Jak na věc


konec básníků v čechách hudba

Tajemství ukrytá na konci řetězce

    V Amsterdamu zmizí mladá lingvistka Janine, v Berlíně zemře podivný bezdomovec a ve Stockholmu se ztratí neúspěšný sebevrah William. Zdá se, že to nemá žádnou souvislost. Avšak dojem klame. A jak moc ošklivě, to se dozví mnohem později.
    Přiznám se, že nevěřím slepě v osud. Uznávám, některé věci nejdou ovlivnit a náhody se dějí. Přesto si myslím, že všichni máme jistou možnost volby a šanci svůj život změnit. Hlavní myšlenka knihy - že lidé mají něco jako boží záměr vytetovaný pod kůži a nemůžou s tím nic udělat, mě přesto zaujala. Připomnělo mi to, že se někdy se tolik snažíme utéct vlastnímu osudu, že nevidíme, jak se mu řítíme přímo do náruče.
    Jaká je souvislost mezi čísly a sumerskými obrázky? Kdo je tajná organizace? Proč lidé mizí beze stopy? - na tyto a mnoho dalších otázek si odpovíte, pokud sáhnete po tomto neodolatelném thrilleru.
    Anne, přítelkyně komisaře Verhoevena, je v nákupním centru na Champs-Élysées svědkyní loupeže. Jen zázrakem přežije lupičovo řádění pouze s těžkým zraněním. Pachatel je…


Recenze: Konec řetězce - Fredrik T. Olsson

    Kdo je hlavní a dost málo typický hrdina příběhu ze současnosti? – padesátiletý Švéd, William Sandberg, rozvedený a předčasně penzionovaný vojenský specialista na šifry - kryptolog. Jeho bývalá žena o něm říká: „William je jako auto, kterého jsem se měla zbavit už před časem“. Přesto s ním udržuje pravidelné spojení, telefonují si a ona vytuší, že se William cítí mizerně. Ve skutečnosti je na tom její exmanžel tak zle, že se pokusí o sebevraždu. Jen díky ní, Christině, přichází zásah zdravotníků včas, Williama odvážejí do nemocnice a je více než jisté, že přežije.
    Autor si dokáže se čtenářem hrát. Když dojde k vyřešení nebo odhalení záhady, najednou je popis zdlouhavější a děj se zpomalí. Tím autor stupňuje napětí a dokáže udržet pozornost.
    V příběhu se navíc ze začátku cítíte jako samotné hlavní postavy – přímo před očima vám roste obří záhada a vy se pomalu ale jistě dostáváte k jejímu řešení. Především v první polovině knihy autor sází jeden zvrat za druhým, takže někdy ani nemáte čas se vzpamatovat. Nutno dodat, že to nejsou žádné prostoduché, laciné kotrmelce, ale zápletky, které vás donutí přemýšlet a které naznačují, že se v příběhu odehrává něco opravdu závažného.


Konec řetězce (Fredrik T. Olsson)

    Moderním trendem v knižním světě, který má kořeny hluboko v minulosti, jsou knihy popisující život po apokalypse. Konec řetězce se však zabývá dobou počínaje těsně před ní a následně samotným koncem světa, který je v podání Fredrika Olssona svým způsobem vzrušující, skandální, děsivě realistický a v neposlední řadě nápaditý. I zde si za tragédii světového formátu může lidstvo samo – nebo ne? Dá se to tak vůbec nazvat, když apokalypsu zaviní samotná lidská podstata?
    Janine byla unesena už před několika měsíci. Její přítel, profesor Albert van Dijk, taktéž neuvěřil, že by ho opustila. I ona zmizela se všemi svými věcmi, ale navíc „si zabalila“ i věci po Albertově matce, které se nacházely ve stejné skříni.
    Pokud chcete do děje knihy nahlédnout o něco více, zkuste si proklikat interaktivní anotaci, kterou k této knize připravili ve vydavatelství Kniha Zlín.
    Postupně se zápletka zvrhla naprosto nečekaným směrem a z původně konspiračního thrilleru volně přešla v katastrofický scénář, jen ten dramatický náboj zůstal pořád stejný. Jako by si k jednomu stolu sedli Dan Brown, A. G. Riddle a Robert Ludlum a v nějakém horečném brainstormingu házeli nápady jeden přes druhého, až vzniklo tohle. Je až těžké uvěřit, že Konec řetězce napsal „nějakej chlápek ze Švédska“ a ne James Rollins nebo jiný slavný autor strhujících bestsellerů, protože se jim naprosto vyrovná – jak zápletkou a rozmachem, tak i dynamikou a výbušným finišem.


Konec řetězce – Fredrik T. Olsson [RECENZE]

    Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak vám tuto knihu přiblížit. Co napsat, jak to napsat, hlavně aby to mělo hlavu a patu. A to je právě to, co vám nemůžu zaručit. Jak jsem zvyklá u nakladatelství Kniha Zlín, tak vím, že jejich knihy nejsou jednoduché, je zapotřebí trochu té inteligence, aby si člověk užil knihu, ale já měla pocit, že jsem tentokrát přestřelila. Což se, doufám, nepotvrdilo. Takže…
    Únosci se Williamovi představují jako tajná organizace, která prý pracuje ve prospěch celého lidstva. William je nedůvěřivý, na své otázky nedostává skoro žádné odpovědi. Chtějí po něm, aby se začal věnovat číselným řadám ve čtyřkové soustavě, která nějak souvisí s texty zapsanými sumerským klínovým písmem.
    Konec řetězce je kniha, která se opravdu čte jedním dechem. Na začátku je několik dějových linií, které se postupně proplétají, až nakonec se spojí v krásný celek a vy přesně víte, na čem jste. Celý nápad na knihu je podle mě geniální a od začátku do konce skvěle promyšlený.


Přečetl jsem: Fredrik T. Olsson – Konec řetězce

    Konec řetězce suverénně šlape na paty nejlepším knihám svého žánru. Olsson si vyhrál s motivem, literární hodnotou i rozsahem. I při bezmála šesti stech stránkách nesklouzává k nudě a šedi, či suchopárným popisům jen pro naplnění ambiciózní délky. Propletení zdánlivě nesouvisejících dějových linek má perfektně zvládnuté, logika nepokulhává a rozuzlení postupně krystalizuje čtenáři přímo před očima. Možná ne všechny teorie mají reálný základ, možná autor místy trochu přestřelil, ale jedno je jisté. Je skvělým vypravěčem, jehož schopnost kombinovat budete napjatě sledovat a rozhodně ve vás nejednou nepříjemně hrkne, jakmile se při čtení začnete drbat všude možně (však pochopíte proč).
    „Neuvěřitelně dramatický děj, který vás strhne po přečtení prvních stránek a ve stejném tempu pokračuje až do konce. Mimořádně silný thriller, který bude pravděpodobně příštím švédským bestsellerem.“ – Torkel Lindquist, BTJ
    Tempo je rychlé, ale ne zběsilé. Když už se blíží vyvrcholení epizody nebo odhalení nějakého tajemství, autor zpomalí, a tím ve vás vyvolá zvědavost a touhu číst dál. Všem aktérům věnuje péči a píše o nich tak, jako by šlo o prominentní postavy. A to i v případě osob, které na další stránce zemřou. A tak nemáte šanci zjistit, kdo je pro příběh klíčový a kdo nikoliv. Dost věcí vás tu bude šokovat a možná se vám nebude zamlouvat, jak autor naložil s některými postavami.
    Jediný, kdo si uvědomí, že není něco v pořádku, je Williamova bývalá žena Christina, která rozjede pátrání na vlastní pěst. Jako novinářka si umí zjistit informace a dokáže víc než policie.


KONEC ŘETĚZCE, románová prvotina Fredrika T. Olssona

    Jeho kniha je poměrně střízlivá, a protože se příběh odehrává v Evropě, nenajdete tu manýry amerických filmů. Hrdinové působí reálně a vy jim uvěříte každé slovo a skutek. Nikdo tady nevede silácké řeči, ani se nevrhá vstříc smrti s úsměvem na rtech. Styl vyprávění odpovídá obsahu, proto je civilní a na první pohled obyčejný. Není tu patos, nejsou tu bombastická prohlášení a Olsson (naštěstí) šetří i s vykřičníky.
    William již dlouho nebyl šťastný. Zcela ho zlomilo ztroskotané manželství a nešťastný osud jeho dcery. Teď má však možnost přivolat všechny ty pocity, které zažíval pouze při řešení složitých šifer a kódů zpět. Navíc jde o kód zašifrovaný v lidské DNA, tedy něco, co ještě nikdy ve svém životě neviděl a jako každého správného vědce ho podobné rarity fascinují. Musí se však vyrovnat s tím, že na jeho práci možná závisí osud celého lidstva. Unese tuto zodpovědnost? Janine je ještě mladá, ale její znalosti jsou hluboké a inteligencí si nezadá s největšími žijícími génii světa. S Williamem tvoří dynamické duo, a i když je jejich spolupráce nevyhnutelná, organizaci se moc nelíbí, když spolu komunikují bez jejich dozoru. Oba za sebou zanechali své bližní, kteří nevěří, že zmizení Williama a Janine z povrchu zemského je náhoda a rozhodnou se po nich pátrat na vlastní pěst. Mají však naději na opětovné shledání?


Recenze: Fredrik T. Olsson - Konec řetězce

    Je potřeba rozluštit zašifrovaný text. Proto je unesen bývalý vojenský kryptolog William Sandberg. Je uvězněn na neznámém místě, kde má pracovat pro tajnou organizaci na rozluštění důležité šifry. Není jediný, kdo se na tajném projektu nedobrovolně podílí, ale nemá všechny informace, které by pro svou práci potřeboval. Všechno je tajné, záhadné a velmi nebezpečné.
    No, a když to ale vezmu celkově, tak kniha se mi líbila. Téma bylo zajímavé, některé situace, které se vyvrbily v rámci jednání hrdinů, byly až tragické a mi přišly zbytečné, ovšem právě tohle dělalo příběh tím správným příběhem. Na druhou stranu, místy jsem měla pocit, že pan Olsson zachází až do takových krajností, kdy už to snad ani není reálné a náhody byly až moc veliké. „Simír a Gerchán“ v novém pojetí. I tak tu knihu hodnotím kladně, přes všechny negace, které zde zazněly, si zaslouží 75 %.
    Avšak ve třetině jsem začala cítit pevnou půdu pod nohama a příběh nabíral obrátky. Po první katastrofě (co tím myslím, se dozvíte až v knize) už byl děj tak strhující, že mi žádné kódy a vzorce nevadily, naopak jsem měla pocit, že tam sedím s hlavními hrdiny a snažím se jim pomoct najít řešení, které všem pomůže. Hrdinové byly velmi sympatičtí, sečtělí a hlavně, měli všech pět koleček. Dokázali najít takové východiska, které přišly naprosto logické.


Fredrik T. Olsson: Konec řetězce

    Olsson zabrousil do politiky, špionáže, a jak to v podobných příbězích bývá, angažovat se bude i armáda. William se při svém nedobrovolném pobytu na hradě setkává s Janine, specialistkou na klínové písmo používané Sumery. William a Janine společně plní zadaný úkol a ani jeden z nich netuší, že lidstvu hrozí katastrofa. „Konec řetězce“ připomíná sci-fi thrillery o konci světa, ale bylo by chybou autora jakkoliv podceňovat. Jeho příběh se vám nepodbízí, není líbivý a nenajdete v něm téměř žádné klišé. Hoďte za hlavu všechna schémata žánru, protože jestli Olsson něco umí, tak překvapit.
    Lidstvo stojí na pokraji katastrofy. Pár zasvěcených jedinců ví, že budoucnost lidstva je neradostná, a rozhodnou se, že se to pokusí změnit. Všechno tomu podřídí, nezáleží na ničem jiném, jen na vyřešení záhady. Co je víc, pohodlí, svoboda a život několika jednotlivců, nebo prospěch celého lidstva? Co všechno jsme ochotní obětovat v zájmu celku?


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00