Jak na věc


letohrádek vendula horní bezděkov práce

Výtvarné léto v letohrádku 2018

    Letohrádek Hvězda nechal vystavět král Ferdinand I. podle plánů svého syna rakouského arcivévody Ferdinanda Tyrolského, který sám osobně položil základní stavební kámen dne 27. června 1555. Stavbu prováděli italští stavitelé, nejprve Juan Maria Avostalis del Pambio a Giovanni Lucchese, poté Hans Tirol a Bonifác Wohlmut. Během třicetileté války byl letohrádek Hvězda zpustošen. K jeho obnovení došlo až roku 1652 Ferdinandem III. Od roku 1779 na příkaz Josefa II. se z něho stalo skladiště střelného prachu (prachárna). Dnešní podobu získal letohrádek po roce 1918, kdy byl rekonstruován pod vedením architekta P. Janáka.
    Zájemce o prohlídku historického interiéru či stálé expozice unikátní Sbírky porcelánu ze SUPŠ Karlovy Vary prosíme, aby nás kontaktovali telefonicky na tel. 720 021 499 nebo 731 439 452 nebo e-mailem letohradek@galeriekvary.cz.
    Renesanční letohrádek Hvězda stojí v místech, kde se odehrávala bitva na Bílé hoře. Byl vystavěn na půdorysu šesticípé hvězdy a patří mezi tzv. filozofické stavby se zajímavou číselnou symbolikou. Letohrádek se skládá ze čtyř podlaží, přičemž každé patro je chápáno jako jeden živel – oheň, vzduch, voda a země. Uvnitř je stálá expozice o bitvě na Bílé hoře. Národní kulturní památka.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00