Jak na věc


rybí potěr wikipedie

Ostnojazyčnatec dvouvousý (I. řada)

    Potomstvo ostnojazyčnatci vychovávají zpočátku v tlamě. Chrání potěr asi 2 měsíce, dokud rybky nevyrostou natolik, aby se dokázaly postarat samy o sebe. Jakmile ostnojazyčnatec vycítí nebezpečí, rychle otevře tlamu a potěr vpluje dovnitř, jako by tam byl nasát. Kdyby rodiče potomstvo nechránili, jikry a potěr by se rychle stal potravou jiných ryb, jako jsou pirani, nebo korýšů.
    Období dešťů v Amazonii trvá 6 měsíců, a to od října do dubna. Silné lijáky zvedají hladiny řek o víc než 10 metrů, voda se rozlévá po krajině a pokrývá celé spodní patro lesa. Pod vodou se ocitá oblast o celkové rozloze asi 230 tisíc km².
    Dlouhé, štíhlé a ploché tělo a také velká tlama, to jsou jedinečné vlastnosti, bez nichž by ostnojazyčnatci nemohli žít už přes 100 milionů let v řekách. Tělesná forma jim umožnila přelstít současné ryby, které se vyvinuly v moři. Svým pozoruhodným skokem se dokázali přizpůsobit životním podmínkám.
    Ostnojazyčnatci používají další trik, který jim v prostředí plném konkurence zajišťuje přežití. Ve srovnání s dynamickým skokem si tato dovednost vyžaduje velmi citlivý přístup – jde o umění rodičovské péče.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00