Jak na věc


léčitel doubrava

Recenze: Léčitel, který vás bolesti nezbaví…

    Děj Léčitele se odehraje během několika dnů v Helsinkách. Může to být v blízké budoucnosti nebo za upravené současnosti poté, co se projevily efekty globálního oteplování. Po změně klimatu se lidstvo přesouvá k severu, kde se ještě dá jakž takž přežít. Jenže tím se v dříve klidných Helsinkách zvyšuje kriminalita, objevují se epidemie, utečenci, městem se prohánějí zločinecké gangy... Připomnělo mi to prostředí Neffovy Tmy.
    Tahle tajuplnost je podle mě na postapokalyptických knihách nejdůležitější. Jedno naznačení, které věrohodně vystihne dnešní svět a připomene jeho problémy. Čtenářův strach, který se snaží nevnímat, je probuzen. Začne přemýšlet nad větším spektrem života, než je jeho krátká přítomnost. V Léčitelovi je ukázána čitelnější a snad i pravděpodobnější možnosti zhroucení, než například v depresivnější Cestě od Cormaca McCarthyho. Stále mě napadá jediné: Kdy to přestane být sci-fi? Jednou určitě. A to je největší síla knihy.
    V Helsinkách se v této hrozné době ztratí novinářka Johanna. Policie je bezmocná – chybí ji lidi. Do hledání Johanny se pouští její manžel Tapani, neúspěšný básník. Přichází na to, že Johanna psala článek o tzv. „Léčiteli“, který stojí za vraždami továrníků, politiků a dalších osob, kterým dával za vinu současnou situaci. Tapani kromě stop zjišťuje, že v minulosti své ženy jsou momenty, o kterých dosud nevěděl.


Antti Tuomainen, Léčitel: recenze + mapa

    Našel jsem typický znak severských detektivek: přesně a často zmiňované geografické informace. Kde americký autor zmíní nanejvýš část Manhattanu, tam Skandinávec jako Tuomainen popíše dům v konkrétní ulici a přidá ještě cestu, kudy tam jeho hrdina šel.
    Lidstvo se blíží ke svému konci. Klimatické změny přestaly být pouhým tématem odborných i laických diskuzí, a staly se každodenní realitou. Stejně jako jejich následky: povodně, epidemie, války po celé Evropě… Došlo ke změně společnosti, kde místo práva začíná vládnout anarchie.
    ŽánrKnížka je na pomezí žánrů. Je to detektivka ve které osamělý detektiv pátrá po své zmizelé manželce. Je to scifi, protože se to odehrává v blíže neupřesněné postapokalyptické době. Je milostný příběh plný vzpomínek, flashbacků a pocitových scén. Je to ekologická agitka, protože atmosféra doby poté je vylíčena opravdu sugestivně.
    Zběsilý úprk za ztracenou láskou, plný strachu, lidské rezignace ve světě s posledními zbytky lidskosti. Takový je skvělý román Léčitel finského spisovatele Antti Tuomainena.


Finská detektivka o konci světa

    “Léčitel” nie je len krimi. Lyrické pasáže posúvajú knihu k milostnej dráme. Autor rieši aj otázku priateľstva. Blízki priatelia tu majú svoje špinavé tajomstvá a neznámy taxikár obetavo pomáha. Ľudstvo v procese sebadeštrukcie stále verí v lepšie zajtrajšky.
    Léčitel vychádza 21. mája 2012, e-kniha bude o mesiac neskôr. Ukážku si môžete prečítať tu. Vydáva Kniha Zlín, ISBN: 978-80-87497-54-8, preklad Vladimír Piskoř. Zároveň ďakujem nakladateľstvu Kniha Zlín za poskytnutie reading copy.
    Léčitele brzy nabídne Kniha Zlín také jako reading copy pro blogery, takže si to rozhodně nenechte ujít (přihlaste se k odběru newsletteru, sledujte web, Facebook nebo Twitter). A vy ostatní si zaškrtněte 21. května, jako den, kdy na trh přichází naprosto neobyčejná kniha, popř. si nastavte hlídacího psa!
    Knížka se odehrává v (doufejme nereálné) alternativí budoucnosti a možná právě proto mi knížka svojí atmosférou trochu připomínala Židovský policejní klub odMichaela Chabona. Budoucnost je v ní líčena poněkud depresivně, stejně jako celý příběh hledání milované bytosti. Knihy nenabízí akční scény ani jednoznačný závěr nebo dějové kotrmelce, které známe např. od Jo Nesboa, celá je laděná spíše komorněji, pocitověji.


Tahle planeta je už dávno v prdeli

    Knihu si muzete zakoupit napriklad jako paper book jiz 21.5.2012 nebo jako ebook 25.6.2012 napriklad v Knize Zlin. Dve kilca, za takto kvalitni knihu, na niz se urcite podepsal i kvalitni preklad Vladimira Piskore, jsou urcite vic nez adekvatni.
    Antti Tuomainen (1971) využíva strohý jazyk. Na 178 stranách stručne, pútavo a rýchlo posúva dej ďalej. Núti to čitateľa domýšľať si a viac zapojiť fantáziu tam, kde chýba opis. Tento tvorivý prístup vyvrcholí nejednoznačným koncom. Kniha je napísaná v “ich” osobe. Sledujeme postup pátrania, no fakty sa nedozvedáme hneď, ale až keď majú dejový význam.
    Moje temné srdce je napínavý psychologický thriller o posedlosti a pomstě. Je to příběh mladého muže, který se snaží zjistit, proč jeho matka před dávnými lety beze stopy zmizela a…
    Na pozadí těchto událostí autor rozehrává příběh člověka, který se dozvídá, že mu zmizela manželka – investigativní reportérka. Policie se případem nemá čas zabývat a tak se se nechtěný detektiv vydává zoufale pátrat na vlastní pěst. Cestou rozkrývá nečekané vztahy a souvislosti v minulosti jak svojí manželky tak i jejich (a potažmo i svých) přátel. Chybět nesmí ani nečekaný (a možná i trochu nejasný) závěr.


První léčitel, kterému budete věřit

    Léčitel je trochu sci-fi, trochu ekologická agitka, ale hlavně zajímavá detektivka. Ve finském originále vyšla v roce 2010, loni získala ocenění jako nejlepší finský detektivní román. Reakce čtenářů a jiné recenze mě zaujaly, rád jsem proto přijal nabídku nakladatelství Kniha Zlín přečíst si Léčitele ještě před českým vydáním výměnou za recenzi, kterou o něm napíšu.
    Nabyval jsem postupne dojmu, ze na konspiracnich teoriich neco bude, a jestli se lidstvo nezacne hned chovat zodpovedne, opravdu se brzy ocitneme v podminkach zivotu velice nepriznivych stejne jako hlavni hrdina Tapani Lehtinen i cele Finsko. Zeme je znicena, vzduch temer nedychatelny, vsude vladne chaos a bezvladi a bylo nasnade rict no "hruza, sok, zdeseni". Nicmene tak strasne to nebylo, aspon z pocitu, ze Tapani i jeho okoli si na takove prostredi zrejme zvykli a az na "svetle" vyjimky (desetitisice finu, kteri nemeli takove stesti a bud ziji na ulici a v parcich, nebo v polorozpadlych budovach) jakz takz prezivaji. Tapaniho pratele si bali veci a planuji odjezd na sever. Tapani od nich tak kupuje zbran, ktera zasadne rozhodne o jeho dalsim pusobeni na tomto svete.


Strohý příběh, jemuž tleskalo celé Finsko

    Dělají to velmi často. V posledních letech jsem přečetl hodně knih severských autorů a geograficky nestandardně přesně určená místa byla ve většině z nich. Mám to rád, mohu se potom podívat na mapu a události z knihy umístit tam, kde se odehrály.
    Děj románu se odehrává v Helsinkách blízké budoucnosti, kdy fatální změna klimatu přinesla do zdejších ulic kromě přívalů vody také chaos, utečence, narůstající zločinnost a epidemie různých chorob.


Lecitel - Antti Tuomainen - Tapejme s Tapanim

    Jižní část Španělska a Itálie byly oficiálně ponechány svému osudu. V Bangladéši, který se propadl do moře, vypukl mor a hrozilo, že se epidemie rozšíří do celé Asie. Spor mezi Indií a Čínou kvůli zdrojům vody v Himálaji vyústil ve válku. Spojené státy uzavřely hranici s Mexikem, na což drogové kartely odpověděly řízenými střelami: Cílem se stala města Los Angeles a San Diego. Lesní požár v Amazonii se nepodařilo uhasit, hořící oblasti se nepovedlo izolovat ani proražením nových říčních kanálů pomocí výbušnin. Rozpoutané války nebo ozbrojené konflikty na území Evropské unie: 13, většina na hranicích. Odhadované množství klimatických běženců na zeměkouli: 650-800 milionů lidí. Pandemická varování: H3N3, malárie, tuberkulóza, ebola, mor. Odlehčení na závěr: Čerstvě zvolená Miss Finska věří, že na jaře bude všechno mnohem lepší.
    Johanna je novinárka a Tapani svoje pátranie začne pri jej aktuálnej práci. V materiáloch nachádza informácie o sériovom vrahovi vyvražďujúcom riaditeľov a politikov s ich rodinami, ktorí prispeli k urýchleniu klimatických zmien. Hovorí si Liečiteľ a s Johannou je spojený viac ako by sa Tapanimu páčilo. Čím hlbšie po ňom pátra, tým nepríjemnejšie infomácie sa o svojej žene s ktorou žije 10 rokov dozvedá.
    Jaakkovi je 37, když mu lékař oznámí, že nemá chřipku, ale umírá na otravu – a nemá už moc času. To člověku na dobré náladě nepřidá. A aby toho nebylo málo, když se z ordinace…


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00