Jak na věc


operace kamen v ledvině

Plastická operace nosu (rhinoplastika)

    Předoperační vyšetření a konzultace je prvním velmi důležitým krokem. Především je třeba pacienta upozornit na eventuelní změnu výrazu obličeje, která podle rozsahu výkonu může být nepříliš nápadná, ale také zásadní. Pacient by měl být připraven na tuto možnou změnu a i na reakci svého okolí. Změna tvaru a tím výrazu osobnosti má často vliv i na psychiku a vývoj osobnosti, zvláště byl-li tvar nosu pro pacienta obtížným komplexem.
     Hemeroidy jsou velmi nepříjemným a mnohdy i citlivým onemocněním. Lidé často trpí studem a nějakým strachem a proto návštěvu lékaře oddalují, což není vůbec dobrý nápad. Pokud hemeroidy zachytíte včas a dáte se včas léčit, nemusí nutně k operaci dojít. Způsobů léčby je hned několik. Operace je poslední možností a často si jej právě pacienti přivodí sami, tím že prvotní potíže často přechodí nebo s nimi nejdou k odborníkovi a nechají to dojít až do takovéhoto stádia. Hemeroidy se často vyskytují u lidí 40-65 let. Vyskytují se častěji u lidí, kteří v zaměstnání většinu svého času v práci sedí.


Provádíme operace v lokálním (místním) znecitlivění:

    Typů a tvarů nosů je bezpočetná řada a různé deformace i odchylky mohou být buď vrozené nebo získané ( úrazy, stavy po operacích apod. ). Někdy jsou deformace nosu nebo nosní přepážky spojeny se sníženou průchodností či neprůchodností některého nosního průduchu. V tomto případě dbáme i na to, aby plastická operace nosu nebyla jen estetickou záležitostí, ale také zlepšila nebo úplně odstranila tuto funkční poruchu. U většiny operací nosu je třeba uvolnit jak chrupavčitou tak i kostěnou kostru nosu a dát nosu nový tvar se zachováním určitých rozměrových poměrů.
    Nos jako centrum obličeje je velmi citlivě vnímán každým jedincem i jeho okolím zejména proto, že jeho tvar dává obličeji výraz. Každá změna tvaru nosu je proto i změnou výrazu obličeje a často je i na první pohled dosti zřetelná. Proto je třeba přistupovat k plastické operaci nosu velmi zodpovědně. Plastické operace nosu byly vždy středem pozornosti chirurgů a dodnes patří k nejnáročnějším estetickým operacím. Vyžadují nejen technické zvládnutí operace samotné, ale i velkou zkušenost a odhad operatéra.


Průběh operace nosu a pooperační období

    Tato metoda H. A. L. neboli Haemorroidal Artery Ligature je nebolestivá metoda operace vnitřních hemeroidů. Jde o metodu, která má za cíl podvázání hemoroidálních tepen, které zásobují hemoroidální uzly krví. Metoda užívá ultrazvukové zařízení, které je připojeno ke speciální sondě, která se zavádí během operace do konečníku. Díky ultrazvukovému signálu je sonda schopna označit místa, kudy vysoko v konečníku probíhají pod sliznicí jednotlivé hemoroidální arterie. Od klasické operace hemeroidů je tento výkon minimálně zatěžující, díky tomu pacient necítí po zákroku téměř žádnou bolestivost. Rekonvalescence bývá také velmi nízká. Obvykle je možné se během dvou až čtyř dnů vrátit do práce. Tato metoda však momentálně není hrazena zdravotní pojišťovnou, tudíž si jí musí pacient hradit sám.
     Příčiny vzniku lymfedémuLymfedém je nemoc, která je především projevuje otokem a je důsledkem problému mízního systémutěla. Mízní, neboli lymfatický...
    Tato metoda je poměrně nová a je téměř bezbolestná. Při takovéto operaci hemeroidů se provádí odstranění přebytečné tkáně a následné sešití sliznice zvláštním a přesným přístrojem, který se nazývá stapler, a je zaváděn do konečníku. Stapler rovněž řeší příčinu zvětšení hemeroidů a výhřezů konečníku. Přerušují se drobné cévy, které do hemeroidů přivádějí krev. Nevzniká jizva jako u klasických operací. Nehrozí zde poškození svěračů konečníku. Operace je téměř bezbolestná a provádí se v celkové nebo lokální anestezi. Pacient je propuštěn během jednoho až tří dnů a doba rekonvalescence probíhá zhruba týden, dle zdravotního stavu pacienta. Pooperační bolesti jsou velmi malé ve srovnání s výše popisovanou klasickou metodou.


Provádíme operace v celkové nebo svodné anestezii.

    Vlastní operaci provádíme v celkové anestezii. Celý zákrok se provádí přístupem z nosních otvorů (dírek), tedy bez jakýchkoliv vnějších jizev. Při plastické operaci nosu jsou uvolněny a modelovány měkké části nosu, chrupavka a nosní kůstky. Operace trvá asi hodinu a je ukončena fixací nosu sádrovou dlahou a tamponádou nosních dírek. Do jejího vyndání (3. až 4. den po operaci) je proto třeba dýchat ústy. Během těchto dnů by pacient měl mít dostatečný přísun tekutin, neboť dochází k rychlému vysycháním ústní sliznice. Týden po operaci je nutný klidový režim s častými studenými obklady očí. Otoky víček a podkožní barevné podlitiny patří k pooperačnímu průběhu a asi do 10 dnů zmizí. Po odstranění tamponády není také první dva týdny vhodné čistit nos smrkáním, ale je třeba několikrát denně čistit nos vlhkými vatovými tyčinkami.


Zeptejte se na zamýšlenou operaciMUDr. Zuzany Černé

    Současně se sejmutím sádry vstupujeme do velmi důležité pooperační fáze hojení, kterou může chirurg již daleko méně ovlivnit. Jedná se zejména o hojení a jizvení hrotu a nadhrotové oblasti nosu, kde jizvení podkožních měkkých struktur může tvar nosu nepříznivě změnit a negativně ovlivnit dobrý výsledný efekt plastické operace. Jedná se o jizevnaté zbytnění této části nosu s výsledným bambulovitým nebo tupým hrotem nosu, někdy může dojít i k přitažení hrotu nosu k jedné straně apod. Tyto komplikace hojení nejsou sice časté, ale pokud k nim dojde, je velmi důležité, aby pacient přesně dodržoval chirurgovy pokyny a pečlivě prováděl tlakové masáže nosu, které ve většině případů tyto komplikace při hojení nosu úspěšně vyřeší. I když je nos již první měsíc po operaci tvarově pěkný, může docházet ještě k občasným otokům (ráno, zvláště po spánku na břiše, nebo po námaze ), k občasnému zčervenání nosu zejména při náhlé změně teploty, někdy i k mírné neprůchodnosti nosu způsobené přechodným otok
    7.-10. den po operaci se odstraňují vnitřní stehy a kontroluje sádrová dlaha. Sádrovou fixaci odstraňujeme zhruba 17. den po operaci. Kůže nosu i citlivá pleť obličeje pak potřebuje ještě několik dní k regeneraci.
     Příčiny leukémieLeukémie je nemocí, která je obecně chápána jako strašák. Jde o nemoc, která se jinak také nazývárakovinou krve, a jde o vážné onemocnění...
    Dále existuje kryoterapie, kdy se hemerodi zmrazí a fotokoagulace laserem, při které se žilky zasáhnou laserovým paprskem. Další informace a zkušenosti můžete najít na naší diskusi o hemeroidech.
     PříčinyNemoc hypoxie se týká novorozenců. Jedná se totiž o nemoc, která se vyznačuje nedostatkem kyslíku. Hypoxie je buďto akutní nebo chronická...
     Příčiny hemofilieNemoc hemofilie je poměrně vážné onemocnění, protože jde o vrozenou chorobu, která znamenáporuchu srážlivosti krve, tedy vyšší krvácivost....


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00