Jak na věc


konec básníků v čechách hudba

Konec řetězce – Fredrik T. Olsson [RECENZE]

    Věta dostatečně záhadná a matoucí, že ji chcete okamžitě rozklíčovat, zjistit, co přesně to má znamenat. A i když je jasné, že to díky těm 580 hustě popsaným stránkám nebude hned, stejně si budete užívat každou kapitolu. Úderné věty, minimum balastu, kupící se záhady a skryté ohrožení, které probublává pod povrchem dění a hrozí svým vypuknutím… a také nepatrný nádech humoru, který tu velkou vážnost tváří v tvář katastrofě odlehčuje:
    Pokud bych měla zhodnotit postavy, rozhodně dávám jedničku. Není jich moc, představují se nám postupně, takže si je můžeme hezky zařadit. Každá z nich má dost prostoru na to, abychom se s ní dostatečně seznámili, poznali její život a charakter. Setkáváme se tady s lidmi jako jsme my. Lidmi, kteří touží po lásce, mají strach, žijí si spokojený život, když najednou se něco zvrtne.
    Já jsem od začátku hltala naprosto každou stránku, příběh mě totálně pohltil a těch necelých šest set stránek uběhlo ani nevím jak! Trošku mě tedy znepokojovalo, když mě při čtení začaly svědit záda (po přečtení pochopíte), ale ani to mě od čtení neodtrhlo.Jakmile se totiž jednou začtete, nebudete chtít knihu odložit, dokud neotočíte na poslední stranu a nedočtete závěrečnou větu. Takovou sílu nad vámi Konec řetězce bude mít.


Přečetl jsem: Fredrik T. Olsson – Konec řetězce

    Na zámku není William jediným vězněm. Je tady také archeoložka Janine. Unesli a vězní ji tu déle než šest měsíců. Mladá žena odvážně plánuje útěk. Při náhodném setkání s Williamem mu stihne povědět o tom, že klínopisy, které ji přinutili překládat, mají vztah se čtyřmi nukleovými kyselinami, jež tvoří DNA. Na zámku je vyhlášen poplach, hledají Janine a Williama. Těm se jen chvíli daří skrývat. Přitom objeví Helenu, předchůdkyni Williama, jak krvácí v jakémsi skleněném inkubátoru. Naznačuje jim z posledních sil: „Utečte!“ – pozdě, bohužel. Jejich věznitelé, oblečeni v ochranných oblecích, je objeví, dostihnou a zadrží.
    Co když v sobě máme všichni zakódovanou zprávu o našem konci? William Sandberg, bývalý vojenský kryptolog, a Janine Haynesová, talentovaná mladá sumeroložka, jsou uneseni tajnou organizací, aby odhalili tajemství jedné tisíce let staré zprávy zakódované v nejcitlivějším médiu – lidské DNA. Zatímco si William a Janine lámou hlavu, jak zabránit důsledkům tajemného poselství, hrůzostrašný scénář se začíná naplňovat a lidstvo čelí událostem, které mohou ohrozit jeho buducnost.
    Když se pak William, zároveň bývalý vojenský špion a machr přes šifrování, objeví ve starobylém zámku, tuší, že to nebude jen tak. Informace veskrze žádné a úkol tak složitý, že se mu dá jen těžko věřit. Neúprosně je tlačí čas. A co se stane, až dojde? Postupně vyplývá na povrch hrůzné tajemství, s kterým se marně bojuje již několik desetiletí.


KONEC ŘETĚZCE, románová prvotina Fredrika T. Olssona

    William již dlouho nebyl šťastný. Zcela ho zlomilo ztroskotané manželství a nešťastný osud jeho dcery. Teď má však možnost přivolat všechny ty pocity, které zažíval pouze při řešení složitých šifer a kódů zpět. Navíc jde o kód zašifrovaný v lidské DNA, tedy něco, co ještě nikdy ve svém životě neviděl a jako každého správného vědce ho podobné rarity fascinují. Musí se však vyrovnat s tím, že na jeho práci možná závisí osud celého lidstva. Unese tuto zodpovědnost? Janine je ještě mladá, ale její znalosti jsou hluboké a inteligencí si nezadá s největšími žijícími génii světa. S Williamem tvoří dynamické duo, a i když je jejich spolupráce nevyhnutelná, organizaci se moc nelíbí, když spolu komunikují bez jejich dozoru. Oba za sebou zanechali své bližní, kteří nevěří, že zmizení Williama a Janine z povrchu zemského je náhoda a rozhodnou se po nich pátrat na vlastní pěst. Mají však naději na opětovné shledání?
    Pro mě je tedy závěrečné hodnocení jasné: Konec řetězce jsem si užil daleko víc, než jsem čekal, a poJerúldelgerovi jde letos o další knihu z produkce KNIHY ZLIN, která mi místy brala dech. Znamená to tedy, že ji doporučuji každému, nehledě na jeho vkus? Bohužel, tentokrát tomu tak není – má totiž velmi zvláštní a neobvyklou zápletku, a pokud vám nesedne, můžete číst hodiny a hodiny a stejně si k ní cestu nenajdete. V opačném případě se vám ovšem dostane mimořádně strhujícího zážitku, při němž se vám možná několikrát na pár sekund zastaví srdeční tep.
    V příběhu se navíc ze začátku cítíte jako samotné hlavní postavy – přímo před očima vám roste obří záhada a vy se pomalu ale jistě dostáváte k jejímu řešení. Především v první polovině knihy autor sází jeden zvrat za druhým, takže někdy ani nemáte čas se vzpamatovat. Nutno dodat, že to nejsou žádné prostoduché, laciné kotrmelce, ale zápletky, které vás donutí přemýšlet a které naznačují, že se v příběhu odehrává něco opravdu závažného.


Konec řetězce (Fredrik T. Olsson)

    Mezitím se jeho bývalá manželka dozví, že z Karolinské nemocnice zmizel. Má za to, že se vrátil domů a snaží se dokončit, co se mu na první pokus nepovedlo. Jaké je ale její překvapení, když zjistí, že nezmizel jen William, ale i veškeré jeho věci – oblečení, hygienické potřeby, počítač i se dvěma plochými monitory a datovým uložištěm, všechny šanony a tlusté knihy o statistice, kódech a další záležitosti. Policie si myslí, že se William prostě rozhodl odejít a vzal si s sebou všechny svoje věci. Christina je ovšem přesvědčena o tom, že byl unesen. William by neodešel bez jisté věci, která jediná v bytě zůstala.
    Kniha je napínavá od začátku do konce. Během čtení dostáváte pořád nové a nové informace, takže dopředu určit, jak to všechno může dopadnout, se opravdu nedá. Nenajdete tu silná slova, divadelně hrané sebeobětování v zájmu lidstva ani superhrdinu, který dokáže vše vyřešit a všechny zachránit. Děj plyne přirozeně, postavy jsou realistické, jednotlivé události nepředvídatelné. Řešení, ke kterým se hlavní hrdinové uchylují, jsou logická a uvěřitelná.
    POZOR, do téhle knížky se zamilujete na první pohled! Mně stačilo prvních třináct řádků, kterými se otevírá, už jsem byla lapena. Ne, víc, byla jsem uchvácena.


Recenze: Konec řetězce - Fredrik T. Olsson

    Autor mě překvapil především stylem, který se liší od “klasického” severského psaní. Je tak nabité emocemi a dojmy, až jsem se musela ujistit, že opravdu čtu román Seveřana. Způsob, jakým na čtenáře hrne informace, je naprosto dokonalý. Nenechá vás vydechnout. A i když máte dojem, že víc už nesnesete, věřte, že vás dorazí.  Jeho styl je lehký, bez zbytečné slovní vaty. Zároveň ale nevynechává ty detaily, které dotváří atmosféru míst i samotného příběhu. Pohrál si také s jednotlivými postavami. Do hloubky propracované charaktery se vyvíjejí přímo před očima. Moc toho nenamluví, a přece řeknou mnoho.
    Čas se krátí. William musí spojit svoje síly s Janine a společně se pokusit rozlousknout děsivé tajemství a zachránit tak osud celého lidstva. Podaří se jim včas zastavit hrozící katastrofu? Jakou roli zde hraje lidská DNA a smrtící virus novodobého moru?A co Christina a Albert, budou schopni najít své milované? Je to spousta otázek, na které třeba naleznete odpovědi uvnitř ;)
    Nejsilnější je autor v popisech, proto by byl „Konec řetězce“ čtivý i v případě, že by neobsahoval jediný dialog. Určitým bonusem jsou filozofické otázky týkající se lidského bytí a smyslu života. Olsson vám nic nevnucuje, ale nechá vás, abyste si poradili sami. Nic tu není striktní, hodně věcí je v náznacích, a i když se tu koketuje s Bohem, přírodou nebo mimozemskou civilizací, interpretace záleží jen na vás.


Fredrik T. Olsson: Konec řetězce

    V knize se setkáváme s Williamem Sandbergem, který se pokusí o sebevraždu. Následně se celý jeho dosavadní život obrací naruby. Je unesen z nemocnice tajnou organizací, ocitne se na zámku, má rozluštit podivný kód, který nedává smysl a napsat odpověď na otázku, kterou nezná. Nesmí se na nic ptát, všechno je totiž přísně tajné. Času je málo, smrt si našla svoji skulinku a vyrazila do světa hledat nové a nové oběti.
    „Ze všech lekcí a cvičení, kterými musel ve své profesi projít a které ho měly připravit na únos nějakou cizí mocností a na život v zajetí, ho vůbec nikdo neupozornil na riziko, že bude muset jíst luxusní snídaně v zámeckém prostředí.“
    "Všechno bylo pryč," řekla nakonec. "Vzal si s sebou počítače, oblečení, dokonce kartáček na zuby. Všechno."Tázavě se na ni podíval. No a co?Vzala mobil a nalistovala v něm fotku. Byla z Williamova pokoje, jedna z těch, které vyfotila ten den odpoledne. Pohybem prstů po displeji přiblížila jednu stěnu.Celou plochu pokrývaly rámečky, od nízké komody až po lištu, kde končila tapeta a začínal štuk. A rámečky byly plné fotek. Na všech byl stejný obličej, mladá dívka v různých situacích: smějící se do foťáku, někde naaranžovaný portrét, někde momentka. "Kdo to je?" zeptal se."Sara," odpověděla. "Byla to naše dcera."Zaregistroval její tón. Byla. Nic neříkal."Kdyby si balil sám, fotky by tam nezůstaly."


Tajemství ukrytá na konci řetězce

    Autor si dokáže se čtenářem hrát. Když dojde k vyřešení nebo odhalení záhady, najednou je popis zdlouhavější a děj se zpomalí. Tím autor stupňuje napětí a dokáže udržet pozornost.
    Jsem celá zadýchaná a to jsem teprve na konci první kapitoly, další tři čtvrtiny knížky plné napětí jsou před námi! Dopřejte si čas a udělejte si kolem sebe dostatečný prostor, ať Vás naprosto nic nevyrušuje z četby. Užijte si velice uvěřitelné a barvité líčení akčních dějů, prožijte cestu hlavního hrdiny k porozumění důležitosti kontextu, poznání mnoha podob lásky i řetězení událostí. Knihu skutečně přečtete jedním dechem a půjčovat ji budete jen svým nejlepším přátelům.
    Konec řetězce je skvěle napsaný napínavý román, který kromě kriminální záplatky a širokého geografické záběru přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.
    Děj sledujeme nejen očima Williama a Janine, ale i řady dalších lidí z mnoha různých míst na světě a v různém časovém rozpětí. Skoky mezi jednotlivými liniemi jsou pro čtenáře trochu matoucí, ale naprosto účelně. Zápletky tak dostávají prudký spád a podporují návykovou čtivost.


Recenze: Fredrik T. Olsson - Konec řetězce

    „Konec řetězce“ je debutem švédského autora Fredrika T. Olssona (1969), který dlouhá léta působí jako filmový a televizní scénárista. Zkušenosti se nezapřou a na textu je znát, že ho vytvořil profík s vypsanou rukou. Olsson má smysl pro drama a cit pro vytváření scén, při kterých nebudete napětím dýchat. Zároveň s tím je hluboce lidský a vám nebude dělat problém ztotožnit se s jeho postavami.
    Konec řetězce je perfektním zpestřením severských detektivních vod, které v sobě dokázalo skloubit vše, co si čtenář dokáže představit pod napínavým příběhem s dobře rozehranými dějovými linkami. Je možná trochu vyhnaný do krajnosti, ale od skvělého příběhu to ani nečekám. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a to mluví za vše.
    Několika vrstevnatý příběh, který vezme dech každému, kdo mu to dovolí. A věřte, že dovolíte. Od první stránky vás chytne a nepustí. Skvěle dávkované napětí, perfektně rozehrané dějové linky, které se postupně propojují a ukazují zápletku v celé své děsivé kráse.
    Zpočátku mu vůbec nedává smysl, proč ho unesli. Pak mu ale generál Connors, jeden z jeho věznitelů, vysvětlí, že potřebují využít jeho znalosti. Stojí totiž před obrovským problémem, který sami nezvládnou. (Oni = jakási tajná organizace několika zemí, která v podstatě vůbec neexistuje, a tudíž nemá ani žádné jméno.)


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00