižuje počet proteinových jídel za den. Při kalkulaci nákladů je třeba zvážit, kolik utratíte za běžné jídlo, protože to musíte od ceny proteinového jídla odečíst - někteří klienti dokonce i ušetří. Náklady na proteinové jídlo se v úvodní fázi pohybují přibližně mezi 195 - 265 Kč za jeden den. Je třeba zdůraznit, že se jedná o velmi komfortní formu proteinové diety, která vyžaduje jen minimum času a kuchařských dovedností při přípravě pokrmů.


Kolik mě bude stát proteinová dieta?

    Proteinová dieta funguje velmi jednoduše. Princip spočívá v tom, že nahradíte 2 – 3 pravá jídla speciálními proteinovými pokrmy (nikoliv doplňky stravy) s nízkou energetickou hodnotou a s výrazně omezeným obsahem tuků a cukrů. Díky tomu se v organismu navodí stav ketózy (proto také ketogenní dieta). Tento specifický metabolický proces zajišťuje přednostní odbourávání tukových zásob.
    1. fáze proteinové diety - fáze s nejsilnějším redukčním efektem - užíváme také jako startovací fázi.4 speciální proteinová jídla + vybraná zelenina a dostatek tekutinCo je vybraná zelenina: Prakticky veškerá zelenina mimo mrkve, rajčat, papriky, kedlubny, kukuřice a luštěnin.
    Proti 1. fázi proteinové diety přidáváme navíc např. nízkotučný jogurt, jeden kousek ovoce, libovou kuřecí šunku..... 3. fáze je zpravidla minimálně o polovinu delší než fáze druhá.


Jaké výhody má proteinová dieta?

    Během proteinové diety budete konzumovat speciální pokrmy, které svým složením odpovídají zásadám výživy se zvýšeným obsahem proteinů a sníženým obsahem cukrů a tuků. V naší nabídce je široká paleta jídel, chutí a příchutí, ze kterých si vybere opravdu každý. Příprava jídel je jednoduchá a časově nenáročná. V proteinové dietě budete jíst například omelety, těstoviny, chleba, širokou nabídku polévek, vynikající dezerty nebo nápoje. Pro milovníky sladkého jsme připravili puding nebo sladké tyčinky. Veškerá jídla jsou vyráběna v Kanadě a Francii výhradně z přírodních surovin (vaječný bílek, sója). Nejedná se o doplňky výživy! Jedná se o plnohodnotné a příslušnými orgány schválené jídlo určené pro redukci hmotnosti.
    Proteinová dieta je relativně stará a léty prověřená metoda redukce hmotnosti. Proteinová nebo také bílkovinná či ketogenní dieta byla podrobně popsána před více než 40-ti lety a za jejího otce je považován profesor Harvardovy univerzity George L. Blackburn, M. D., Ph. D. Proteinová dieta je již několik desetiletí běžně rozšířenou a používanou metodou zejména v USA, Kanadě nebo Francii, kde také probíhaly rozsáhlé výzkumy a studie.
    Dejte si pozor na „zaručené“ diety, vždy se o držení diety poraďte s lékařem. Lepší je mírná dieta se zvýšeným pohybem. Pokud budete držet přísnou dietu s minimem pohybu, dochází k hubnutí v pořadí voda – svaly – tuk. V případě mírné diety se zvýšenou pohybovou aktivitou bývá pořadí voda – tuk, svalová hmota nebývá většinou redukována. Dobrou cestou, jak dlouhodobě snížit a udržet váhu je změna životního stylu, zavedení zdravé stravy a dostatečná pohybová aktivita. Zkrátka dodržování Rovnice zdravého života: lépe jíst + více se hýbat = zdravěji žít.


Kontraindikace proteinové diety

    Co je "pravé jídlo": Mezi pravé jídlo počítáme především šetrně upravená libová bílá masa (kuřecí prsa, krůtí prsa, netučné ryby...). Zpravidla je připravujeme na vodě, v páře apod. Jako přílohu můžeme zvolit povolenou zeleninu (vařenou, syrovou, osmahnutou, dušenou). Hmotnost připravovaného masa je 150 g v syrovém stavu.Co je vybraná zelenina: Prakticky veškerá zelenina mimo mrkve, papriky, kedlubny, kukuřice a luštěnin.
    Přestože existuje výše uvedený obecný postup proteinové diety, v zásadě platí, že pro každého klienta je dieta sestavena individuálně a vlastně neexistují dva klienti s úplně shodným režimem proteinové diety. Proteinovou dietu, její charakter, délku jednotlivých fází určuje vždy nutriční terapeut na základě vyšetření, vývoje redukce a stavu klienta.
    Při výběru vhodné diety je třeba opatrnosti a je vhodné se nejprve poradit s lékařem. Důležité je, aby byl příjem a výdej energie vyvážený. Při zredukovaném energetickém příjmu hrozí nedostatečný příjem některých živin, především vitamínů a minerálních látek, ale také sacharidů nebo bílkovin. Většinou pouze u velmi přísných redukční diet, které držíme dlouhodobě (tzv. VLCD – very low calory diet). O těchto dietách a jejich použití byste se vždy měli radit s lékařem a sami je nezkoušet. Špatně sestavená dieta může mít za následek zdravotní problémy, ale také psychické problémy vyplývající z pocitu hladu.


Zdravá strava a redukční jídelníček

    Proteinová dieta se nedoporučuje pro obézní děti, dospívající, těhotné ženy a kojící matky. Dále není vhodná pro pacienty s jaterní a renální insuficiencí, případně s hematologickým nebo maligním onemocněním. Nasazení diety je indikováno na základě vstupní konzultace a doporučení lékaře.
    Pozor také na tzv. jo-jo efekt. Pokud je při redukční dietě příliš omezen příjem energie, metabolismus člověka je schopný se adaptovat a přepne na tzv. úsporný režim. Příliš omezený přísun energie nelze praktikovat dlouhodobě, maximálně týden nebo 14 dní. Po této době začneme jíst více a projeví se to tím, že zredukovaná kila se během krátké doby vrátí zpět. Většinou přibude i pár kilo navíc.


Proteinová dieta má tři až čtyři fáze

    Podle velikosti potřebné redukce hmotnosti nasazujeme proteinovou dietu zpravidla ve třech nebo čtyřech fázích. Jednotlivé fáze se od sebe liší především počtem speciálních proteinových jídel a vlastních jídel, energetickou hodnotou (která se postupně zvyšuje) a množstvím sacharidů. O počtu fází a jejich trvání rozhoduje vždy nutriční specialista na základě vyšetření a vývoje redukce hmotnosti. Pro základní představu uvádíme modelový příklad nejběžnější diety se čtyřmi fázemi. Délka jednotlivých fází se liší podle velikosti redukce (větší redukce = delší fáze) a podle průběhu redukce. Nastavení diety je vždy individuální a v zásadě neexistují dvě stejné proteinové diety!
    Náš nutriční terapeut Vám může připravit i individuální program, kde je možné náklady snížit - náš přístup ke klientovi je vždy individuální. Nicméně je třeba zdůraznit, že zdravá a kvalitní redukce hmotnosti pod odborným vedením nemůže být zdarma a s určitými náklady je třeba počítat. Další náklady na služby najdete v našem ceníku.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00