Jak na věc


recepty na šťávy z parního odšťavňovače

Náhradní struna na kráječ 12cm 10ks - Ibili

    Marmeládu nebo džem ve sklenici můžeme ještě mírně aromatizovat přidáním malé lžičky kvalitního alkoholu na jejich povrch před uzavřením sklenice. Vždy ale musíme zvolit vhodný typ alkoholu - whisky nebo rum jsou celkem universální, k švestkám se hodí slivovice, k meruňkám pálenka atd.
    Ovoce musí být kvalitní a zralé. Plody opláchneme studenou vodou, podle druhu ovoce je oloupeme a zbavíme pecek nebo jádřinců. Takto připravené plody se rozmixují.
    Miluji vaření mobilní aplikace je jedna z nejobsáhlejších aplikací na českém trhu. Na nic nečekejte a stahujte nekonečnou zásobu receptů do vašeho mobilu!
    V případě použití odstředivky bez páry zůstane část pektinu ve slupkách a zbytcích ovoce, šťáva se také vlivem mechanického zpracování mírně zakalí. Kal se po odstátí usadí na dně.
    Ovoce i zeleninu je možné využít i na výrobu šťáv a sirupů, které se pro dlouhodobější uskladnění zavařují. Šťávy i sirupy si při správném postupu jejich přípravy a zavaření zachovají nejen typickou chuť a vůni, ale i mnoho vitamínů.
    Šťávy i sirupy nalijeme do běžných zavařovacích sklenic, které důkladně uzavřeme víčky a necháme zavařit běžným způsobem 10 minut při teplotě 90°° Celsia. Pak sklenice vyjmeme a necháme vychladnout. Šťávy i sirupy budou trvanlivé jako ostatní zavařeniny…


Marmelády, džemy, želé a ovocné pomazánky

    Elektrické odšťavňovače, v kterých se ovoce i zelenina odšťavují za studena, jsou vhodné jen pro přípravu šťáv k okamžité konzumaci. Pro dlouhodobé uchování jsou vhodné parní odšťavňovače. Na trhu je jich mnoho druhů. Jednodušší modely používají k ohřevu zdroj tepla běžného sporáku, výkonnější a dražší elektrické mají vlastní topné těleso. Před jejich používáním se vždy seznamte s návodem k použití, aby se vám podařilo správně připravit řidší šťávy a hustší sirupy
    Lisování je nejpracnější způsob. Ovoce svaříme s vodou v poměru 2 : 1 a pak ovocnou kaši necháme přes hustou záclonovinu nebo řidší plátno prokapat do mísy. Směs by se neměla lisovat nebo pasírovat, protože pak bude šťáva zbytečně kalná.
    Při výrobě pomazánek vaříme samostatné druhy ovoce nebo jejich směsi s vodou a cukrem do chvíle, než začne želírování. Pak směs přendáme do sklenic a běžným způsobem zavaříme. Ovocné pomazánky jsou většinou řidší než džemy a marmelády, mají i kratší trvanlivost.
    Pro skladování jsou nejhodnější klasické zavařovací sklenice s víčky. Můžeme je také zakrýt fólií, kterou předtím namočíme a  pak upevníme gumičkou nebo převážeme provázkem, ale trvanlivost se tímto způsobem snižuje.
    Džemy, marmelády, ovocné želé i pomazánky, vzniklé želírováním obsahují různé množství ovoce, ale mají také vysoký obsah cukru. Pokud je obsah cukru vyšší než 50 %, nehrozí ani napadení plísněmi.


Nejlepší parní hrnce, hodnocení a recenze parních hrnců

    Peckové ovoce se omyje a zbaví stopek, menší plody se nemusí odpeckovávat, z větších, jako jsou třeba broskve, pecky vyjmeme a dužinu nakrájíme na menší kousky.
    Rebarbora se umyje a nakrájí na malé kousky, před odšťavením by se měla 2 minuty blanšírovat, aby se z ní odstranila kyselina oxalová, která může způsobovat problémy se zažíváním.
    Miluji vaření mobilní aplikace je jedna z nejobsáhlejších aplikací na českém trhu. Na nic nečekejte a stahujte nekonečnou zásobu receptů do vašeho mobilu!


Přes 60800 receptů na jednom místě

    K vaření je nejvhodnější široký nižší kastrol, protože tak je zajištěna co největší plocha pro odpařování vody. Nikdy tepelně nezpracováváme víc než 2 kilogramy ovoce včetně cukru, který se přidává v poměru na jeden díl ovoce 1 díl cukru. Při větším množství by se směs vařila příliš dlouho a ztratil by se tolik důležitý pektin. Směs v kastrolu při vaření průběžně mícháme, var začíná ve chvíli, kdy se začnou objevovat velké bubliny. V průběhu vaření je nutné provést tzv. „želírovací zkoušku“ - na studenou lžíci nabereme hmotu z kastrolu a lžíci podržíme v šikmé poloze. Pokud směs nestéká a  vytvoří  se na ní lesklý pevný povrch, pak želírování proběhlo správně a můžeme začít plnit sklenice. V případě, že k želírování nedošlo, pokračujeme ve vaření a přibližně po půl minutě vždy zkoušku zopakujeme. Kdybychom směs převařili, ztratí pektin svůj želírovací účinek, a pak je nutné přidat želírovací přísady a vaření zopakovat. V žádném případě už se ale nepřisypává cukr.
     Želírování různých druhů ovoce je další možnost jeho dlouhodobé konzervace v poněkud jiné podobě. Chutné marmelády, džemy nebo želé, které tak získáme, mají při vhodném uskladnění trvanlivost často i několik let.
    Ztráty vitamínů, minerálů a dalších látek, ale i chuti, barvy a aroma jsou při krátkém vaření minimální. Pokud přidáváme pektin, želírovací cukr nebo cukr s kyselinou citronovou, je vždy nutné dodržovat poměr míchání 2 až 3 díly ovoce na 1 díl přidávaných konzervačních látek. Postup i poměry jsou uvedeny na balení těchto výrobků a opravdu se vyplatí je dodržovat.
    Zelenina se omyje a odstraní se z ní omačkané nebo nahnilé části. Loupe se pouze když je horní vrstva silně znečištěná. Většina druhů zeleniny se nakrájí před odšťavením na malé kousky nebo nastrouhá.
    Po uzavření sklenice standardním způsobem krátce zavaříme a necháme je vychladnout na utěrce postavené dnem vzhůru.  Pokud jsme v džemu nechali kousky ovoce, rovnoměrně se ve sklenici rozloží.


Sušička ovoce a zeleniny BioChef Arizona

    Želírování, kterým z ovoce získáme marmelády, džemy a želé, je závislé na pektinu, který každý druh ovoce obsahuje v různém množství. Víc pektinu je v méně zralých plodech, ale protože při dlouhodobějším vaření ovoce ztrácí mnoho důležitých vitamínů a dalších látek, přidává se pektin,  želírovací cukr, nebo cukr a kyselina citronová přímo do směsi a proces tepelné úpravy pak trvá maximálně 5 minut.
    Šťávy a sirupy můžeme připravit téměř ze všech druhů ovoce, z kořenové zeleniny, okurek, rajčat a chřestu. Listová zelenina a zelí se pro toto zpracování nehodí. Ovocné šťávy a sirupy se pak konzumují jako nápoje – samostatně nebo smíchané s vodou. Zeleninové šťávy jsou velmi zdravé, mohou se použít i na zjemnění polévek a omáček.
    Sklenice na zavařování, v kterých budeme marmelády a džemy skladovat, velmi důkladně omyjeme horkou vodou a postavené dnem vzhůru je necháme na utěrce okapat a vyschnout. Omyjeme samozřejmě i víčka.
    Se zavařenými sklenicemi, ve kterých máme marmelády, džemy, želé nebo pomazánky bychom neměli několik dní hýbat, aby se jejich konzistence ustálila. Pokud jsou zakonzervovány tak, že je zamezen přístup vzduchu, mají velmi dlouhou trvanlivost - i tak je ale průběžně kontrolujeme.


Nejlepší Recepty na odšťavňování

    Nejsnadnější a nejrychlejší pro získání šťávy je použití parního odšťavňovače. Horká pára uvolní buněčné stěny a z přístroje vytéká už jen čistá šťáva,  v které zůstává i pro želírování důležitý pektin. Šťávu můžeme buď přímo zavařit, nebo z ní vyrobit želé. Tento způsob je vhodný zejména pro zpracování jablek, rybízu, švestek a citrusových plodů. 

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00