Jak na věc


natoaktual quarterly review

Vybrané zahraniční analýzy a komentáře

    Aliance prosazuje demokratické hodnoty a usiluje o mírové řešení konfliktů. Pokud diplomatické úsilí selže, má Aliance potřebné vojenské schopnosti k zahájení operací na kolektivní obranu a na řešení krizí, ať už sama, nebo ve spolupráci s partnerskými zeměmi a mezinárodními organizacemi.
    Both natoaktual.cz and NATO Information Center work only with publicly accessible information and their statements represent only those of its authors and are not official representations of either NATO or the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic.
    Summit NATO ve Varšavě 2016Summit ve Walesu 2014Summit v Chicagu 2012Summit v Lisabonu 2010Summit ve Štrasburku/Kehlu 2009Summit v Bukurešti 2008Summit v Rize 2006Summit v Istanbulu 2004Summit v Praze 2002
    Stěžejním posláním Aliance je chránit svobodu a bezpečnost svých členů politickými i vojenskými prostředky. NATO spojuje země z Evropy a Severní Ameriky, které vzájemně spolupracují a konzultují v oblasti bezpečnosti a obrany. Tím vytváří jedinečnou transatlantickou vazbu pro politickou a bezpečnostní spolupráci.


SPECIÁL: Summit NATO v Bruselu 2018

    Zánik Varšavské smlouvy a rozpad Sovětského svazu přinesl zásadní proměnu evropského i globálního uspořádání. Organizace Varšavské smlouvy byla rozpuštěna 1. července 1991 a Svaz sovětských socialistických republik zanikl 26. prosince téhož roku. Symbolicky se tak ukončila éra studené války, která určovala podobu vztahů mezi státy po druhé světové válce.
    Both natoaktual.cz and NATO Information Center are public diplomacy projects started by the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic and are run by the Jagello 2000 Association, a leading Czech non-profit NGO in the fields of public and defence diplomacies.
    Česká republika je členskou zemí NATO od roku 1999, kdy se společně s Polskem a Maďarskem stala první zemí bývalého východního bloku (a bývalé Varšavské smlouvy, někdejšího hlavního nepřítele NATO), která se k Alianci připojila. Z členství v NATO vyplývají pro Českou republiku četné výhody, souvisejí s ním však i závazky, které Česká republika vůči Alianci má. Pro snadný přehled tématu vč. související literatury jsme připravili dvoustránkový souhrn v rubrice Factbox, který je ve formátu pdf zdarma ke stažení zde nebo kliknutím na obrázek vpravo.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00