Jak na věc


nový sběrný dvůr klatovy

Ultrazvukové plašiče divé zvěře se v Plzni osvědčily, město instaluje další

    „V této fázi se v průmyslovém areálu bývalé firmy Taroko dokončuje klasický sběrný dvůr, ve kterém budou k dispozici kontejnery na tříděný odpad, velkoobjemový a nebezpečný odpad. Samozřejmostí je to, že celý sběrný dvůr bude oplocený,“ říká místostarosta Klatov Václav Chroust (ODS). „Nový sběrný dvůr vyjde na zhruba 18 milionů korun, tedy ta jeho první část, která se začne využívat pravděpodobně už od července letošního roku. Do budoucna se počítá i s tím, že by v areálu vznikla i třídící linka,“ dodává.
    Vedení města usiluje také o instalaci podzemních kontejnerů na tříděný odpad. Ty mají tu výhodu, že nenarušují okolí, samotná sada tří kontejnerů je totiž pod zemí a nad zemí jsou vidět pouze otvory, kterými se vhazuje separovaný odpad. Město by rádo taková „hnízda“ využila v centru města.
    Současný sběrný dvůr v Klatovech už několik let nevyhovuje. Je umístěn na asfaltové ploše parkoviště pod městským hřbitovem a stěží se tam vejde desítka kontejnerů. Město ale našlo řešení. Pro potřeby nového sběrného dvora využije průmyslový areál v západní části města nedaleko bazénu.


Bedřichovský Night Light Marathon se koná již tento víkend

    Sběrný dvůr, resp. bývalé sběrné suroviny v Novém Bydžově už nevyhovovaly potřebám občanů města a proto se radnice rozhodla požádat o dotaci a zařízení zmodernizovat. „Rozšířili jsme sběr o nebezpečné odpady a vybudovali vhodné podmínky pro načítání pytlů s čárovým kódem, což umožní lepší organizační zajištění sběru,“ prozrazuje Lenka Hlaváčková z Městského úřadu v Novém Bydžově. Přínosem je i kvalitnější sociální zázemí.
    Sběrný dvůr je jedním z klíčových zařízení pro sběr tříděného odpadu. Papíry, plasty nebo sklo může každá domácnost odnést do barevných kontejnerů v blízkosti domova, nebo je vytřídit formou pytlového sběru. Jenže doma vzniká i další odpad, který se běžných kontejnerů nevejde, a potom přichází na řadu otázka Kam s ním? Domácnosti nejčastěji řeší otázku kam s kovovým odpadem, starým nábytkem nebo třeba vysloužilou ledničkou a jiným elektroodpadem. Pak přichází na řadu sběrný dvůr.
    „Určitě by to bylo lepší řešení, než nadzemní barevné kontejnery. Ty se totiž do historického centra a nejbližšího okolí opravdu nehodí,“ říká obyvatel Klatov Ladislav Novotný.
    Moderní a sofistikovaný. Takový je nový sběrný dvůr, který pro své občany otevírá město Nový Bydžov. Radnice i díky sponzorům zařízení zmodernizovala, vybavila novými systémy a rozšířila služby sběrného dvora. Nový Bydžov se tak řadí mezi velmi aktivní města v rámci projektu „Čistá obec, čisté město, čistý kraj“.


Míša Leicht: Vánoční trhy-hudební zážitek

    Otevření moderního sběrného dvora je v Novém Bydžově jednou z ukázek kvalitní spolupráce kolektivních systémů EKO-KOM, ASEKOL a ELEKTROWIN. Je dalším konkrétním projektem v rámci sběru tříděného odpadu, kterému se město Nový Bydžov aktivně věnuje. Například se každoročně účastní soutěží obcí ve sběru tříděného odpadu o titul „Čistá obec“, kde se ve své kategorii Nový Bydžov umístil na 6. místě, anebo využívá projektu výpůjček sběrných nádob. To vše podporuje projekt „Čistá obec, čisté město, čistý kraj“, jehož cílem je vytváření funkčního a efektivního systému odděleného sběru opadů. Tento projekt, probíhající v Královéhradeckém kraji, navazuje na celostátní kampaň zajišťovanou společností EKO-KOM, a.s. a dalšími partnery projektu. Kampaň Královéhradeckého kraje je realizována ve spolupráci společnosti EKO-KOM, a.s., Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, společností ASEKOL a.s., ELEKTROWIN a.s. a Centra investic, rozvoje a inovací. Více informací o projektu je k dispozici na www.cis
    Problémem je ale cena. Jedna sada podzemních kontejnerů vyjde na zhruba milion korun. „Chtěli bychom dvě sady, ale je to závislé na získání dotace. Jednou jsme neuspěli, musíme to proto zkoušet dál,“ vysvětluje Václav Chroust.
    Výstavba nového sběrného dvora v Klatovech se blíží do finále. Kolaudace areálu by měla proběhnout na přelomu května a června a obyvatelé města by mohli začít odpad ukládat do nového sběrného dvora od července. Město také usiluje o dotaci na pořízení podzemních kontejnerů na tříděný odpad. Jedna sada přitom stojí okolo milionu.
    Slavnostní otevření je v úterý 8. září v 9:00 hodin a je spojeno s prohlídkou dvora, ale i EKO hrátkami pro děti, kvízy a soutěžemi. V sobotu 12. září se pak od 8:00 do 12:00 hodin uskuteční Den otevřených dveří. Provoz sběrného dvora bude oficiálně zahájen v pondělí 14. září. Nový sběrný dvůr na třídě B. Smetany bude mít otevřeno od pondělí do soboty.


Kuriózní zásahy hasičů v roce 2019

    V současné době je na území města a ve spádových obcích rozmístěno 350 kontejnerů na separovaný odpad. „Teď budeme některé kontejnery obnovovat a doplňovat. Největší škody nám totiž způsobují vandalové, kteří během roku zapálí několik kontejnerů. Bohužel, jejich náhrada také není zadarmo. Cena jednoho „zvonu“ se pohybuje od devíti do čtrnácti tisíc,“ dodává Chroust.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00