Jak na věc


plastove ramecky 39x24

Rámek 39x27,5, Hofmann,sponkovaný, drátkovaný

    Na tu amrickou stranku jsem koukal a mam znamiho americana kterej bydli tady a tak mi to vytelefonuje v americe a zjisti vsechno co je potreba. S tema rozmerama to je dost problem, kdyz jsem to prepocitaval tak mi to porad nevychazi a taky udavaj jen jeden rozmer. S tim staranim o prodej medu si myslim ze k tomu patri i si ulehcit praci treba tou plastovou mezistenou. Nemusi se ramecek dratkovat zatavovat mezistena a hlane si myslim ze pri vytaceni medu se nebudo plasty bortit. Jinak nemam s prodejem medu problem co vytocim to prodam.
    Rámečky jsou sponkovány a drátkovány pomocí zděří nerezovým drátkem 0,4 mm, což odstraňuje opakované drátkování v případě použití tavidla na vosk. Mezery zajišťují plastové mezerníky. V tom případě se celý rámek bez vyřezávání díla vloží do parního nebo slunečního tavidla. Po vytavení a sterilizaci se mechanicky očistí od zbytků košilek a v případě nutnosti se drátek dopne tzv. zvlňovačem. Ten klouže ve zděřích a nezařezává se do bočních louček rámku. Pro zjednodušení přechodu za zásobami je spodní loučka zúžená, aby ji včely mohly obestavět a díky tomu snížit studenou mezeru na 21 mm (12 mm horní loučka a 9 mm včelí mezinástavková mezera).


Rámeček Hoffman 39x24 sbitý, vypletený a s mezistěnou

    Nedávno jsem byl na výročce v Mníšku pod Brdy, kde Ing. Titěra špičkově přednášel: Včely a les. V této přednášce se zmínil dost záporně i o plastových mezistěnách, které prý včelkám moc dobře nedělají. Nedávno vyšel zcela špičkový MV a tam bylo uvedeno, že vývoj formy rámek plus mezistěna vyšel na téměř 1 000 000 Kč. Domnívám se, že daleko levněji, by vyšlo dovézt hotové rámky z USA vzhledem k prťavému trhu a ne příliš rozšířeným Langstrothům. Určitě bych jich rád pár zkusil, ale na 39 nejsou a asi dlouho nebudou,tak snad v budoucnu. Zdraví R. Stonjek

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0048:00:00