Jak na věc


situace v okd

Co znamená rozhodnutí vedení OKD? Když firma míří do insolvence, znamená to, že končí?

    Jací lidé za touto skupinou skutečně stojí, se ale neví. Podle mluvčího AHG Romana Paříka jsou to mezinárodní institucionální investoři, kteří mají zkušenosti s dlouhodobou podporou podniků, které potřebují stabilizovat, restrukturalizovat a rozvíjet. Právě investoři z AHG už podle Paříka "drží OKD tři roky nad vodou".
    Na OKD tvrdě dopadly klesající ceny uhlí, které jsou na polovině cen před pěti lety. Těžba je pro ni ztrátová i přes úsporná opatření. Podle analytiků je ale příčinou jejích problémů i vysoké zadlužení.
    Realita ale může být jiná a každopádně bude zřejmě hodně bolet. K omezování těžby a postupnému propouštění míří OKD už delší dobu a je jen otázkou, jak rychle k tomu dojde.
    Podle ministra průmyslu Jana Mládka jsou připraveny jednat i Státní báňská správa a státní podnik Diamo. Ministr například znovu navrhne, aby Diamo přijalo 150 horníků se základním vzděláním starších 55 let na rekultivační práce. Vláda připravuje také rekvalifikační programy. Přímo u OKD by měl fungovat mobilní úřad práce. Počítá se s využitím financí z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci.


Co bude dál se zaměstnanci OKD?

    Z pohledu zaměstnanců může být ale insolvence – alespoň dočasně – obecně lepší než dosavadní stav. Insolvenční správce jmenovaný soudem (respektive dohled věřitelů) totiž může firmu ochránit před případnými nevýhodnými kroky ze strany vlastníků. "Horníci zcela jasně řekli, že chtějí do insolvence. Chtějí se odříznout od těch, co nás vysávají, to znamená NWR a AHG. Říkali, že chtějí být samotné OKD bez těch vyžírek," řekl předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík ke středečnímu protestu několika desítek zaměstnanců.
    Návrh na odkup firmy současným majitelům poslal i slovenský investor a "nájezdník" Pavol Krúpa, který nyní v NWR drží podíl 3,44 procenta. Lidové noviny také psaly o možné alianci: Krúpa by se v ní zjednodušeně řečeno staral o finance a Paukner o uhlí.
    V případě, že soud pošle firmu do úpadku, následně rozhoduje o způsobu, jakým se bude řešit. To může trvat týdny. Možnosti jsou dvě: buď reorganizace, která je šetrnější a právě proto ji vedení OKD navrhuje – věřitelský výbor by schvaloval plán předložený dlužníkem a následně by se postupovalo podle tohoto plánu. Obecně horší variantou je konkurz, při němž má konkurzní správce za úkol zpeněžit, co jde, aby co nejvíce uspokojil nároky věřitelů.


Co chtěli vlastníci OKD po státu?

    Ideálním cílem reorganizace, o kterou OKD ve středu požádala v insolvenčním návrhu, je očistit firmu od dluhů a do budoucna zajistit její efektivnější fungování. Představenstvo hovoří o snaze "zachovat zaměstnanost, provoz podniku, v co nejvyšší míře postupně uspokojit své věřitele a vytvořit životaschopnou společnost".
    Jisté je, že dobré vyhlídky nemají. I kdyby firma prošla úspěšnou reorganizací, k výraznému propouštění stejně dojde. Vedle samotných zaměstnanců OKD jde také o firmy, které jsou na byznys těžební společnosti navázány.
    O návrhu rozhodne Krajský soud v Ostravě. Podle jeho mluvčí se tak může stát během několika dní, ale i za několik týdnů. "Soud nejdříve posuzuje, jestli návrh splňuje formální náležitosti. Pokud ano, pak soud posuzuje návrh věcně. Rozhoduje se většinou rychle," řekla mluvčí soudu Lucie Olšarová.
    Podle ministryně práce Michaely Marksové by propuštění horníci mohli například díky příspěvku na dopravu dojíždět z Moravskoslezského kraje do východočeských Kvasin, kde se vyrábějí škodovky. Jedná se podle ní i o ubytování.


Dostávají zaměstnanci OKD výplatu?

    Pokračování těžby může zajistit i případný nový majitel OKD. Zájem už dříve avizovali dva miliardáři. Obchodník s uhlím Petr Paukner řekl, že je ochotný spolu s Petrem Otavou a Martinem Ulčákem doly koupit a některé z nich pět let provozovat. Podmiňoval to ale právě insolvencí a očištěním firmy
    Ano. "Momentálně jsou mzdy placeny v celé výši. Management OKD už prohlásil, že jsou připraveny peníze na výplatu k 13. květnu a že není problém se mzdou za měsíc duben," potvrdil online deníku Aktuálně.cz předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík. Firma má nyní zhruba 9800 kmenových pracovníků.
    Zmírnit následky propouštění se snaží i vláda. Shodou okolností právě dnes by měli poslanci schvalovat její návrh na předčasné penze pro všechny horníky, kteří odpracovali více než 3300 směn. Ti by mohli do řádného důchodu odcházet již v 58 letech. Opatření se týká zhruba 3500 horníků z OKD.
    Nicméně samotný insolvenční návrh neznamená, že by firma okamžitě přestala fungovat a už neměla žádné peníze na provoz. "Podnik bude dál v obvyklém provozu a v dolech se bude normálně těžit," říká mluvčí OKD Ivo Čelechovský.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00