Jak na věc


ladovy vánoční obrázky na plochu vánoce

Třetí nejvyšší vrchol Vysokých Tater je dostupný s horskými vůdci.

    Stejně jako ostatní vrcholy přesahující nadmořskou výšku 2500 m, není ani Ľadový štít turisticky přístupný. Oficiální cestou, jak ho zdolat, je buď horolezecký výstup, nebo túra s profesionálním horským vůdcem.
    Z Priehyby začíná klasický hřebenový výstup k tzv. Ľadovému kôni (asi 2585 m), což je cca 22 m dlouhý, téměř vodorovný, ale velice exponovaný úsek hřebene tvořený sráznými útesy. "Koně" lze nejsnáze překonat rozkročmo, posouváním po ostří hřebene; jedná se už o lehký horolezecký terén (obtížnost I), v němž vůdce klienty jistí na laně. Na konci ostří se spustíme asi 2,5 m kolmo do sedélka, odkud se hřeben opět strměji zvedá, následuje technicky obtížnější výšvih, a nedlouho po jeho překonání staneme na vrcholu.
    Obvyklým východiskem, odkud cesta k vrcholu obvykle začíná, je buď Hrebienok, nebo rovnou Téryho chata. První část cesty po značeném turistickém chodníku Malou Studenou dolinou je vylíčena v  popisu túry na Priečne sedlo (letní túra), případně k Téryho chatě (v zimních podmínkách). Až k chatě jde o běžný horský výšlap, jen v zimních podmínkách může být náročnější i s ohledem na riziko lavin.


ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground­

    Turistika v horách, relax v lázních nebo návštěva rodiny?Sjednejte si cestovní pojištění na Slovensko on-line. A pojistit se můžete i pro případný zásah horské služby! Stačí projít jednoduše 3 kroky a máte jistotu.
    Od Téryho chaty (2015 m) nás však již naviguje vůdce, neboť po několika minutách ze  značené cesty odbočí sotva znatelná stezička v suti. Trasa vede kolem Veľkého Spišského plesa, které se obchází zleva, a směřuje do spádnice Vyšného Ľadového sedla, kde začíná strmější stoupání. Zde zpravidla vůdce navazuje své klienty na lano, na sněhu je vhodné odtud již pokračovat také v mačkách a s připraveným cepínem. Cesta stoupá příkrou suťovou rampou, která v zimě představuje první kritický úsek. Při případném uklouznutí odtud hrozí pád, na jehož zastavení či zbrždění na sněhu je ale k dispozici jen několik metrů, za nimiž spadá strmá východní stěna Ľadového štítu. Rampou dojdeme do Ľadové priehyby, od níž je to jen několik kroků k nevýraznému vrcholu Zadného Ľadového štítu (2512 m).
    Chcete vystoupit na neznačený vrchol?Nejvyšší vrcholy Gerlachovský šít, Lomnický šít, Pyšné štíty, Ľadové štíty, jako ty nejobtížnější, jsou v Tatrách dostupné po celý rok pouze v doprovodu horského vůdce.


Diskuse ke slohové práciJosef Lada - Ladovy veselé učebnice: Ptáci (popis obrázku)

    Pod pojmem nekonečno si každý představí něco jiného. Ale co je vlastně nekonečno? Existuje vůbec, nebo je to jenom naše domněnka. Většinu lidí při slovu nekonečno ihned napadne vesmír. Vesmír je sice podle vědců nekonečný, ale nejenom vesmír nemá konce. Stačí když se rozhlédneme kolem sebe, všude je něco...
    Ľadový štít je právem řazen mezi nejkrásnější vrcholy Vysokých Tater. Výstup na něj není vůbec jednoduchý. Ľadový štít nejvíce vynikne ze západu a ze severu. Padá do doliny mohutnými srázy. My na něj vystoupíme v doprovodu horského vůdce.
    Nejrychlejší návrat je stejnou cestou zpět na Téryho chatu. V létě a za dobrých podmínek je možné také pokračovat v přechodu na Malý Ľadový štít (hřebenovka horolezecké obtížnosti II., nebo s mírným obcházením J hřebene obtížnost I.), odkud lze již celkem pohodlně sestoupit do Sedielka a dál už pokračovat po turistickém chodníku (viz túra na Sedielko). Tento okruh je možné absolvovat také v opačném směru.
    Ľadový štít (2627 m), polsky Lodowy Szczyt, je nejvyšším bodem v hlavním hřebeni Vysokých Tater a zároveň třetím nejvyšším vrcholem Tater. Představuje nepřehlédnutelnou dominantu při pohledu ze severu z Javorové doliny, při pohledu od jihu pak vytváří spolu se svým sousedem, Malým Ľadovým štítem (2602 m), mohutnou hradbu v uzávěru Malé Studené doliny.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00