Jak na věc


léčitel doubrava

Recenze: Léčitel, který vás bolesti nezbaví…

    Ctižádostivému novináři Jannemu Vuorimu se v průběhu několika zasněžených lednových dnů převrátí život naruby. Nejprve obdrží anonymní tip – jistý niklový důl na severu…
    Chtel bych, abyste tuto, mou uplne prvni (ne)recenzi knihy brali trochu s rezervou, byvam casto hodne kriticky a muj ctenarsky zajem je "lehce" vyhraneny.
    Moje temné srdce je napínavý psychologický thriller o posedlosti a pomstě. Je to příběh mladého muže, který se snaží zjistit, proč jeho matka před dávnými lety beze stopy zmizela a…
    Konzervatívny čitateľ určite nie som, a preto musím kriticky konštatovať, že aj napriek tomu, že kniha Léčitel získala v roku 2011 tzv. Clue Award za "Nejlepší fínsky krimi román", sci-fi rovina príbehu ma skutočne zaujala viac, ako nepredvídateľná zápletka a pointa


Strohý příběh, jemuž tleskalo celé Finsko

    Helsinki sú teraz skutočne multikultúrne. Ale iným spôsobom, ako by si ľavicový liberál predstavoval. V parkoch, na predmestiach a squattoch prebývajú stovky tisíc imigrantov z krajín, ktoré sú už takmer neobývateľné. Takmer každý, kto mal na to prostriedky, sa už uchýlil na ďaleký sever. Vznikajú tam opevnené mestečká ako huby po daždi. Kriminalita stúpa v nekonečnej špirále a polícia nemá dostatok prostriedkov, ľudí a času potierať a vyšetrovať zločiny. Bujnejú súkromné bezpečnostné agentúry, ktoré si právo vykladajú po svojom.
    Děj románu se odehrává v Helsinkách, v blízké budoucnosti. Tapani Lehtinen celý den nedostal zprávu od svojí ženy Johanny. Je mu jasné, že se jí něco stalo. Johanna je novinářka, píše o případech sériových vražd, spáchaných ekologickým aktivistou, který si říká Léčitel. Tapani ví, že s tím má něco společného, ale jít na policii je v dnešní době nesmysl. Rozhodne se jí v rozbořených ulicích Helsinek najít sám.
    Ale zpet k Tapaniho detektivni kariere. Tapani tape, avsak brzy narazi na par drobnosti, ze kterych zacne pomalu skladat mozaiku udalosti a kontaktu, ktere se pomalu sviraji okolo jeho zmizele zeny. Nema to lehke v apokalyptickem svete plnem nastrah a securitaku si obcas dost nabije.


První léčitel, kterému budete věřit

    Jižní část Španělska a Itálie byly oficiálně ponechány svému osudu. V Bangladéši, který se propadl do moře, vypukl mor a hrozilo, že se epidemie rozšíří do celé Asie. Spor mezi Indií a Čínou kvůli zdrojům vody v Himálaji vyústil ve válku. Spojené státy uzavřely hranici s Mexikem, na což drogové kartely odpověděly řízenými střelami: Cílem se stala města Los Angeles a San Diego. Lesní požár v Amazonii se nepodařilo uhasit, hořící oblasti se nepovedlo izolovat ani proražením nových říčních kanálů pomocí výbušnin. Rozpoutané války nebo ozbrojené konflikty na území Evropské unie: 13, většina na hranicích. Odhadované množství klimatických běženců na zeměkouli: 650-800 milionů lidí. Pandemická varování: H3N3, malárie, tuberkulóza, ebola, mor. Odlehčení na závěr: Čerstvě zvolená Miss Finska věří, že na jaře bude všechno mnohem lepší.
    Jste zvědaví, jak se uzel informací rozmotá, nemůžete se dočkat poslední stránky, jenže pak, z ničeho nic, konec knihy. Stránka s očekávaným vysvětlením chybí, naopak je v poslední kapitole doplněna momentem „po nějaké době“, který naznačuje další možnosti. V mysli vám leží nejméně tři varianty konce. Můžete číst znovu od začátku, to by nebyl takový problém, kniha má jen 127 stran. Nebo si můžete celé hodiny přemýšlet o alternativních koncích, zanechat v sobě detektiva a snažit se ve známých faktech nalézt tu nejpravděpodobnější možnost.
    Léčitel je trochu sci-fi, trochu ekologická agitka, ale hlavně zajímavá detektivka. Ve finském originále vyšla v roce 2010, loni získala ocenění jako nejlepší finský detektivní román. Reakce čtenářů a jiné recenze mě zaujaly, rád jsem proto přijal nabídku nakladatelství Kniha Zlín přečíst si Léčitele ještě před českým vydáním výměnou za recenzi, kterou o něm napíšu.


Tahle planeta je už dávno v prdeli

    Odhaluje pomalu detaily, jez sklada do mozaiky, kterou pred nim jeho zenuska zatajila. A to nejen soucasnosti, ale zejmena z minulosti. Tapani ji vsak neprestava milovat.
    Knihu si muzete zakoupit napriklad jako paper book jiz 21.5.2012 nebo jako ebook 25.6.2012 napriklad v Knize Zlin. Dve kilca, za takto kvalitni knihu, na niz se urcite podepsal i kvalitni preklad Vladimira Piskore, jsou urcite vic nez adekvatni.
    Tahle recenze je napsaná z pohledu člověka, který četl po hodně dlouhé době knížku v češtině a první knížku ze severu. Nicméně příjemně mě Léčitel překvapil a tak tedy hurá do Helsinek.
    Pomozte najít Tapanimu Johannu a napište mi, jaký máte na příběh názor vy a hlavně jak jste pochopili ten konec, protože to by mě jako fakt zajímalo ;)
    Tuomainen získal prestižžní ocenění za nejlepší krimi roku 2011, zapomeňte však na nějaké vražžedné, leč žžánrově čisté čtivo. Ne žže by autor tápal, naopak dobře ví, žže temné helsinské uličky mohou reflektovat stejně tak "prosvětlená" zákoutí mysli – vraha/vrahů, obětí (??), amatérského detektiva, i nás samotných. A ví, žže kdyžž bludiště, tak bez jasného směřování a postupu.


Antti Tuomainen, Léčitel: recenze + mapa

    Jižní část Španělska a Itálie byly oficiálně ponechány svému osudu. V Bangladéši, který se propadl do moře, vypukl mor a hrozilo, že se epidemie rozšíří do celé Asie. Spor mezi Indií a Čínou kvůli zdrojům vody v Himálaji vyústil ve válku. Spojené státy uzavřely hranici s Mexikem, na což drogové kartely odpověděly řízenými střelami: Cílem se stala města Los Angeles a San Diego. Lesní požár v Amazonii se nepodařilo uhasit, hořící oblasti se nepovedlo izolovat ani proražením nových říčních kanálů pomocí výbušnin. Rozpoutané války nebo ozbrojené konflikty na území Evropské unie: 13, většina na hranicích. Odhadované množství klimatických běženců na zeměkouli: 650-800 milionů lidí. Pandemická varování: H3N3, malárie, tuberkulóza, ebola, mor.
    Není to ekologický román, jak by se mohlo podle popisu zdát. Ekologie v něm sice hraje silnou roli, ale Tuomainen nenanabádá čtenáře, aby se k životnímu prostředí chovali co nejohleduplněji. Popisuje svět, kdy se staly všechny noční můry. Svět, o kterém hrdinové příběhu říkají, že to „má za pár.“
    Děj knihy se odehrává v Helsinkách v budoucnosti, aniž by čtenář věděl, v jak blízké či vzdálené. Očividně došlo na Zemi k jistým klimatickým změnám, které vedly ke značnému poškození životního prostředí, lidské hodnoty se změnily, miliony lidí žijí na ulicích, řádí choroby, nejsou peníze na doktory, světu pravděpodobně vládnou ti nejvíce penězi obdaření a pořád prší.
    Léčitele brzy nabídne Kniha Zlín také jako reading copy pro blogery, takže si to rozhodně nenechte ujít (přihlaste se k odběru newsletteru, sledujte web, Facebook nebo Twitter). A vy ostatní si zaškrtněte 21. května, jako den, kdy na trh přichází naprosto neobyčejná kniha, popř. si nastavte hlídacího psa!


Finská detektivka o konci světa

    Děj Léčitele se odehraje během několika dnů v Helsinkách. Může to být v blízké budoucnosti nebo za upravené současnosti poté, co se projevily efekty globálního oteplování. Po změně klimatu se lidstvo přesouvá k severu, kde se ještě dá jakž takž přežít. Jenže tím se v dříve klidných Helsinkách zvyšuje kriminalita, objevují se epidemie, utečenci, městem se prohánějí zločinecké gangy... Připomnělo mi to prostředí Neffovy Tmy.
    Manžel Tapani, básnik na voľnej nohe, sa domáha pomoci u zamestnávateľa a polície. Nijak zvlášť nepochodí, preto sa pustí do pátrania na vlastnú päsť. Tvrdohlavo získava informácie, vrhá sa do situácií, ktoré nemôžu dopadnúť dobre. Zisťuje, že všetko je zamotanejšie a prepojenejšie, než by sa dalo očakávať. Dozvedá sa fakty z minulosti Johanny, ktoré ho rozhodne nepotešia.
    Už dlouho jsem nečetla tak výbornou knihu! Antti Tuomainen není jen autorem krimi, je autorem mnoha žánrů, které umně spojuje do jednoho příběhu. Českému čtenáři se do rukou dostává jeho nejnovější kniha s názvem Léčitel, kterou se vůbec nehodí zaškatulkovat do žánru severské detektivky. Antti totiž definuje žánr sám o sobě: směs sci-fi, krimi a lovestory, tak trochu existenciálně-ekologické drama. Rozhodně je to kniha, kterou musíte číst!


Lecitel - Antti Tuomainen - Tapejme s Tapanim

    Léčitel ale provokuje i tím, žže je velmi krátký. Ze dvou důvodů. Tuomainen volí jen ta slova, která mají pro jeho příběh význam (takžé pozor na ně!). A nedoříká.Napětí tak vzniká nejen uvnitř příběhu (ve fabuli, kdy chcete vědět, co se v těch Helsinkách, sakra, děje), ale také ve vztahu mezi čtenářem a knihou. Drᾞdit vás můžže syžžet, způsob vyprávění, který rozhodně nechce, abyste si knihu vzali na dovolenou na plើ u moře, nebo si ji rozkouskovali a po večer sem tam něco "zhltli".
    DějJak už bylo naznačeno, knížka se odehrává v blíže nespecifikované budoucnosti, kdy globální oteplování způsobilo výrazné změny jak klimatu, tak i celé společnosti. Bohatí mají větší moc, policie toho má tolik, že nestíhá řešit ani vraždy, soukromé bezpečnostní složky nikdo nehlídá, Finsko je plné přistěhovalců z jihu Evropy.
    Je to společenské drama, ve kterém se autor zamýšlí nad tím, jak se lidé v podobné situaci chovají. Dobře promyšlené postavy, kde (až snad na zidealizovaného policistu) všechny působí dosti nejednoznačně. Sám Tapani je hrdinou „bez bázně a hany“ – romantickou představou o člověku, který hledá svou milovanou osobu a nachází společnou minulost.
    Léčitel je zatím posledním (a nejúspěšnějším) románem Antti Tuomainena, a je na něm poznat autorova zkušenost. Dialogy, charaktery postav i zápletka jsou na vysoké úrovni a rychlé tempo vám nedovolí knihu odložit. Antti Tuomainen napsal povedený příběh, který vám nedá spát.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0048:00:00