Jak na věc


situace v okd

Co bude dál se zaměstnanci OKD?

    Z pohledu zaměstnanců může být ale insolvence – alespoň dočasně – obecně lepší než dosavadní stav. Insolvenční správce jmenovaný soudem (respektive dohled věřitelů) totiž může firmu ochránit před případnými nevýhodnými kroky ze strany vlastníků. "Horníci zcela jasně řekli, že chtějí do insolvence. Chtějí se odříznout od těch, co nás vysávají, to znamená NWR a AHG. Říkali, že chtějí být samotné OKD bez těch vyžírek," řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík ke středečnímu protestu několika desítek zaměstnanců.
    "Insolvence je nepříjemná v tom, že v ní prakticky nastane rozprodej majetku, což může znamenat ukončení provozu," řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. OKD dluží podle insolvenčního návrhu více než 17 miliard korun a má nejméně 650 věřitelů, kteří se teď začnou do insolvenčního řízení hlásit a spolurozhodovat v něm o dalším osudu firmy. Majetek OKD přitom podle návrhu nedosahuje ani sedmi miliard korun. I proto jsou analytici skeptičtí, pokud jde o úspěšnou reorganizaci OKD.
    "Nemáme v tuto chvíli dostatek finančních prostředků pro úhradu našich nevyrovnaných dlužných částek, nicméně během května bychom za běžného chodu měli obdržet platby od našich odběratelů, které by měly být dostatečné ke krytí minimálně nezbytných výdajů pro pokračování denního provozu včetně neuhrazených výplat zaměstnancům," uvedl k aktuální situaci v OKD generální ředitel firmy Dale Ekmark.


Dostávají zaměstnanci OKD výplatu?

    Na OKD tvrdě dopadly klesající ceny uhlí, které jsou na polovině cen před pěti lety. Těžba je pro ni ztrátová i přes úsporná opatření. Podle analytiků je ale příčinou jejích problémů i vysoké zadlužení.
    Jací lidé za touto skupinou skutečně stojí, se ale neví. Podle mluvčího AHG Romana Paříka jsou to mezinárodní institucionální investoři, kteří mají zkušenosti s dlouhodobou podporou podniků, které potřebují stabilizovat, restrukturalizovat a rozvíjet. Právě investoři z AHG už podle Paříka "drží OKD tři roky nad vodou".
    Součástí reorganizačního plánu navrhovaného OKD je ukončení činnosti na Dole Paskov na přelomu let 2016 a 2017 a v lokalitě Lazy do konce roku 2018. Stejně tak se postupně ukončí těžba na dolech ČSM a Darkov.
    Jisté je, že dobré vyhlídky nemají. I kdyby firma prošla úspěšnou reorganizací, k výraznému propouštění stejně dojde. Vedle samotných zaměstnanců OKD jde také o firmy, které jsou na byznys těžební společnosti navázány.
    Realita ale může být jiná a každopádně bude zřejmě hodně bolet. K omezování těžby a postupnému propouštění míří OKD už delší dobu a je jen otázkou, jak rychle k tomu dojde.


Co znamená rozhodnutí vedení OKD? Když firma míří do insolvence, znamená to, že končí?

    Nicméně samotný insolvenční návrh neznamená, že by firma okamžitě přestala fungovat a už neměla žádné peníze na provoz. "Podnik bude dál v obvyklém provozu a v dolech se bude normálně těžit," říká mluvčí OKD Ivo Čelechovský.
    Ano. "Momentálně jsou mzdy placeny v celé výši. Management OKD už prohlásil, že jsou připraveny peníze na výplatu k 13. květnu a že není problém se mzdou za měsíc duben," potvrdil online deníku Aktuálně.cz předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. Firma má nyní zhruba 9800 kmenových pracovníků.
    Pokračování těžby může zajistit i případný nový majitel OKD. Zájem už dříve avizovali dva miliardáři. Obchodník s uhlím Petr Paukner řekl, že je ochotný spolu s Petrem Otavou a Martinem Ulčákem doly koupit a některé z nich pět let provozovat. Podmiňoval to ale právě insolvencí a očištěním firmy


Co chtěli vlastníci OKD po státu?

    Podle ministra průmyslu Jana Mládka jsou připraveny jednat i Státní báňská správa a státní podnik Diamo. Ministr například znovu navrhne, aby Diamo přijalo 150 horníků se základním vzděláním starších 55 let na rekultivační práce. Vláda připravuje také rekvalifikační programy. Přímo u OKD by měl fungovat mobilní úřad práce. Počítá se s využitím financí z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci.
    Těžba zatím pokračuje zcela stejně jako před podáním insolvenčního návrhu. "Insolvence nemusí nezbytně znamenat konec těžby. Firma tím oznamuje, že není schopna proplácet faktury, mzdy, úroky, splátky. Nicméně asi všichni tušíme, že pokud těžba neskončí hned poté, co soud vyhlásí insolvenci, nakonec se přestane těžit určitě," uvedl analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl.
    Návrh na odkup firmy současným majitelům poslal i slovenský investor a "nájezdník" Pavol Krúpa, který nyní v NWR drží podíl 3,44 procenta. Lidové noviny také psaly o možné alianci: Krúpa by se v ní zjednodušeně řečeno staral o finance a Paukner o uhlí.
    Největším akcionářem je od letošního února skupina Ad Hoc Group (AHG). Došlo k tomu poté, co se podnikatelé Zdeněk Bakala a Peter Kadas vzdali polovičního podílu v NWR, mateřské společnosti OKD. Skupinu AHG tvoří tři nadnárodní investiční společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00