Jak na věc


meteorologické stanice

Meteorologické stanice podle zaměření pracoviště

    Při zakládání met. stanic se musí dbát především na zajištění jejich dlouhodobé činnosti a reprezentativnosti stanice pro její široké okolí. Proto se nové stanice budují na volném prostranství, kde nestíní měrný pozemek stanice vysoké domy a stromy v okolí. Bohužel růst měst a vesnic i takto vybudované stanice před padesáti léty dnes zcela pohltily a stanice, které byly v minulosti budovány na odlehlých místech jsou dnes téměř v centru zástavby, např. Vsetín, Val. Meziříčí, Praha Libuš, atd. Přesto stanice ve sledování počasí pokračují, protože zejména pro klimatologii jsou nejcenější informace z dlouhé pozorovací řady na daném místě a čím je pozorování delší, tím jsou data zajímavější. Z těchto dlouhodobých informací klimatologové sledují a předvídají klimatické změny podnebí daného místa a jeho blízkého okolí a můžou sledovat dlouhodobé změny teplot vzduchu, množství srážek a dalších met.jevů. Vlastní měření met. prvků na met. stanicích se provádí buď ručně, nebo pomocí elektronickýc
    Profesionální meteorologická stanice Holešov je součástí sítě meteorologických stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Veškeré texty, tabulky, obrázky a fotografie podléhají autorským právům MS Holešov a ČHMÚ, pokud není uvedeno jinak.
     Přístroje v met. budce: zleva svisle suchý teploměr, vlhký teploměr, vlasový vlhkoměr, vodorovně maximální teploměr, pod ním minimální teploměr, vpředu vlevo termograf, vpravo hygrograf.
    Přečtěte si další články z naší rozsáhlé encyklopedie počasí, která shrnuje poznatky o meteorologii a počasí. Pochopíte řadu základních meteorologických prvků a způsob vytváření předpovědí počasí.


Meteorologické stanice podle umístění

    Zde můžete vidět aktuální záběr z naší webové kamery a také synoptickou situaci nad Evropou, která ukazuje postup a polohu tlakových níží a výší. Obrázek z kamery se aktualizuje po 5 minutách, synoptická situace po 6 hodinách. Dále je zde aktuální radarová situace, aktuální družicové snímky a aktuální detekce blesků jak ze sítě detektorů ČHMÚ tak Blitzortung (po kliknutí), které se aktualizují každých 15 minut (blesky na Blitzortung jsou živě). Kliknutím na obrázek se dostanete na jeho plné rozlišení.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00