Jak na věc


končí platnost občanského průkazu osrava

KONEC ŘETĚZCE, románová prvotina Fredrika T. Olssona

    Jeho kniha je poměrně střízlivá, a protože se příběh odehrává v Evropě, nenajdete tu manýry amerických filmů. Hrdinové působí reálně a vy jim uvěříte každé slovo a skutek. Nikdo tady nevede silácké řeči, ani se nevrhá vstříc smrti s úsměvem na rtech. Styl vyprávění odpovídá obsahu, proto je civilní a na první pohled obyčejný. Není tu patos, nejsou tu bombastická prohlášení a Olsson (naštěstí) šetří i s vykřičníky.
    Kdo je hlavní a dost málo typický hrdina příběhu ze současnosti? – padesátiletý Švéd, William Sandberg, rozvedený a předčasně penzionovaný vojenský specialista na šifry - kryptolog. Jeho bývalá žena o něm říká: „William je jako auto, kterého jsem se měla zbavit už před časem“. Přesto s ním udržuje pravidelné spojení, telefonují si a ona vytuší, že se William cítí mizerně. Ve skutečnosti je na tom její exmanžel tak zle, že se pokusí o sebevraždu. Jen díky ní, Christině, přichází zásah zdravotníků včas, Williama odvážejí do nemocnice a je více než jisté, že přežije.


Co bylo před Marketou Lazarovou?

    vstupné: 280,- (220,-senioři) podrobnosti: Koncert skupiny NEZMAŘI, které v roce 2019 vyjde velký zpěvník. Ten obsahuje všechny písničky které během svého 40 letého působení kapela vydala na svých nosičích. V průběhu koncertu zazní písně od počátku skupiny až po současnost. Diváci uslyší například písničky Ráno bylo stejný, Bodláky ve vlasech, Musíš jít dál, Písek. Koncert se koná na adrese: Kulturní centrum "12", Pertoldova 10, Praha 4.
    Olsson zabrousil do politiky, špionáže, a jak to v podobných příbězích bývá, angažovat se bude i armáda. William se při svém nedobrovolném pobytu na hradě setkává s Janine, specialistkou na klínové písmo používané Sumery. William a Janine společně plní zadaný úkol a ani jeden z nich netuší, že lidstvu hrozí katastrofa. „Konec řetězce“ připomíná sci-fi thrillery o konci světa, ale bylo by chybou autora jakkoliv podceňovat. Jeho příběh se vám nepodbízí, není líbivý a nenajdete v něm téměř žádné klišé. Hoďte za hlavu všechna schémata žánru, protože jestli Olsson něco umí, tak překvapit.
    V průběhu jediného zasněženého dne dojde v Moskvě ke dvěma úmrtím. Ruský patriarcha zemře poklidně ve své posteli a chvíli poté je v zapadlém dvorku nalezen k smrti ubitý Dán…


Jeden ministr odvolal, druhý ocenil. Cenu za film získal Opěla

    V příběhu se navíc ze začátku cítíte jako samotné hlavní postavy – přímo před očima vám roste obří záhada a vy se pomalu ale jistě dostáváte k jejímu řešení. Především v první polovině knihy autor sází jeden zvrat za druhým, takže někdy ani nemáte čas se vzpamatovat. Nutno dodat, že to nejsou žádné prostoduché, laciné kotrmelce, ale zápletky, které vás donutí přemýšlet a které naznačují, že se v příběhu odehrává něco opravdu závažného.
    Konec řetězce je skvěle napsaný napínavý román, který kromě kriminální zápletky a širokého geografické záběru přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.
    Za pochvalu stojí i to, že je děj i naproti své složitosti odvyprávěn zcela srozumitelně. I když se tedy námět točí okolo genetiky a kryptologie (dvou zdánlivě nesouvisejících věd, které se v Konci řetězce propojují), rozumíte všemu, co se odehrává. Na druhou stranu je však možné, že v prvních několika kapitolách budete zmateni z přebytečného množství informací a postav, které na vás autor vychrlí, takže je lepší nikam nepospíchat a nenechat se odradit.
    Děj sledujeme nejen očima Williama a Janine, ale i řady dalších lidí z mnoha různých míst na světě a v různém časovém rozpětí. Skoky mezi jednotlivými liniemi jsou pro čtenáře trochu matoucí, ale naprosto účelně. Zápletky tak dostávají prudký spád a podporují návykovou čtivost.


Tajemství ukrytá na konci řetězce

    Lidská DNA zřejmě opravdu může skrývat nějaká tajemství, stejně jako stará písma objevující se v knize. Jistě zajímavá témata, která stojí za studium, a závidím těm, kteří se o tento obor studují, snad abych se přidal.
    „Konec řetězce“ má hloubku a rozhodně nejde o povrchní čtení. Příběh se vám zaryje pod kůži a zaručuji vám, že na něj budete myslet ještě několik dní potom, co knihu odložíte.
    Jako malá jsem milovala filmy o Indianu Jonesovi. Neohrožený a fešný Harrison Ford s krásnou dámou po boku luští záhadné šifry na počkání a zachraňuje lidstvo před strašlivou zkázou. Svým stylem mi tyto příběhy Konec řetězce připomněl. Zkušený bývalý agent, mladá inteligentní jazykovědkyně, jejich partneři, kteří po nich nepřestávají pátrat a věří, že jejich náhlé zmizení není jen tak, spiknutí, tajné organizace, ohrožení lidstva....  Inu co dodat.
    Pokud pořád váháte, jestli číst nebo ne, zkusím to pro vás trochu shrnout. Konec řetězce se vám bude líbit, pokud máte rádi záhady, tajemné kódy, hádanky a konspirační teorie a pokud rádi přemýšlíte o osudu a konci světa.


Fredrik T. Olsson: Konec řetězce

    Do děje jsou zapojeny tajné organizace, které mají téměř neomezenou moc. Do celého spiknutí je zatažena i armáda, děj se odehrává na tajné základně, kde jsou k dispozici moderní přístroje. Ke čtenáři se dostává mnoho informací a jen on sám si musí vytvářet jednotlivé teorie, které jsou více či méně shodné s autorem. Nic není jasné, většinou informace dostáváme jen pomocí náznaků. Je v pozadí mimozemská civilizace, Bůh, nebo jde o dílo přírody?
    Vysloužilý vojenský kryptolog William Sandberg se po letech užírání a téměř nulových pocitů štěstí pokusí o sebevraždu. Díky zásahu policie nakonec přežije, ale následně je z nemocnice unesen tajemnou organizací za účelem využití jeho rozsáhlých a jedinečných znalostí šifer a schopnosti rozlousknout téměř jakýkoli matematický kód. Několik měsíců před ním byla unesena i talentovaná mladá sumeroložka Janine Haynesová, kterou William záhy poznává. Oba mají za úkol rozluštit tajemný kód, o kterém jim tajemná organizace odmítá prozradit cokoli kromě toho, že jde o životně důležitou šifru, která by mohla změnit svět. Williamovi a Janine se však nelíbí pracovat pouze na základě části celkového obrazu. Jakmile však zjistí celou pravdu, začnou si přát, aby se po ní nikdy nepokoušeli pídit.


Konec řetězce – Fredrik T. Olsson [RECENZE]

    vstupné: 100 podrobnosti: Běsné, politické i intimní písně básníka a hudebníka Jakuba Čermáka (*86) ověnčeného v posledních letech 2 nominacemi na cenu Anděl (v kategoriích Alternativa a Folk). Uhrančivé a živelné akustické provedení textově vybroušených skladeb označují účastníci koncertů za neopakovatelný zážitek.
    Příběh má všechny prvky klasických katastrofických trháků. Malá skupinka lidí má znalosti, které dokáží zvrátit osud lidstva. Některé teorie mi sice přišly lehce přitažené za vlasy (proč zrovna sumerština, proč zrovna klínové písmo), ale při troše dobré vůle by se dalo říct, že jisté reálné základy by se našly.
    William Sandberg, 55 let, je odvezen do nemocnice, kde z něj dostanou všechny ty jedy z prášků, které si vzal a ošetří mu řezné rány. Později jej navštíví neznámý mladík a spolu s dalšími dvěma muži v oblecích jej z nemocnice unesou. Probere se nejdřív v letadle a následně v pokoji na nějakém starém zámku vysoko v Alpských horách.
    Děj nás zavádí do Švédska za Christinou Sandbergovou, která zburcuje policii, protože má za to, že její bývalý muž chce spáchat sebevraždu. A nemýlí se. Ale díky její reakci se podaří zachránit mu život.


Recenze: Fredrik T. Olsson - Konec řetězce

    Pro mě je tedy závěrečné hodnocení jasné: Konec řetězce jsem si užil daleko víc, než jsem čekal, a poJerúldelgerovi jde letos o další knihu z produkce KNIHY ZLIN, která mi místy brala dech. Znamená to tedy, že ji doporučuji každému, nehledě na jeho vkus? Bohužel, tentokrát tomu tak není – má totiž velmi zvláštní a neobvyklou zápletku, a pokud vám nesedne, můžete číst hodiny a hodiny a stejně si k ní cestu nenajdete. V opačném případě se vám ovšem dostane mimořádně strhujícího zážitku, při němž se vám možná několikrát na pár sekund zastaví srdeční tep.
    Autor Frederik T. Olsen je výborný vypravěč. Vytváří rostoucí vnější i vnitřní napětí, dovede připravit stále nová překvapení. Tento román je poutavý hlavně myšlenkou o neléčitelné chorobě obsažené v DNA lidí, kdy se hlavní hrdina stal pouze kolečkem v soukolí událostí. Díky svým schopnostem řeší zašifrované informace skryté komplikovaným klíčem. Zápletka vyústí v nejlepší možné řešení. Román je napínavý, není rozvláčný, dobře se čte. Chce-li se člověk bavit u knihy, vybral si tu pravou. Moc se mi to líbilo, jistě si přečtu další jeho knihu.


Recenze: Konec řetězce - Fredrik T. Olsson

    Co když v sobě máme všichni zakódovanou zprávu o našem konci? William Sandberg, bývalý vojenský kryptolog, a Janine Haynesová, talentovaná mladá sumeroložka, jsou uneseni tajnou organizací, aby odhalili tajemství jedné tisíce let staré zprávy zakódované v nejcitlivějším médiu – lidské DNA. Zatímco si William a Janine lámou hlavu, jak zabránit důsledkům tajemného poselství, hrůzostrašný scénář se začíná naplňovat a lidstvo čelí událostem, které mohou ohrozit jeho buducnost.
    Na zmizelé nešťastníky však nikdo nezapomněl a jejich blízcí se za každou cenu snaží zjistit, co se s nimi stalo a jak je najít. Že to nebude snadný úkol, zjistí ve chvíli, kdy je na každém kroku sleduje černé Audi. A to je teprve začátek. Nikdo nic neví, vše vypadá věrohodně a strach se rozsévá do každé jejich buňky. O to větší je ale jejich odhodlání přijít tomu na kloub. Několik dějových linek se nakonec protne a sled náhodných i pečlivě naplánovaných událostí převrátí život vzhůru nohama nejednomu z nich. A kdyby jen jim.
    Williamova bývalá manželka, novinářka Christina, se s mužovým zmizením odmítá smířit a společně se svým asistentem Leem postupně odhaluje stále strašnější pravdu. Williamův úkol má pouze zastřít sktečné plány jeho únosců, a zatímco si špion se svou spoluvězenkyní, sumeroložkou Janine, láme hlavu nad zprávou, čas nemilosrdně běží...


Konec řetězce (Fredrik T. Olsson)

    Hlavním hrdinou Konce řetězce je William Sandberg – bývalý špičkový kryptolog, který se hned na začátku knihy pokusí spáchat sebevraždu. To se mu nepodaří, a když je unesen z nemocnice, v níž byl po nevydařené sebevraždě hospitalizován, začíná příběh nabírat na obrátkách. William se ocitne na starém zámku, sloužícím jako základna mezinárodní tajné organizace, snažící se zachránit lidstvo. Williamův úkol je jasný – co nejrychleji rozluštit rozsáhlou šifru a zabránit tak konci. S pomocí mladé sumeroložky Janine se postupně dostává k výsledku, který je děsivější a děsivější. Ovšem pouze do chvíle, kdy se na šifru podívá jinou optikou a zjistí jednoduchou a překvapivou pravdu.
    No, a když to ale vezmu celkově, tak kniha se mi líbila. Téma bylo zajímavé, některé situace, které se vyvrbily v rámci jednání hrdinů, byly až tragické a mi přišly zbytečné, ovšem právě tohle dělalo příběh tím správným příběhem. Na druhou stranu, místy jsem měla pocit, že pan Olsson zachází až do takových krajností, kdy už to snad ani není reálné a náhody byly až moc veliké. „Simír a Gerchán“ v novém pojetí. I tak tu knihu hodnotím kladně, přes všechny negace, které zde zazněly, si zaslouží 75 %.
    Já jsem od začátku hltala naprosto každou stránku, příběh mě totálně pohltil a těch necelých šest set stránek uběhlo ani nevím jak! Trošku mě tedy znepokojovalo, když mě při čtení začaly svědit záda (po přečtení pochopíte), ale ani to mě od čtení neodtrhlo.Jakmile se totiž jednou začtete, nebudete chtít knihu odložit, dokud neotočíte na poslední stranu a nedočtete závěrečnou větu. Takovou sílu nad vámi Konec řetězce bude mít.


Přečetl jsem: Fredrik T. Olsson – Konec řetězce

    „Myslíte, že bych se měl bát?“ – ptá se William jednoho ze svých únosců. Obklopili jej maximálním pohodlím, museli vynaložit hodně úsilí, aby se na tom bezejmenném zámku, kam jej v bezvědomí přemístili, cítil podobně jako ve své vlastní pracovně.
    Zpočátku mu vůbec nedává smysl, proč ho unesli. Pak mu ale generál Connors, jeden z jeho věznitelů, vysvětlí, že potřebují využít jeho znalosti. Stojí totiž před obrovským problémem, který sami nezvládnou. (Oni = jakási tajná organizace několika zemí, která v podstatě vůbec neexistuje, a tudíž nemá ani žádné jméno.)
    Stopy tohoto příběhu vedou ze Stockholmu do dalších evropských měst i celého světa a zdánlivě samostatné dějové linie se v něm prolnou ve strhující pátrání po velkých životních záhadách a klíčových dějinných událostech lidstva. Konec řetězce je intenzivní, skvěle napsaný thriller připomínající stylem i širokým geografickým, historickým i technologickým záběrem bestsellery Michaela Crichtona a Dana Browna a filmy Den poté a 2012. Kniha zaznamenala velký úspěch po celém světě, postupně vyjde v 25 zemích a práva k filmové adaptaci koupilo studio Warner Bros.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00