Jak na věc


rédl roman

ČT na MFF Karlovy Vary 2018: Rédl

    Nejvíce mě na postavách, které hraji, baví přicházet na to, jak přemýšlejí, a mám rád, když je to pestré a nejednoznačné. Navíc tady jsme byli pořád dva, sdíleli jsme názory a doplňovali se. Zkrátka na to moc rád vzpomínám.
    Jak zjistil „zuřivý reportér“ Egon Ervín Kisch, Redl sebevraždu jen tak nespáchal. Podařilo se mu vypátrat, že armádní zástupci si po plukovníkově smrti nechali zámečníkem otevřít Redlův pražský byt, který následně velmi pečlivě prohledali a odnesli si celou řadu materiálů a dokumentů. Výsledkem Kischovy novinářské práce tak nakonec bylo vynucené přiznání armádních špiček k celé aféře. Alfred Redl totiž přibližně od roku 1905 vynuceně pracoval jako agent pro ruskou zpravodajskou službu Ochrana (a v menší míře i pro další dohodové zpravodajské služby), které předával ty nejtajnější spisy a plány rakousko-uherské armády, včetně seznamu habsburských agentů působících v Rusku. Na oplátku dostával obrovské sumy peněz a v menší míře i jména méně důležitých ruských agentů, které mohl s velkou pompou „odhalovat“.


Archiv ČT24: Odchod „spřátelených“ vojsk

    Za Redlem byla vyslána čtveřice mužů, aby ho konfrontovala s důkazy. Agent se jim k velezrádné činnosti přiznal. Poté mu byl na místě zanechán revolver s důrazným doporučením, aby se zachoval tak, jak mu velí jeho důstojnická čest, což plukovník také dodržel. Rychlost s jakou bylo rozhodnuto o řešení aféry byla blesková. Od odhalení Redla po jeho smrt uběhlo jen přibližně 12 hodin. Snaha o utajení a další okolnosti však později vyvolaly řadu spekulací. Řešilo se, zda například vědomě nepůsobil jako dvojitý agent a nedodával do Ruska podvržené informace, nebo zda nebyl jako odpůrce ofenzivní války na Balkáně nepohodlný pro tehdejší velení armády, a proto byl donucen se zastřelit. Žádnou z těchto spekulací se ale nepodařilo nijak prokázat.
    Poslední den Československa si vojenský prokurátor Roman Rédl takto určitě nepředstavoval – mohou to být totiž nejen poslední hodiny tohoto státu, ale i jeho samého.


ČT na MFF Karlovy Vary 2018: Rédl

    Peníze pravděpodobně nebyly prvotním impulsem pro zahájení Redlovi spolupráce s Ruskem, tou bylo totiž vydírání. Při Redlově pobytu v Rusku tamní zpravodajci správně usoudili, že se jedná o velmi schopného muže, který bude stoupat po armádním žebříčku, a zaměřili se proto na nalezení nějaké Redlovy slabiny. Tou byla pečlivě skrývaná homosexualita, která v tehdejší rakousko-uherské prudérní a katolické společnosti, a armádě pochopitelně obzvlášť, byla velmi striktně potírána. Její veřejná známost by zcela vylučovala jakoukoli vojenskou kariéru. A tak Rusové Redla přinutili spolupracovat. Předal například dokumenty, které v roce 1914 napomohly Srbům při úspěšné obraně jejich země proti rakousko-uherskému útoku, nebo Rusku při úvodní ofenzivě na podzim téhož roku. Redl si však vymínil, že jako kompenzaci za tuto vynucenou spolupráci bude dostávat velké sumy peněz.
    Ještě před pár dny byl Roman Rédl vojenský prokurátor a snažil se dostat za mříže posledního šéfa StB. Nyní je obklopený bývalými estébáky a jeho život závisí na jejich pomoci.
    Moje postava je klasický zloun a vykonavatel moci. Chutná mu to a rád pracuje v páru. Myslím si, že se v tom páru považuje za toho chytřejšího. Je věřící, pravoslavný křesťan, který se narodil v Minsku.
     Bylo mi dvacet a sametovou revoluci jsem prožil na vojně. Nebylo tedy lehké se po návratu zorientovat. Všechno bylo čerstvé a nové, nikde žádná jistota a najednou tolik možností. Připadal jsem si jako zvíře ze zoologické zahrady ve volné přírodě. Zároveň ale bylo najednou těžší rozeznat, co je zlo.


Archiv ČT24: Odchod „spřátelených“ vojsk

    Roku 1992, těsně před rozpadem Československa, je Roman Rédl (Ondřej Sokol) na vrcholu své kariéry. Dostane za úkol trestní stíhání posledního šéfa StB generála Ference. Ovšem z důvodu blížícího se rozdělení republik hrozí, že obžalovaný unikne soudu odchodem na Slovensko. Rédl se tedy snaží generála udržet ve vazbě co nejdéle, aby mu v útěku zabránil. Situaci ovšem zkomplikuje případ, který se rozhodne řešit z čistě osobních důvodů. Jako vojenský prokurátor se do teď zabýval převážně zločiny vojáků, nicméně tato kauza zasahuje do civilního sektoru. Rédl naráží na nechuť policie ke spolupráci. A Jelikož k řešení případu bude potřebovat znalosti kryptografie, musí se chtě nechtě obrátit s žádostí o pomoc na generála Ference, který je v tomto oboru eso. „Jde o zajímavý příběh, který je kromě napětí a humoru, který se do toho snažíme dostat, zajímavý svým tématem. Já sám jsem se do dobové problematiky musel ponořit a doufám, že to převyprávíme tak, aby tomu divák, který vůbec nic net
    Alfred Viktor Redl se narodil roku 1864 ve Lvově. Pocházel z chudých poměrů, ale vynikal inteligencí, organizačními schopnostmi, silnou vůlí a touhou uspět. Byl předurčen pro kariéru v armádě, z vojenské školy vyšel jako jeden z nejlepších absolventů. Možná i díky své jazykové výbavě, hovořil plynně šesti jazyky, byl vyslán do carského Ruska, aby se prakticky seznámil s vyzvědačskou činností. Vynikající výsledky vedly k jeho rychlému povyšování, postupně stoupal v hierarchii tzv. c. a k. evidenční kanceláře, tedy vojenské špionážní a kontrašpionážní služby.
    „Původní nápad byl, že použiji aféru Alfréda Rédla, dvojitého agenta, vydíraného kvůli tomu, že je gay, a jen ji posunu do roku 1992. Během přepisů scénáře se ale vyznění vytrácelo a nakonec zůstalo jen jméno a orientace.“ Scénárista Miro Šifra


David Novotný: Jsem klasický zloun

    Postava vojenského prokurátora Romana Rédla je volně inspirována skutečnou historickou osobností, byť žijící před více než sto lety v dnes již neexistující rakousko-uherské monarchii - plukovníkem Alfredem Redlem, obávaným a nemilosrdným lovcem špiónů.
    Něžná revoluce mu měla přinést úspěšnou kariéru a lepší život. Namísto toho vojenský prokurátor Roman Rédl na vlastní kůži zažívá, jak se v nových poměrech rodí další zlo v podobě organizovaného zločinu.
    Měl jsem pocit, že to chtějí hlavně Slováci, takže jsem si říkal „ať si jdou”. Příliš jsem to neřešil. O mé slovenské kamarády jsem kvůli tomu nepřišel.


Glosa: Seriál Rédl má mouchy, ale nevytváří iluze o lidech typu Alojze Lorence

    Ruské peníze Rédlovi umožnily život na vysoké noze, zároveň mu ale nohy i podrazily. Na začátku konce agentovy kariéry stál dopis poste restante, který si muž jménem Nikon Nizetas nevyzvedl na vídeňské poště, a který se tudíž vrátil do Berlína, odkud byl odeslán. Tamní pošťáci jej otevřeli, aby odesílatele našli. Objevili velkou sumu peněz a adresy, později identifikované jako špionážní. Vídeňská pošta proto začala podléhat neustálé kontrole pro případ, že by si někdo přišel na toto jméno dopis vyzvednout. A někdo se skutečně po pár týdnech objevil. Sice v první chvíli detektivům unikl, ti ale brzy zjistili, že odjel do hotelu Klomser, kde byl posléze k údivu všech ztotožněn s expertem na lov špionů Alfredem Redlem. Okamžitě bylo informováno nejvyšší vedení armády, které na svém tajném zasedání rozhodlo o tom, že celá aféra musí zůstat utajena, aby nebylo poškozeno dobré jméno armády.
    Dva mladí lidé jsou mrtví a vojenský prokurátor Roman Rédl ví, že vrahové se nezastaví, dokud nezabijí i dalšího svědka. V obchodě, při kterém se kradou zbraně od sovětských vojsk, jde o hodně.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00