Jak na věc


předvolební debata prezidentských kandidátů

Opozice vládu nešetřila. Z krize jsme vyšli ještě dobře, vrací pravice

    Praha – Podpoříme sadu protikorupčních zákonů z dílny Rekonstrukce státu, slibovali nejčastěji lídři stran s nejvyšším volebním potenciálem během superdebaty ČT. V závěrečné konfrontaci devíti uchazečů o sněmovní křesla také hodnotili největší úskalí a rizika letošních předčasných voleb – velké a zavedené strany se obávají stranické roztříštěnosti sněmovny a tím i velmi brzkého návratu k volebním urnám. Od volebních nováčků zazněl strach z návratu stejných politiků do sněmovních lavic i neochoty dohodnout se na základních bodech budoucí politiky.  
    Do Předvolební superdebaty je pozváno devět politických stran, které se opakovaně objevily v krajských speciálech. Předvolební superdebata je vyvrcholením série krajských speciálů. Potkají se v ní proto předsedové či volební lídři těch uskupení, která se v nich objevila více než jedenkrát.
    Jsme přesvědčeni, že tímto přístupem se výrazně odlišujeme od zpracování předvolebního vysílání komerčních televizí a naplňujeme tak poslání veřejnoprávního media, jak nám velí zákon.
    Česká televize připravila před letošními parlamentními volbami doposud nejrozsáhlejší a nejkomplexnější předvolební vysílání. Divákům tak poskytla nebývalý prostor pro získání informací o postojích a názorech všech relevantních kandidujících subjektů. Vedle speciálních vydání svých publicisticko-zpravodajských pořadů do vysílání zahrnula i čtrnáct debat s lídry ze všech krajů České republiky. Klíčem k výběru hostů debat byly výsledky průzkumu volebního potenciálu.


Rekonstrukce státu se strany nebojí, na rozdíl od sněmovní sestavy

    Praha – Malé strany o sobě tvrdí, že jsou alternativou k těm, kteří nesli politickou odpovědnost v minulé Poslanecké sněmovně. Během předvolební superdebaty si společně notovali zejména při kritizování stávajícího důchodového systému. Všech pět malých stran, tedy KDU-ČSL, SPOZ, Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, hnutí ANO 2011 a Strana zelených, nesouhlasí zejména s existencí druhého pilíře ve stávající formě. A ti, kteří ho akceptují, si přejí větší inspiraci v západních státech se štědrým sociálním systémem.
    Hlavní hosté pořadu – předsedové nebo volební lídři politických stran a hnutí, které se opakovaně účastnily 14 předvolebních krajských debat České televize (řazeno podle čísel vylosovaných Státní volební komisí):
    Praha – Vláda byla příliš tvrdá hlavně v sociální oblasti a nedokázala řešit nezaměstnanost nebo čerpání evropských dotací. Takový účet vystavili bývalé koalici zástupci sněmovních oponentů Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Vojtěch Filip (KSČM) v první části závěrečné předvolební superdebaty ČT. Tábor někdejší koalice ve složení Miroslava Němcová (ODS) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) ale oponoval: vzhledem k okolnostem a problémům, které státu přinesla krize, si prý vláda špatně nevedla. První část předvolební debaty se ohlížela právě na počínání hlavních parlamentních stran v minulých letech.


Druhý pilíř nemá podporu malých stran, většina by ho zrušila

    Hlavní témata: bilance uplynulého zkráceného volebního období; důvěra občana ve stát, fungování státních institucí a státní správy, služební zákon; daňové zatížení občanů i právnických osob, důchodová reforma; stabilita politického a ekonomického prostředí; financování volebních kampaní a stran, možnosti povolebního uspořádání
    Česká televize ve čtvrtek 24. října završí své předvolební vysílání v pražském Kongresovém centru, kam pozvala devět předsedů či lídrů politických uskupení: ODS, ČSSD, TOP 09, KSČM, SZ, KDU-ČSL, ANO, ÚSVIT, SPOZ. Kritériem výběru je opakovaná účast v předchozích 14 předvolebních debatách ČT. Předvolební superdebatu, kde se bude nejen bilancovat, ale i plánovat do budoucna, moderuje Václav Moravec. Přímý přenos sledujte na ČT1 a ČT24 ve čtvrtek 24. října od 20:00.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00