Jak na věc


lišty světlometů

Nové vydání knih o Olomoucké historii

    V sobotu 2. března 2019 oslavil 95. narozeniny novinář a filmový kritik, jedna z předních osobností československé kultury druhé poloviny 20. století Antonín J. Liehm. Byl jedním z nejplodnějších autorů exilových Listů (pod pseudonymem Dalimil) je dlouhodobým členem redakční rady. Gratulujeme.
    Listy byly vedle nadace Friedrich Ebert Stiftung a občanského sdružení Progresívne fórum (Proforum) 26. února spolupořadatelem veřejné debaty na téma Masaryk, Tiso, Kiska? Na co bude navazovat budoucí prezident/ka SR?. Debatovali Ľubomír Fogaš, spoluator Ústavy SR, Juraj Marušiak z Ústavu politických věd SAV Bratislava a politolog Pavel Šaradín z FF UP Olomouc. Moderoval redaktor Listů Patrik Eichler.
    První české vydání knihy Josefa Hofbauera Velký starý muž z nakladatelství Burian a Tichák bylo představeno 22. října v Kavárně knihkupectví Academia na Václavském nám. 34 v Praze.
    Projekt Scriptum.cz nekomerčně zpřístupňuje na internetu československá exilová a samizdatová periodika, mezi nimi také všech 19 ročníků časopisu Listy, které vydal v Římě Jiří Pelikán..


S Listy v Bratislavě o slovenském prezidentovi

    Historik Timothy Garton Ash hovorí o generácii „osemdesiatdeviatkarov“, ktorí na rozdiel od predchádzajúcich generácií so skúsenosťou medzinárodných konfliktov nezažili inú Európu ako stále prepojenejšiu sieť liberálnych demokracií, a preto ju vnímajú ako samozrejmosť. „Koho by malo nadchnúť niečo, čo dávno existuje?“ pýta sa. Ak sa teda moja generácia stavia k členstvu v Únii ako k samozrejmosti, je zrejmé, že najväčšou bláznivosťou našej generácie bude postaviť sa za to, čo sa nám javí ako celkom všedné a samozrejmé.
    Lidstvu trvalo zhruba pětasedmdesát let, než se přestalo bát fašismu, nacismu a vypjatého nacionalismu ve všech podobách. Dnes už se nebojí, dokonce na obou stranách Atlantiku a v celé Eurasii. Přestali se bát i nukleární apokalypsy. Nebezpečí apokalypsy klimatické k nim ještě ani nedolehlo. S výjimkou Malediv, které leží převážně dva centimetry nad mořem. Jistě je za tím pocit civilizační bezvýchodnosti a bezmoci, ale také neochvějné odhodlání k úplné pasivitě. Ať to už konečně sakra někdo zařídí. Le Penová, Salvini, Farage, Orbán, Trump nebo Babiš, Zeman, Okamura.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00