Jak na věc


opakovač pmr brno

Technologie blízké budoucnosti - IBM, HP, Apple, GM, VW

    Programování opakovače se provádí po lince RS485 po připojení napájecího napětí a je zabezpečeno dlouhým sekvenčním kódem, naprogramované parametry jsou uloženy v paměti EEPROM. Opakovač je dodáván se softwarovým nástrojem pro nastavování jeho přenosových parametrů.
    A teď už pojďme k samotném u testu opakovače TP-Link AC750. Ono na něm toho totiž k testování mnoho není. Zasunete zařízení do zásuvky a za tím ho zapnete. A pokud by náhodou síť nefungovala, je dobré vědět, že na něm vespodu - vedle ethernového konektoru RJ-45 - najdete i tlačítko pro resetování přístroje, což se provádí ideálně mikrotužkou nebo špendlíkem (je to malý otvor a propiska se tam nevejde, navíc hrozí možnost zašpinění spínače inkoustem z náplně). Ale z dlouhodobých zkušeností, jaké mám s modelem 850 (viz odkaz výše) to potřebovat nebudete. A když - stejně jako stisk tlačítka reset - se chová vyjmutí opakovače a jeho opětovné zastrčení do zásuvky (soft reset neboli měkký reset, které zařízení restartuje). Pokud byste ale chtěli opakovač uvést do stavu, ve kterém jej dodává výrobce, musíte restartovací tlačítko použít a čekat aspoň šest sekund, než se zařízení restartuje (tvrdý reset).


První zkušenosti se čtečkou Kindle DX v ČR

    A tak je to třeba právě s opakovači, kterých jsme už psali. Jedním z testovaných zařízení byl opakovač signálu (extender) TP-Link TL-WA850RE - externí odkaz . Připomínáme ale i článek o směrovačích (routerech) TP-Link Archer C7 a C2 - externí odkaz , protože s právě s modelem Archer C7 jsme prováděli test novinky TP-Linku, totiž opakovačem signálu AC750.
    Z tohoto pohledu to vypadá, že české pobočce TP-Linku tak spadl úspěch na českém trhu do klína úplně bez práce. Myslet si to ale znamená velký omyl. Tato společnost pravidelně a trpělivě přináší na náš trh inovované výrobky, které navíc fungují skvěle i dlouhodobě a tím si získávají cenné body třeba právě u lokálních poskytovatelů přístupu na internet, takže se výrobky TP-Linku objevují stále ve větší míře v domácnostech, dodávány právě pracovníky poskytovatelů. A když už jsou doma, lidé kupují i další výrobky TP-Linku, protože jsou spokojeni s tím, co doma už mají.


Inteligentní digitální domácnost

    Než se dostaneme k samotnému testu dvoupásmového opakovače TP-Link AC750 standardu IEEE 802.11ac a popisu nastavení tohoto přístroje, musím konstatovat, že doma mi v přízemí mi opakuje signál od června 2012 jeden z předchozích modelů této společnosti, extender TP-Link TL-WA850RE. Za dva a tři čtvrtě roku jsem na toto zařízení v podstatě nesáhl, pouze v případě výměny Wi-Fi směrovače nebo změny hesla na směrovači jsem musel nastavit nové jméno a heslo SSID i pro kódovaný přenos dat v opakovači. Jinak sám z vlastní vůle nikdy neodešel a slouží věrně dodnes.
    Abychom byli úplně přesní, Netgear, jako producent špičkových přístrojů pro oblast profesionálního přenosu dat má mnoho dobrých nápadů i pro oblast domácí techniky, ale opět - vedení společnosti, které nebylo schopno tato zajímavá zařízení portovat na náš trh - se zachovalo stejně, odvolalo do té doby dobře fungujícího lokálního manažera, pracujícího ovšem s jimi svázanýma rukama, a výsledek se opět dostavil. Úspora v podobě vedení Netgearu z Polska již brzy přinesla své ovoce. Do té doby už tak chudá nabídka, zapříčiněná nezájmem amerického mamuta o nějaké lokální trhy v nějakém malém Česku, přešla pod velení lidí, kteří o našem trhu nevědí zhola nic, nejsou schopni zapůjčovat ani přístroje na testování a tak se nelze divit, že i Netgear se z našeho trhu (tak nějak trochu logicky) vytrácí, protože se o něm přestává mluvit.


3D televize bez brýlí a nebo rovnou 4D

    Jinak funkci zařízení samotného poznáte tak, že jej zastrčíte do zásuvky - rozsvítí se jen první dioda nad tlačítkem, indikující provoz opakovače samotného. Chvíli počkáte na rozsvícení jedné nebo obou diod indikujících frekvenci, na které komunikují se směrovačem a po chvíli se rozsvítí i třetí dioda, indikující datový provoz. Pokud se nerozsvítí ani jedna z diod do minuty, musíte zkusit jinou zásuvku, protože v místě, kde je nyní zařízení připojeno, není možné zachytit signál ze směrovače a tím pádem není možné využít funkce opakování signálu.
    Druhou možností, jak nastavit opakovač TP-Link AC750 využívá právě možnosti připojení tohoto zařízení síťovým kabelem k notebooku. Všechna nastavení pak totiž provedete sami přes webové rozhraní nebo s pomocí mini osmicentimetrového CD, které je součástí dodávky a najdete ho v elegantně vyrobené krabičce (nesnažte se ji otevírat, po odstranění průhledného obalu z PVC se z krabičky vysune směrem dolů vanička, ve které v jejím krytu najdete právě zmíněné CD, krátký návod v angličtině pro expresní nastavení - právě popsané - a na druhé straně pak pokyny k nastavení opakovače připojeného ethernetovým kabelem k notebooku za pomoci jednoho z prohlížečů. Návod, jak se dostat do okna prohlížeče s parametry opakovače máte v přiloženém návodu.


Základní technické údaje

    Jak už víte ze zmíněného článku o možnosti přenést signál ve vaší domácnosti v podstatě kamkoli, opakovač (extender) je zařízení, které dokáže přijmout signál z Wi-Fi směrovače a vykrýt další část domácnosti (bytu, novostavby, pracovního prostoru, atd.) novým signálem, který posílí signál původní. A pokud si do svých mobilních zařízení nastavíte všechny směrovače a jejich hesla, plynule pak v prostoru domácnosti přecházíte z místa, který je vykryt jedním zařízením (směrovač Wi-Fi) do místa, vykrytého zařízením dalším (třeba právě opakovačem Wi-Fi). Těch můžete mít doma několik a tak počet zařízení, které mohou v jeden okamžik komunikovat, může být až několik desítek. Viz obrázek.
    Možnosti uvedení opakovače AC750 do provozu jsou dvě. První je určená pro absolutní neznalce a spočívá v tom, že zařízení zasunete do zásuvky (rozsvítí se LED indikující napájení, tedy ta první nad čtvercovým tlačítkem) co nejblíž ke směrovači a současně nebo postupně stisknete tlačítka WPS na směrovači a na opakovači. Na směrovači začne svítit nebo blikat dioda WPS a na opakovači slouží pro aktivaci WPS čtvercové tlačítko pod sloupcem diod informujících o stavu zařízení - to se na dobu, po kterou jsou obě zařízení párována, rozsvítí. Máte na to asi 90 sekund, aby se obě zařízení spárovala, celé spárování pak trvá kolem minuty. Výsledkem je rozsvícení třetí diody nad tlačítkem, indikující komunikaci se směrovačem. A pak i čtvrté a páté diody nad tlačítkem, ukazujícími v jakém pásmu se připojení ke směrovači událo, zda v pásmu 2,4 GHz (čtvrtá) nebo/i 5 GHz (pátá). Jakmile se nějaké zařízení připojí k opakovači, třetí dioda nad tlačítkem začne blikat.


Opakovač signálu 802.11ac od TP-Linku je tu

     Společnost TP-Link uvedla na trh další pokračování řady veleúspěšných opakovačů, které se hodí k vykrytí míst signálem Wi-Fi tam, kam nedosáhne signál z Wi-Fi směrovače. Tentokrát TP-Link vyrobil verzi, která zvládne i nejmodernější standard 802.11 ac, tedy dvoupásmový opakovač pracující v pásmu 2,4 i 5,0 GHz. A jako bonus pro vás máme tip, jak zvýšit pravděpodobnost připojení se k internetu na dovolené. Kupodivu to rovněž souvisí s opakovači.


Zloděj vás vykrade do pěti minut!

    Protože linka RS485 je koncipována jako polo duplexní, je nejdůležitějším úkolem logiky opakovače správně určit směr přenosu dat. Principiálně nemůže opakovač korektně pracovat zcela univerzálně, to znamená nezávisle na přenosové rychlosti a komunikačním protokolu. Pro správnou funkci je tedy nutné opakovač před instalací řádně nakonfigurovat, což znamená nastavit čas “klidu na lince”. Nakonfigurovaný opakovač je po zapnutí napájecího napětí ve stavu, kdy jsou vysílače obou linek odpojeny, tedy čeká na příjem dat z obou linek. Pokud se například na lince 1 objeví jako první stav logické nuly, je okamžitě aktivován vysílač linky 2 a data jsou přenášena ve směru Linka1 -> Linka2. Pokud stav na lince 1 přejde do úrovně logické jedničky neznamená to že je vysílač linky 2 okamžitě odpojen, ale je zahájeno časování doby “klidu na lince”. Pokud se po tuto dobu znovu neobjeví na lince 1 stav logické nuly, přechází opakovač do výchozího stavu, tj. odpojí se oba vysíla
    Pro profíky: Můžete ale nejprve nastavit parametry opakovače přes WPS a z routovací tabulky směrovače pak zjistit a do prohlížeče zadat IP adresu opakovače. Tím odpadá nutnost (překovávat lenost a) připojovat opakovač prostřednictvím LAN kabelu.
    A vy si, stejně jakoby to za vás udělalo připojení WPS, vyberete název sítě - implicitně je stejná jako ta, jejíž vlastnosti se kopírují (začerněno, Main router/AP WiFi Network name (SSID) a Extender WiFi Network name (SSID) jsou v případě kopírování - viz obrázek - shodné). To je dobré k tomu, že název sítě a její heslo máte už uloženo v mobilních zařízeních a nemusíte si přidávat žádné další připojení a heslo k němu:
    Vše funguje v pohodě, jak jsem se sám mohl několikrát přesvědčit včetně funkcionality 802.11ac, tedy možnosti současného využívání dvou pásem u modernějších zařízení najednou. Zkoušel jsem to na tabletu Samsung a věc byla bezproblémová. Opakovač pak dává o spojení vědět rychlým blikáním třetí diody nad tlačítkem.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00