Jak na věc


lišty světlometů

S Listy v Bratislavě o slovenském prezidentovi

    Historik Timothy Garton Ash hovorí o generácii „osemdesiatdeviatkarov“, ktorí na rozdiel od predchádzajúcich generácií so skúsenosťou medzinárodných konfliktov nezažili inú Európu ako stále prepojenejšiu sieť liberálnych demokracií, a preto ju vnímajú ako samozrejmosť. „Koho by malo nadchnúť niečo, čo dávno existuje?“ pýta sa. Ak sa teda moja generácia stavia k členstvu v Únii ako k samozrejmosti, je zrejmé, že najväčšou bláznivosťou našej generácie bude postaviť sa za to, čo sa nám javí ako celkom všedné a samozrejmé.
    Listy byly vedle nadace Friedrich Ebert Stiftung a občanského sdružení Progresívne fórum (Proforum) 26. února spolupořadatelem veřejné debaty na téma Masaryk, Tiso, Kiska? Na co bude navazovat budoucí prezident/ka SR?. Debatovali Ľubomír Fogaš, spoluator Ústavy SR, Juraj Marušiak z Ústavu politických věd SAV Bratislava a politolog Pavel Šaradín z FF UP Olomouc. Moderoval redaktor Listů Patrik Eichler.


Nové vydání knih o Olomoucké historii

    Mne nepřekvapila Klausova podpora protofašistických uskupení. Signalizoval ji odporem k privatizaci prodejem cizím strategickým partnerům, k zakládání euroregionů, ke spolupráci ve středoevropském prostoru Visegrádu. Československo bylo pod jeho vedením překotně, bez referenda, rozděleno se skandální argumentací, že na méně rozvinuté Slovensko tečou penězovodem peníze z Čech. Jako kdyby to nedělal každý zodpovědný stát! Stejně tak zaznívalo, že zaostalí Slováci nás zdržují na cestě stát se ekonomickými tygry postkomunistické Evropy. Dnes vidíme, kde jsou oni a kde my.
    Listy jsou k dostání nebo k objednání ve specializovaných prodejnách PNS. Nová i starší čísla časopisu lze zakoupit také ve vybraných knihkupectvích. Nejspolehlivější ovšem je Listy si předplatit.
    Lidstvu trvalo zhruba pětasedmdesát let, než se přestalo bát fašismu, nacismu a vypjatého nacionalismu ve všech podobách. Dnes už se nebojí, dokonce na obou stranách Atlantiku a v celé Eurasii. Přestali se bát i nukleární apokalypsy. Nebezpečí apokalypsy klimatické k nim ještě ani nedolehlo. S výjimkou Malediv, které leží převážně dva centimetry nad mořem. Jistě je za tím pocit civilizační bezvýchodnosti a bezmoci, ale také neochvějné odhodlání k úplné pasivitě. Ať to už konečně sakra někdo zařídí. Le Penová, Salvini, Farage, Orbán, Trump nebo Babiš, Zeman, Okamura.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
200
9269
cache: 0024:00:00