Jak na věc


následky odstranění části tlustého střeva

RECENZE: Umění se změnilo. Už je jen pro oligarchy a hiphopery

    Na první pohled jde o společenský román z velmi atraktivního prostředí – z prostředí současné umělecké scény. Hlavní hrdinkou je mladá konceptuální umělkyně jménem Minnie, jejíž příběh sledujeme zpočátku z pohledu fungování tohoto prostředí. Minnie studuje na akademii, navštěvuje vernisáže a večírky, spí s tím a s oním... a hlavně dělá multimediální instalace a performance, jejichž popisům s obšírným vysvětlením Weijersová věnuje řadu stránek. Ke zlomu dojde, když fotograf, Minniina známost (něco jako „kamarád s výhodami“), zcela v duchu popisované umělecké filozofie Minnie nafotí ve spánku a fotky se pak bez jejího vědomí objeví v samotném Vogue. Následuje dohoda mezi Minnie a fotografem, kterou by bylo možno chápat jako jakési mimosoudní vyrovnání a jejímž obsahem je, že fotograf teď bude participovat na dalším z jejích uměleckých projektů.
    Debutový román nizozemské autorky vyčnívá mezi ostatními díky svému spádu, čtivosti, touze čtenáře pokračovat dál. Ne snad kvůli tomu, že by vytvořila kdovíjak promyšlenou zápletku, spíše umí psát o své hrdince tak poutavě, že čtenář knihu nemůže odložit. Do samotného konce úpěnlivě čeká, jak to s Minnie vlastně dopadne.
    Každý z nás něco tají. Tajemství některých lidí jsou ale životu nebezpečná. Italské kriminální drama (2004). Hrají: T. Servillo, O. Magnaniová, A. Ballerio a další. Režie Paolo Sorrentino (V italském znění s titulky)


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00