Jak na věc


lovci diamantů wilbur smith

Nesbo přivolává na scénu Mefista i vtipného hajzlíka

    První, co se mi rozlilo v hlavě po zaklapnutí poslední kapitoly bylo něco jako “Wau, na dvě stě čtyřicet stránek dost slušně rozehranej thriller”, taky jsem měl ale malinko hořkou pachuť v puse, to je prostě asi jasný, všechno nemůže bejt prostě perfektní (a je to tak dobře). Ve všem, co jsem od Nesba četl byl Harry Hole, kterej mi k srdci, ač se to může zdát třeba divný, moc nepřirost. Má zajímavý archetypní rysy a vůbec, perfektní vlastnosti sedící na hlavního hrdinu, ale já osobně je prostě nevidim, i přes jeho sherlockovský schopnosti rozlousknout většinu případů a ješte to bad guyům natřít s co největší elegancí.
    Nesbø, nebo taky novodobej Larsson. Jednu jeho reading copy recenzi už jsem dělal, a byla to Nemesis, která mě absolutně dostala a u který jsem se rozhod, že “sakra musim tenhle žánr z tohohle severu číst mnohem víc”. Čas uzrál a příležitost další reading copy jsem chopil za pačesy, tři dny jsem v podzimních večerech hltal stránku po stránce a výsledek leju sem, jako obvykle. Tentokrát je to spíš ostrá whisky v krišťálove čistý “Jack Daniels” originálce, než temně červený víno v zaprášený skleničce v případě Nemesis. Oboje má svý pro a proti.
    Recenze - V souvislosti s vydáním svazku Nemesis nakladatelstvím Kniha Zlín jsme v recenzi věnovali poměrně dost prostoru péči, kterou toto nakladatelství poskytovalo budování značky "Jo Nesbo" coby záruky literární události. Bylo zajímavé sledovat kreativní přístup Zlínských při propagaci dalších dvou Nesboho knih, které vyšly na podzim.


Jo Nesbø - Lovci hlav, aneb Jo Nesbø potřetí, přesto poprvé

    Jo Nesbø se proslavil především sérií důvtipných detektivek s rozervaným hrdinou Harry Holem. Nyní se ale také na české pulty dostává kniha, která se ze série vymyká. A Cimrman by měl radost - autorovi se "úkrok stranou" rozhodně vyplatil.
    Novinka Jo Nesba není jen napínavým thrillerem o honičce na zprvu nesympatického vyhledávače talentů. Je to kniha plná asfaltově černého humoru, jen to přehání s karikaturami namyšlených mužů.
    První, co mne na novince od Jo Nesbøa zarazilo, je skutečnost, že je kniha podstatně kratší. Což se nakonec ukázalo jako velký klad. Při vší úctě k autorovi, zvolené téma by na 400-500 stran nevydrželo. Což si Jo Nesbø velmi dobře uvědomuje a na polovičním obsahu servíruje přesně to, co si thriller žádá. Napětí, spád a nečekaně-čekané zvraty. A jde mu to mistrovsky.
    Ačkoli je nejlepším lovcem hlav v Norsku, jeho plat na takové výstřednosti rozhodně nestačí. A tak si přivydělává krádežemi obrazů. Když na něj konečně dojde, čtenář mu přeje jen to nejhorší. Brown má však dost tuhý kořínek.


Švábi (paperback) (Harry Hole #2)

    Je nám představen hlavní hrdina, Roger Brown, pracovník personální agentury, jehož pracovní náplň spočívá ve vybírání vhodných lidí na významné pozice ve významných firmách "je to tzv. lovec hlav". Už to, jak v první kapitole jedná s jedním takovým uchazečem o vysoký post, používaje při tom výslechové metody FBI dává tušit, že to nebude jen tak obyčejný člověk.
    Postavy jsou opět velice plastické a jímavě amorální. Tak jak to máme u literáta Nesbova ražení rádi. Přirozeně nejvíce pozornosti, vzhledem k monologové formě, se dostává Rogerovi Brownovi. Malý muž vzrůstem, velký inteligencí. Pružný v otázkách morálky, zato však charakterní a charismatem oplývající antihrdina. Dále jeho žena Diana. Nádherná, o hlavu vyšší blondýnka, tíhnoucí k umělecké obci stejně neodbytně jako ke společenské smetánce. A nakonec padouch v podobě Clase Grevese, kterýžto představující archetyp alfa samce v kombinaci s vojenskou minulostí, nezahojenými jizvami po příkoří způsobených otcem a dokonalým maskulinním zevnějškem,ztělesňuje pro, lehce napoleonským komplexem nahlodaného, Browna, ideálního soupeře.
    Roger Brown se se svými 168 centimetry musí hodně zaklonit, aby pohlédl do očí Clase Grevea a pochopil, že tentokrát není lovcem, ale uštvaným kancem na mušce stříbrného glocku.


Jmenuji se Roger Brown a jsem nejlepší lovec hlav v Norsku.

    Jo Nesbø je jméno, které bychom si měli dobře zapamatovat. Tento norský spisovatel se dostává do povědomí už i v České republice a s přibývajícími překlady jeho brilantně napsaných detektivek a thrillerů bude jeho popularita už jen stoupat. Současná severská detektivka patří k tomu nejlepšímu, co se dá na trhu v tomto žánru najít. A Jo Nesbø začíná tvrdě konkurovat u nás známým jménům, ke kterým patří Švéd Stieg Larson nebo dánský spisovatel Jussi Adler-Olsen. Kromě Lovců hlav vyšly česky ještě dvě knihy Joa Nesbohø v nakladatelství Kniha Zlín. Nemesis a nedávno vydaný Pentagram patří do série, kde je hlavní postavou svérázný detektiv Harry Hole. V Lovcích hlav se čtenář poprvé seznamuje s novým protagonistou a tím je Roger Brown. (Jo Nesbø nejspíš vybírá jména pro své hlavní hrdiny tak, aby se dobře pamatovali. Ostatní postavy v jeho knihách mají většinou norská jména, nebo alespoň ne tak snadno vyslovitelná příjmení.) Roger Brown není jen jeden z nejlepších lovců hlav v Norsku, ale t
    Jakkoli chceme věřit, že Harry jako skutečný správňák nemůže podlehnout jednoduchým a pohodlným řešením, přesto v nás hlodají pochybnosti. Kromě psychologického pitváníčka se samozřejmě dočkáme i napínavé detektivní linie korunované nečekaným zvratem, jak je pro Nesbøho typické.
    Náhodné setkání s „bludným“ Holanďanem Clasem Grevem se stává hybatelem veškerého děje a čtenář do poslední chvíle neví, jak se ve skutečnosti věci mají. Jo Nesbø má neuvěřitelný vypravěčský talent, kdy s chladnou logikou neváhá podstatné zamlčet, aby čtenář na konci nepřišel o velké vyvrcholení, které by si s postupným odkrýváním naplno neužil. V prologu lze najít spoustu jemným stop k rozuzlení dalšího děje, ale na začátku čtení je to téměř nemožné. Pokud si uděláte čas a otevřete Lovce hlav podruhé, rozhodně neprohloupíte. Naopak oceníte mistrnou a přesně vykalkulovanou stavbu děje.


Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

    Druhou výtku zde mám k příběhu, je to ale jen maličkost zaviněná tak trochu i mou nepozorností. Ve vyprávění se často střídají scény ze současnosti a ty, v nichž hlavní postava vzpomíná na svou minulost. Ony scény z minulosti jsou jednak místy dosti rozvleklé a dvakrát se mi také stalo, že mi trvalo o něco déle, než jsem si uvědomil, že se vypravěč vrátil opět do přítomnosti.
    A vůbec, nebylo celé dílo napsáno jako pokus o knihu, kterou pro akčnost a přímočarost kombinovanou s rafinovaností a překvapivými zvraty někdo zfilmuje? Šlo by ji totiž natočit bez větších úprav přímo podle knížky - chová se spíše jako scénář i s detailními záběry kamer. Ať už to byl původní záměr či nikoliv, zfilmování se tento thriller dočkal poměrně záhy.


RECENZE (KNIHY): Lovci hlav Joa Nesbøho jsou plní napětí, krve a výkalů

    Co se to stalo, kam se ztratil Nesbøho oblíbenec Harry Hole? Nikam, to jen připravovaná česká premiéra filmového zpracování thrilleru Lovci hlav přiměla vydavatele, aby dočasně přerušil Holeovskou sérii a vydal knihu, jejíž prodej snad podpoří i film. Pro čtenáře, kteří si na Harryho už stačili zvyknout, to bude zajímavá změna, a budou moci také hodnotit, jestli Nesbø zvládá thriller stejně dobře jako kriminální román. Kromě nového žánru doznala jeho kniha i dalších změn, jako je typ hlavního hrdiny, rozsah textu a způsob vedení děje. Nesbø si pro svůj thriller vybral jiného hrdinu. Místo drsného detektiva, který má problémy s alkoholem i rodinným životem, ale drží se určitého, i když svérázného mravního kodexu, nastupuje upravený, distingovaný personalista Roger Brown, který ale mravní kodex zcela postrádá. Každý Rogerův krok je motivován. Celý svět Nesbøho knihy je sobecký, každý z protagonistů sleduje pouze svůj cíl. Liší se jen tím, jaké prostředky jsou pro své záměry primárně scho
    Čtete-li knihy Joa Nesbohø stále vás něco nutí myslet dopředu a hádat, kde se vyskytne zádrhel. Na jakém místě autor rozkryje karty a dá čtenáři možnost nahlédnout na skutečný stav věcí. Lovci hlav jsou zdánlivě jasní. Svým milým rozsahem a dějovým spádem se dají přečíst takřka za jeden chladný večer. Přesto jsou zhuštěny nejen zajímavým dějem, ale také množstvím vtipných úvah, hlášek a postřehů, které svou občasnou uštěpačností a břitkostí charakterizují autorův styl psaní.Na rozdíl od Nemesis a Pentagramu se Lovci hlav drží v hranicích Norska a Roger Brown coby ústřední postava nepořádá žádné výlety za hranice. Kromě občasných výjezdů do Göteborgu, kde jeho partner Kjikerud „střílí“ ukradená umělecká díla. (Na chvíli se sice podíváme do Londýna, ale pouze v Rogerových vzpomínkách.)


Předloha k filmu Lovci hlav je jako thriller od Tarantina

    „Ferdinand byl neuvěřitelně nedbalý na to, že byl homosexuál. A neuvěřitelně homosexuální na to, že byl lovec hlav.“ - „Přitom jsem soustředil myšlenky na svého otce v otevřené rakvi během pohřbu, což byla metoda, která se ukázala být efektivní proti předčasnému výronu semene.“
    Po několika úspěšných knihách ze série o Harrym Holeovi do naší republiky doléhá další mrazivý závan mrazivého větru ze severu, který vás ale rozhodně nenechá chladným.
    Pentagram pak Zlín vypustil v rámciVelkého knižního čtvrtku, Lovci hlav se zase na pulty dostali ve stejnou chvíli, kdy do českých kin vstoupil stejnojmenný norský film. A jak se můžeme přesvědčit v žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů, jejich marketingová strategie je úspěšná (od říjnového vydání Pentagramu se Nesbø drží v první desítce nejprodávanějších beletristických knih, jen počínaje 46. týdnem byl Pentagram vystřídán Lovci hlav).


Lovci hlav – thriller, který chcete číst

    A pro všechny chladné i zapálené fanoušky tohoto norského autora dobrá zpráva. Chystá se americký remake Lovců hlav a Kniha Zlín na příští rok připravuje vydání dalších dílů z holeovské série – Spasitele (jaro) a Sněhuláka (podzim). Právě anglické vydání Sněhuláka prý zaujalo režiséra Scorseseho natolik, že by chtěl natočit jeho filmovou adaptaci. Zdá se, že naše potřeby budou i nadále dostatečně zanesbovány.
    Knihu opět brilantně přeložila dvorní Nesbøeova překladatelka Kateřina Krištůfková - podle osobního dojmu z besedy v brněnské knihovně velmi sympatická dáma, kterou tímto zdravím a děkuji za krásné čtenářské zážitky!
    O pár dní později je nahlášeno zmizení herečky Lisbeth, ženy producenta Willyho Barliho, v jehož letní produkci My Fair Lady měla hrát hlavní roli. Když na policejní stanici dorazí v obálce Lisbethin useknutý prostředníček, je jasné, že v Oslu řádí sériový vrah.
    A nejen to. Je to i vášnivý sběratel obrazů. Tedy,zloděj obrazů. Má překrásnou ženu, kterou musí dostatečně finančně podporovat v jejích uměleckých tendencích, materialistické požadavky člověka, který je nejlepší ve svém oboru a dům, auto a postavení, na jejichž údržbu potřebuje částky minimálně šesti a víceciferného řádu. Krádež hodnotných malířských děl mu dopřávají luxus života na vysoké noze a krapet i toho, tolik potřebného, vzrušení. Samozřejmě, že se však někde něco podělá. Opět doslova.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00