Jak na věc


policie čr osoby v pátrání

Oslo je opět nebezpečné, tentokrát pro samotnou policii

    „Všechny romány jsou tak trochu fantasy, třeba Agatha Christie… Proč nikdy nezavřeli Hercula Poirota? Kamkoli přijde, někdo zemře. A my víme, že vraždy se nestávají na venkovském sídle, v hale, sekerou, tak to nebývá, to jenom ve fantasy nebo v románech,“ řekl v jednom televizním rozhovoru nedávno zesnulý autor fantasy Terry Pratchett.
    Vsadím se, že už jste si všimli mé posedlosti norským autorem Joem Nesbøm a jeho sérií knížek o alkoholickém detektivovi Harrym Holeovi, no a pokud ne, tak už o ní víte. Proto si zkuste představit, jak nadšená jsem byla z toho, že mi Kniha Zlín poskytla reading copy jeho posledního dílu celé série - Policie - k recenzi, a to měsíc před samotným vydáním! Abych byla upřímná, doopravdy jsem šílela a doma jsem svoje nadšení pořád dokola opakovala. Muselo to být k zbláznění a myslím, že si celá moje rodina pořádně oddychla, když jsem konečně začala číst a přestala vnímat svět kolem, tak jak to mám při čtení Nesbøho knížek ve zvyku. Bohužel to trvalo jen chvilku, protože knížku jsem přečetla za tři dny. Jako u každé Holeovky jsem měla problém knížku odložit a jít spát, vlastně nejenom spát, ale i normálně fungovat, protože já jsem prostě magor a jakmile začnu číst, všechno ostatní jde bokem, protože chci vědět co se stane a jak to dopadne.


Půlnoční slunce (paperback) (Krev na sněhu #2)

    Na místech bývalých nevyšetřených zločinů dochází k jejich novým kopiím. Každá z nich nabízí alespoň určitý náznak předešlé vraždy. Oběťmi jsou policisté, kteří na daném případu pracovali. Vraždy jsou opravdu brutální, a navíc si detektivové neradi nechávají zasahovat do vlastních řad. Tato situace rozpoutá obrovskou policejní i mediální akci a zdá se, že bude vše brzy vyřešeno. Omyl!
    Psát recenze na detektivní romány má v sobě ukrytou past. Prakticky každá druhá pochvala/výtka se pojí s informacemi, jež mohou budoucím čtenářům z příběhu zbytečně mnoho odkrýt. Výjimku netvoří ani tento text. Budu se pohybovat na velmi tenkém ledě, protože opravdu nemám v úmyslu psát rozsáhlou analýzu, při níž bych si spoilerování mohl už z principu hloubavé kritiky dovolit.
    E-knihu Policie určitě doporučuji, já jsem si ji užil stejně tak dobře jako předchozí díly. Tři dny mi e-kniha Policie byla velmi dobrým společníkem po večerech, kdy jsme ji louskal na osvíceném displeji Kindle Paperwhite 2.


Policie drsné školy ve hře na schovku

    Napětí, šok, zvrat. To je Jo Nesbø ve třech slovech. Ptáte se, jestli překonal vysoko nastavenou laťku svých předchozích románů? Nepřekonal, on ji totiž přímo přeletěl. Už v jeho předchozích knihách jste zjistili, že policejní práce není žádnou procházkou růžovým sadem. Je to víc než práce, je to poslání, které vám vkládá strašáky do skříně a přivodí nikdy nekončící noční můry. Jenže jak u poslání bývá zvykem, nemůžete zastavit a přestat. Ne, dokud nedojdete až na samotný konec. A ten je teď konečně tady. Vyvrcholení jedné z nejoblíbenějších detektivních sérií u nás vychází 8. dubna. Toto datum byste si měli červeně vyznačit do svých diářů. A já vám teď řeknu proč.
    „Moje teorie zní,“ pokračoval Harry se zdánlivě nevinným úsměvem, díky němuž vypadal jako chlapec, který se chystá umluvit matku, aby mu k vánocům koupila atomovou bombu...
    Ujistěte se, že splníte všechny povinnosti, které máte udělat. Můžu vám totiž garantovat, že jakmile začnete číst, nebudete mít na nic čas. Nesbo má typický styl psaní, díky kterému se od knížky nebudete moct odtrhnout. V 90% když přestanete číst, skončíte u nějakého cliffhangeru, takže budete chtít vědět, co se stane. Taky bych vám doporučovala poslat vaše protějšky na dovolenou, protože na ně nebudete mít čas. A víte co? Vemte si dovolenou i vy samy, protože škola a práce se ocitnout na druhém místě.


Recenze e-knihy Policie – Jo Nesbø

    Záplava severských detektivek je dnes nedílnou součástí knižního trhu a tento druh zboží stále zaručuje sázku na jistotu. Nicméně i v tomto žánru jsou Jo Nesbø a jeho hrdina Harry Hole absolutní špičkou. S Holem je možné se v mnohém ztotožnit, naplňuje dnes už možná klišé detektiva lúzra, ale zároveň je politicky nekorektní – na rozdíl od jiných severských detektivů, zejména vyšetřovatelek, které jsou nejlépe ve vysokém stupni těhotenství a přitom po skandinávských městech a vesnicích neohroženě honí vrahy.
    Harry Hole aktivně zasahuje do děje. Není tedy jen tím, kdo sleduje případ z povzdálí a pak oslní svými geniálními dedukcemi. Harry se zapojí do vyšetřování, i když se tomu zpočátku brání. Důvody jsou banální a v pojetí horších spisovatelů by vyzněly jako klišé. Nesbø je ale mistr řemesla a díky tomu vás ani nenapadne přemýšlet nad tím, že tohle jste už někde četli nebo že se to vlastně dalo čekat. Ve chvíli, kdy se Harry ujme případu, začíná klasická detektivka se vším všudy, co k ní patří. Jsou tady komplikované zápletky, řada šokujících překvapení a množství stop. Dialogy se střídají s akcí, a pokud máte krvelačné sklony, pak budete určitě spokojení. Počet obětí roste a vrah si ani na chvíli nedá pokoj.


Desátý příběh Harryho Hola ve velkém stylu

    Kdo miluje případy detektiva Harry Hole, tak nemusí dál ani číst tuto skromnou recenzi, protože už nyní si rovnou může odložit pár stokorun na 8. 4. 2015, kdy se novinka začne prodávat jako e-kniha u několika prodejců. Kdo je, ale nováčkem, tak tomu doporučuji absolvovat maraton pěkně od začátku série detektiva Harry Hole, aby mu něco neuniklo.
    Ve stejnou dobu se policejní sbor musí vypořádat se dvěma vážnými obtížemi. První z nich jsou množící se nálezy mrtvých vyšetřovatelů, kteří kdysi selhali - nevyřešili případ vraždy a nechali viníka nepotrestaného. Těla jsou zanechána na místech, kde dávné vraždy proběhly, a to tak, aby se obě události shodovaly v datu. Pachatel po sobě uklízí jakékoli stopy a nový policejní náčelník Mikael Bellman se dočkává toho nejhoršího možného přivítání. Druhým problémem je nepřítomnost Harryho Holea, policisty, kterého teď Oslo potřebuje víc než kdy předtím - jenže Harry se do služby údajně nevrátí.


Přečetl jsem: Jo Nesbø – Policie

    Jo Nesbo je mistr toho, jak vodit čtenáře za nos. U mě se mu to tedy povedlo několikrát. Někdy opravdu nebylo jasné, co se vlastně děje. V určitých momentech se čtenář ztratí v množství postav a prolínání minulosti a současnosti. Autor skáče z místa na místo a z času do času. Zorientovat se může být občas složité, nicméně není to na škodu. Je to samozřejmě záměr, hra se čtenářem, vydráždit ho na nejvyšší míru a nenechat ho odložit knihu. Ke čtení Policie nutně potřebujete znát děj Přízraku. Bez něj se v Policii ztratíte úplně. Kniha obsahuje množství odkazů na události z předchozí knihy, děj v podstatě navazuje a počítá se se čtenářovou znalostí toho, co se stalo v Přízraku.
    V ději sledujete střídavě život hned několika postav. Části věnované té které postavě se různě střídají a svou délkou i obsahem přesně odpovídají ději - s jeho gradací se zkracují a svižněji střídají, čímž dodávají příběhu neuvěřitelný švih a čtivost. Posléze se zase prodlužují, vždy přesně podle potřeb vypravěče. Pro vás to má za následek neustálé připoutání ke stranám. Cítíte, jak na vás příběh dýchá, jak vás pohlcuje a vtahuje do centra dění. Všechny postavy jsou dobře propracované a mnoho jich znáte z autorových předchozích knih. Před přečtením doporučuji přečíst Přízrak, 9. díl série s Harrym Holem, jelikož se zde nachází mnoho odkazů na jeho děj a jsou zde vyzrazeny i hlavní zápletky. Na zbylé díly série je však odkazováno jen pomálu nebo velice okrajově bez vyzrazení podstatných informací. Tudíž není překážkou, pokud nemáte všechna autorova díla přečtená.


Recenze: Jo Nesbø Policie- už nikdy Harry Hole?

    Těm, co dočetli do konce předchozí díl série s názvem Přízrak, bylo naprosto jasné, že to pravé finále se odehraje až v posledním dílu série s názvem Policie. Netrpělivě jsem proto i já čekal právě na něj a když Kniha Zlín vyhlásila konkurz na reading copies Policie, neváhal jsem a přihlásil jsem se. Vše jako obvykle (díky, Olgo dobře dopadlo a já se mohl hned pustit do čtení. Policie na Přízrak přímo navazuje a pokud jste jej nečetli, doporučuji si jej přečíst před tím, než se pustíte do Policie.
    Policie není jen dalším nebo důstojným pokračováním série o Harrym Holeovi, ale naprosto skvělým desátým dílem. Jo Nesbø neztrácí dech, svižnost ani nápady. Dál na nás chrlí neotřelé kriminální zápletky, které překvapí a šokují. Překvapí svou sofistikovaností a šokují brutálností. Ani tentokrát vás při čtení neochudí o strach a navíc přidá infarktové stavy. Osobně se mi stalo poprvé, abych se u knihy doopravdy vylekala. Jo Nesbø je jednoduše skvělý a bezcitný spisovatel, dokonalý vrah své vlastní série.
    V osloské nemocnici leží pacient, jehož identita je dvacet čtyři hodin denně přísně střežena policisty. Ačkoliv je totiž bezmála dva metry vysoký muž v hlubokém komatu, představuje pro několik lidí vážně potíže - a tihle lidé by dali cokoliv za jeho smrt. I přes veškerá opatření se však pacient už možná nikdy nemusí probudit.


Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

    Knihy od Joa Nesboho jsou vždy nejočekávanějšími knihami roku. Obzvlášť, pokud se jedná o poslední, desátý díl série o známém policistovi Harry Holeovi. Hned ze začátku bych ráda podotkla, že nedoporučuji číst tuto knihu bez četby předchozích dílů, okradli byste sami sebe o čtenářský požitek. Po dočtení Přízraku jsem napjatě očekávala, jak bude pokračovat Policie. Tyto dvě knihy jsou totiž propojené daleko více, než jakékoli předchozí.
    9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu…
    Součástí příběhu je i vykreslení mezilidských vztahů. Velký prostor dostala zejména Rachel a její syn Oleg, kteří jsou v současné době pro Hola důležitější než práce. Budou se řešit opravdu zajímavé věci! I ostatní hrdinové občas zabrousí do svého soukromí, ale spíše v menším měřítku. Nejedná se přece o příběh z červené knihovny.
    Úspěšný vyšetřovatel specializující se na masové vrahy se vrací na scénu poté, co v předchozí detektivce schytal pár kulek – sice především do neprůstřelné vesty, ale jednu také do hlavy. Vyvázl, navíc se jeho rozháraný partnerský život pro jednou začal vyvíjet harmonicky. A tak se Hole rozhodl s vyšetřováním vražd skončit a věnuje se pedagogické činnosti na policejní akademii.


Nesboho detektivu Holeovi se i v novém románu těžko odolává

    Policii si určitě přečtěte, vychází v papírové, elektronické i audioknižní podobě 8. dubna. Pokud se nemůžete dočkat, na Palmknihy.cz právě probíhá předprodej e-knihy s 20% slevou a 1/3 textu ke stažení.
    Jestli je Policie skutečně poslední knihou s Harry Holem v hlavní roli, to bude muset na posledních stránkách zvážit každý sám. Můj názor je ten, že by mne nepřekvapilo, kdyby se Harry znovu objevil... klidně po delší pauze... Pořád ještě jsou v jeho životě věci, které by možná dořešit měl...
    Obálka: ♥♥♥♥ z 5 - Obálka se mi celkově líbí, ale jaksi mi tam zavazí ty nepravidelné červené kapky, které mají zřejmě představovat krev. Policejní páska mi přijde hodně charakteristická k této knize. Celkově se mi líbí, ale ty červené kapky - prostě ne.
    Desátý díl. Prý poslední. Série s detektivem Harrym Holem vstupuje do finále. Nesbøho fanoušci bezpochyby čekají, jak to všechno dopadne. Nejen příběh, ale i autorova práce.


Těžké časy pro osloskou policii

    Příběh se nese přesně v autorově stylu – je plný napětí, falešných stop i dějových zvratů, nicméně celou dobu jsem se nemohl zbavit dojmu, že to jaksi není úplně ono. Možná za to částečně mohla absence Harryho Holea, možná tříštění děje mezi vedlejší postavy… Při čtení se tedy u mě ne a ne dostavit onen wow efekt, který mě provázel při čtení Sněhuláka nebo Červenky, kdy mi tyto knihy přišly mnohem napínavější a celý děj výrazně lépe a svižněji odsýpal.
    Každý si musí vybrat sám, který z deseti dílů této série je jeho nejoblíbenějším. Troufám si ovšem tvrdit, že právě tato kniha může být pro mnohé čtenáře jednou z nejzajímavějších. A alespoň podle prozatímních ohlasů mi mnoho lidí dává za pravdu.
    Recenzovat Policii, poslední díl série s detektivem Harrym Holem, je supertěžké. Kdokoliv, kdo příliš popisuje děj, vám to úplně zkazí! Pokud však odoláte recenzím, které toho řeknou až moc a umíte se do krimi pořádně ponořit, mohu vám garantovat minimálně 4 knižní infarkty, z nichž jeden na vás čeká už v první pětině. Policie těsně navazuje na události z Přízraku, pokud jste nečetli 9. díl, do 10. se nepouštějte, budete úplně mimo.


Sněhulák (paperback) (Harry Hole #7)

    Kniha se mi velmi líbila, byla nabitá akcí a napětím a o překvapení tu nebyla nouze. Nesbo dokázal závěrečný díl sérievypilovat do nejmenšího detailu. Vrátil se k vraždám probíhajících v až brutálním duchu, podobné těm ve Sněhulákovi. Děj je napínavý a zvrat tu čeká na každém kroku, příběh se postupně rozplétá a přes svou složitost je nakonec vysvětlení logické a odhalení vraha připraví překvapení pro nejednoho čtenáře.
    Sama jsem byla především zvědavá, jestli mě Nesbø dokáže do děje vtáhnout snáze a trvaleji než u dílů předchozích – ani Levhart ani Přízrak se mými favority v rámci celé série nestaly (těmi bezkonkurenčně zůstávají Sněhulák, Švábi a Červenka). A samotnou mne potěšilo, že tentokrát jsem si příběh zase užívala od první do poslední stránky.
    No stráženie tajomného pacienta (je to Harry, nie je to Harry?) nie je jedinou či najdôležitejšou starosťou nórskej polície. Začínajú zomierať jej vyšetrovatelia. Niekto ich kruto vraždí. Okrem toho, že sú kriminalisti, ich spája to, že každý z nich mal vo svojej kariére za sebou veľký nevyriešený prípad. Polícia je bezradná, nedarí sa jej žiaden posun vo vyšetrovaní. Gunnar Hagen, šéf oddelenia vyšetrovanie vrážd, dáva dohromady tím, s ktorým už Harry Hole vyriešil viaceré beznádejné prípady. Stretajú sa tu Beáta Lønnová, Ståle Aune, Katrine Brattová a Bjørn Holm, ktorých z predchádzajúcich dielov dobre poznáme.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00