Jak na věc


policie čr osoby v pátrání

Policie drsné školy ve hře na schovku

    Součástí příběhu je i vykreslení mezilidských vztahů. Velký prostor dostala zejména Rachel a její syn Oleg, kteří jsou v současné době pro Hola důležitější než práce. Budou se řešit opravdu zajímavé věci! I ostatní hrdinové občas zabrousí do svého soukromí, ale spíše v menším měřítku. Nejedná se přece o příběh z červené knihovny.
    Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského…
    Jako by už vzpomínky na nedořešené vraždy policistů nebyly dost bolestné, najednou se na místech těchto starých masakrů začnou objevovat další mrtvá těla policistů, kteří měli co do činění s vyšetřováním zločinů předchozích. Osloská kriminální jednotka se navíc musí obejít bez pomoci nejlepšího detektiva Harryho Holea. Jako by už tak neměli plné ruce práce, starosti jim dělá i muž ležící v umělém spánku v nemocnici, jehož je třeba neustále hlídat.
    9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu…


Půlnoční slunce (paperback) (Krev na sněhu #2)

    Příběh můžeme pozorovat z několika perspektiv díky střídání protagonistů momentálně představujících hlavní roli. Hlavních postav tohoto příběhu je opravdu hodně a je dost těžké se rozhodnout, jestli má některá navrch, či kdo z nich má zajímavější pasáže. Životy postav a jejich psychika jsou dostatečně zajímavé samy o sobě, natož ještě v kombinaci se zlověstnou atmosférou, v jejímž nastolení je autor nepřekonatelný.
    Harry na konci předchozí knihy čelil zbrani Odessa, kterou dřímal v rukou Ráchelin syn Oleg, a schytal do hlavy jeden náboj Makarov ráže 9 milimetrů. Žije? V nemocnici leží chlápek, jehož identitu policie přísně tají, a kterého hlídají 24/7. Je možným svědkem v případu mrtvého feťáka Gusta Hanssena. To nehraje do karet vrchnímu policejnímu náčelníkovi Mikaelovi Bellmanovi a radní pro sociální problematiku Isabelle Skøyenové. Oba by si přáli, aby muž v nemocnici zemřel.
    Je to tu. 8. apríla vychádza Policie (v nórskom originále Politi), desiaty diel série severských kriminálok s hlavnou postavou Harry Holeom od majstra žánru – Jo Nesbøa. Konečne, pretože predchádzajúci diel skončil nervy trhajúcim záverom. Harry Hole tu dostal guľku do hlavy, od svojho závislého (takmer) nevlastného syna a nie je jasné, či to prežil.


Recenze e-knihy Policie – Jo Nesbø

    „Jeho vlastní víra spočívala v tom, že smrt znamená konec, bez odpuštění hříchu i bez pekla. Ale pokud se plete, pak je v hajzlu, to je jasný. Určitě existují hranice toho, co se dá ještě odpustit, a Ježíš sotva bude mít dost fantazie na to, aby si dokázal představit některé činy, které spáchal.“
    Vtipů je v Polici pomálu, ale když už tam jsou, tak se opravdu upřímně zasmějete, ostatně Polici si přeci nekupujete namísto knížky židovských anekdot...
    Policie je psaná ve vysokém tempu, rychlejším, než všechny předešlé Nesbøho knihy. Rychlý sled událostí, rychlé a časté zvraty udržují čtenáře v napětí a rozjitřené pozornosti. Autor stále překvapuje svými analytickými schopnostmi řadit a třídit události.
    Ovšem podobně jako hrdinové všech severských detektivek dává také Harry Hole spořádané skandinávské společnosti náležitě zabrat. V podání Nesbøho i jiných severských detektivkářů se Skandinávie jeví jako zkorumpované, drogami skrz naskrz prolezlé, prostituci a obchodu s bílým masem holdující místo, kde se každý pátý člověk rodí jako potenciální sériový vrah.


Sněhulák (paperback) (Harry Hole #7)

    Policie úzce navazuje na předchozí příběh Přízrak, pokud jste se k tomuhle dílu zatím nedostali, do Policie se nepouštějte, chyběly by Vám souvislosti. Přízrak končí tím, že Harry schytá kulku do hlavy od Olea, syna Harryho osudové lásky Ráchel. Není vůbec jasné, jestli to Harry přežije a ani začátek Policie v tom nic nezmění – jen se ví, že na uzavřeném oddělení osloské nemocnice leží v komatu těžce zraněný pacient, který je pod dohledem policistů, neb je to důležitý svědek v případu zastřeleného feťáka a drogového dealera Gusta. Je mužem s utajenou identitou Harry?
    Jde mu to k duhu, vypadá lépe, už tolik nepije a jeho krví podlité oči jsou o poznání klidnější. Když ale začne řádit další sériový zabiják, tentokrát v řadách policie, Harry neodolá a jde do toho znovu.
    Poslední román desetidílné krimi série Jo Nesbøho je čtenáři předložen v plné parádě s příznačným názvem Policie. Tentokrát jde o vraždy přímo v řadách osloské policie. Kruh se uzavírá. Jde o vraždy brutální s temným pozadím, možná více sugestivní, protože se jedná o strážce pořádku.
    Policie je na nohách, zaměstnávají ji totiž nové případy brutálních zabití. Ty se odehrávají na místech, kde již v minulosti došlo k neobjasněným vraždám. Mrtvých neúprosně přibývá a času na vyšetřování je bolestně málo.


Desátý příběh Harryho Hola ve velkém stylu

    Kniha se mi velmi líbila, byla nabitá akcí a napětím a o překvapení tu nebyla nouze. Nesbo dokázal závěrečný díl sérievypilovat do nejmenšího detailu. Vrátil se k vraždám probíhajících v až brutálním duchu, podobné těm ve Sněhulákovi. Děj je napínavý a zvrat tu čeká na každém kroku, příběh se postupně rozplétá a přes svou složitost je nakonec vysvětlení logické a odhalení vraha připraví překvapení pro nejednoho čtenáře.
    Chvála práce překladatelky Kateřiny Krištůfkové. Ona sama v Policii poděkovala svým spolupracovníkům, protože bez technické porady se takový překlad určitě neobejde. Ale atmosféru příběhů, konzistentní vyjadřování jednotlivých postav, jejich slovník, to je záležitost samotného překladatele.
    Vidíte, končím a vlastně nic jsem k příběhu nenapsal. Nechci. Nesluší se to. Policii byste si totiž, máte-li alespoň trochu daný žánr rádi, přečíst. A vlastně i tehdy, pokud jste doposud nic s Harrym Holem nečetli. To, zda desátý díl bude skutečně tím posledním, netuším. Budu rád za další, ale současně budu spokojen, když takto skvěle série skončí. Howgh!


Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

    Abych řekla pravdu, měla jsem strach ze čtení Policie a to hned z několika důvodů. Tím největším strachem bylo asi to, že to byl díl poslední a mně se zkrátka nechtěla opouštět série knih, na které jsem si tak zvykla a s nadšením čekala na další přeložený díl. Hned za tím jsem měla strach z toho, jestli teda Harry umře a nebo ne, protože na toho chlapa jsem si zvykla ještě víc než na samotnou sérii knih. No a dalším důvodem byl strach z toho, že série nedopadne tak, jak si to přeju já. Minulý týden jsem dočetla Papírová města od Johna Greena a celou knížku jsem zhltla na jeden nádech. Příběh mi přišel skvělý a tak moc jsem se těšila na shledání Margo a Quentina, že jsem pak byla zklamaná z toho, co se stalo, protože Green samozřejmě nemohl nechat ten konec, který všichni očekávali. Měla jsem teda strach, že to dopadne tak, že se mi to nebude líbit a knížky mi to nějak zkazí, no nestalo se tak. Nesbo mě opět přesvědčil o tom, že psát prostě umí a ví, co dělá.
    A tím moje recenze končí. Asi jste poznali, že moje vyjadřovací a popisovací schopnosti jsou vážně na nic, ale i tak doufám, že jste si z recenze něco vzali. Pokud ne, tak celou recenzi máte shrnutou v jednom následujícím řádku - JO NESBO JE BŮJ A KNIHA POLICIE STOJÍ ZA ZAKOUPENÍ. Mimochodem kniha vychází příští týden ve středu, ale v předprodeji je už teď, například na stránkách www.bux.cz. Jakmile knížku přečtete, budu se v komentářích těšit na vaše názory, do teď se spokojím s názory na všechny jeho ostatní knihy a s doporučeními na knihy podobného stylu. Takže šup, podělte se se mnou o tipy, co číst, protože mě dochází nápady. Teď už se ale mějte hezky a uvidíme se v pátek u mého dalšího videa, pa Dommie.


Těžké časy pro osloskou policii

    Harry Hole aktivně zasahuje do děje. Není tedy jen tím, kdo sleduje případ z povzdálí a pak oslní svými geniálními dedukcemi. Harry se zapojí do vyšetřování, i když se tomu zpočátku brání. Důvody jsou banální a v pojetí horších spisovatelů by vyzněly jako klišé. Nesbø je ale mistr řemesla a díky tomu vás ani nenapadne přemýšlet nad tím, že tohle jste už někde četli nebo že se to vlastně dalo čekat. Ve chvíli, kdy se Harry ujme případu, začíná klasická detektivka se vším všudy, co k ní patří. Jsou tady komplikované zápletky, řada šokujících překvapení a množství stop. Dialogy se střídají s akcí, a pokud máte krvelačné sklony, pak budete určitě spokojení. Počet obětí roste a vrah si ani na chvíli nedá pokoj.
    Tak a pokud jste dočetli do necelé jedné pětiny knihy, tak naprostou většinu svých domněnek, naprostou většinu svých závěrů vezměte, zmačkejte do co možná nejmenší kuličky. A vyhoďte z okna nebo je zase rozbalte, roztrhejte. Jednoduše se jich zbavte, protože naprostá většina věcí je jinak.


Oslo je opět nebezpečné, tentokrát pro samotnou policii

    Jakmile se Harry vrátí do centra dění, příběh začne fungovat a zápletka graduje až ke strhujícímu finále. Nechybějí pro Nesbøho typické pasáže, ve kterých pomocí dvojsmyslných narážek vodí čtenáře za nos, a nově i pasáže, kdy má čtenář zdánlivé dvojsmysly prokouknout, aby se nakonec ukázalo, že se o dvojsmysly nejedná a že se děje přesně to, co autor v prvním plánu popisoval. Zběsilá a lehce ujetá akce, kterou si čtenář pamatuje z Přízraku, se bohužel v Policii objeví až v samotném závěru, oproti předchozímu dílu je Policie vážnější a civilnější. Celkově tak lze říci, že Policie představuje výrazný nadprůměr v rámci severské krimi, ale kvůli slabšímu začátku jen podprůměr ve srovnání se zbytkem série.
    Napětí, šok, zvrat. To je Jo Nesbø ve třech slovech. Ptáte se, jestli překonal vysoko nastavenou laťku svých předchozích románů? Nepřekonal, on ji totiž přímo přeletěl. Už v jeho předchozích knihách jste zjistili, že policejní práce není žádnou procházkou růžovým sadem. Je to víc než práce, je to poslání, které vám vkládá strašáky do skříně a přivodí nikdy nekončící noční můry. Jenže jak u poslání bývá zvykem, nemůžete zastavit a přestat. Ne, dokud nedojdete až na samotný konec. A ten je teď konečně tady. Vyvrcholení jedné z nejoblíbenějších detektivních sérií u nás vychází 8. dubna. Toto datum byste si měli červeně vyznačit do svých diářů. A já vám teď řeknu proč.


Přečetl jsem: Jo Nesbø – Policie

    Policie je perfektní zakončení celé série, určitě jedna z nejlepších knih. Nesbo se předvedl v nejlepší formě a celá kniha byla skvělá jízda. Konec knihy se povedl a celkově krásně doladil celé finále. Zůstaly nezodpovězené nějaké otázky a buď tím autor naznačuje, že se chystá někdy v této sérii pokračovat, nebo to je stejné jako se životem - nikdy nedostaneme odpověď úplně na všechno.
    Sama jsem byla především zvědavá, jestli mě Nesbø dokáže do děje vtáhnout snáze a trvaleji než u dílů předchozích – ani Levhart ani Přízrak se mými favority v rámci celé série nestaly (těmi bezkonkurenčně zůstávají Sněhulák, Švábi a Červenka). A samotnou mne potěšilo, že tentokrát jsem si příběh zase užívala od první do poslední stránky.
    Když už se zdá, že dopadení "policejního vraha" brání všechno, co jen může, spojí se čtyři jedinci, odhodlaní zabránit dalším vraždám. Odhodlaní porušit pravidla, pokud to bude nutné.
    Nechybí ani Michael Ballman jako policejní náčelník a jeho věrný stín Truls. Tito dva sice teoreticky stojí na správné straně (policie), ale prakticky se jedná o zkorumpované lumpy. Jejich příběh se odehrává na vedlejší koleji, ale je nedílnou součástí celé knihy.


Nesboho detektivu Holeovi se i v novém románu těžko odolává

    Každé vydání Joa Nesbøho v Česku i ve světě podporuje NORLA (Norwegian Literature Abroad). Vznikla v roce 1978 jako organizace pro šíření a podporu norské literatury v zahraničí. Přitom na rozdíl od tuzemské podpory překladů českých knih NORLA podporuje norskou literaturu jako celek a nehledí na to, zda se jedná o komerčně úspěšnou detektivku. NORLA má za to, že velké literární hvězdy byť detektivního žánru často otevírají dveře méně komerčně úspěšným autorům „vysoké“ literatury.
    E-knihu Policie určitě doporučuji, já jsem si ji užil stejně tak dobře jako předchozí díly. Tři dny mi e-kniha Policie byla velmi dobrým společníkem po večerech, kdy jsme ji louskal na osvíceném displeji Kindle Paperwhite 2.
    Ty, kteří se k "Nesbøvkám" vrací jako ke starým známým asi množství jmen a faktů nepřekvapí. Avšak ani nováčci se nemusí rozpakovat a mohou přistupovat ke každému dílu jako k samostatně stojící knize a nepovažuji za problém tuto "sérii" číst na přeskáčku. Jednotlivé případy spolu zřejmě souvisí jen v náznacích a téměř žádného spoileru se nedočkáte (nebo je podobně jako já nezaregistrujete).
    Policii si určitě přečtěte, vychází v papírové, elektronické i audioknižní podobě 8. dubna. Pokud se nemůžete dočkat, na Palmknihy.cz právě probíhá předprodej e-knihy s 20% slevou a 1/3 textu ke stažení.


Recenze: Jo Nesbø Policie- už nikdy Harry Hole?

    Hlavním hrdinou je bývalý vrchní komisař Harry Hole, který tu doslova exceluje. „Policie“ je jeho posledním dobrodružstvím a nutno podotknout, že jde o důstojné zakončení celé řady. Nor Jo Nesbø navázal na tradici nejlepších detektivek a použil zde všechny triky, díky kterým mu čtenáři budou zobat z ruky. Román vás vtáhne do děje hned na prvních stránkách a tempo příběhu je celou dobu víceméně stejné. Nejsou tu žádná hluchá místa ani nudné popisné nebo vysvětlující pasáže. Všechno, co tu je, se týká případu a souvisí s vyšetřováním.
    Policii mohu s čistým svědomím doporučit všem milovníkům severských detektivek, ale stejně tak těm, kteří stále ještě váhají, zda se do tohoto žánru mají ponořit. Jo Nesbø má rozhodně co nabídnout dospělým čtenářům bez rozdílu věku a pohlaví a jeho propracovaná psychologie postav, schopnost udržet pozornost na maximu a zvědavost téměř na hranici únosnosti dodává jeho knihám ten správný šmrnc, který vám nedovolí se od knihy odtrhnout ani kdybyste chtěli, dokud nedočtete poslední řádek.
    Severské krimi se v dnešní době věnuje opravdu velké množství autorů, ale jen málo z nich ho dokáže dostihnout. Jestli vůbec někdo. Jo Nesbø si po celém světě získal srdce miliónů fanoušků a ani kritici nemohou na jeho práci najít příliš mnoho chyb. I jeho poslední detektivka s Harry Holem v hlavní roli okamžitě zaplavila všechny knihkupectví a následně i domácí knihovny.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00