Jak na věc


slávek klecandr

Minestra ze slávek postup přípravy receptu:

    „Tady? Tady je sice v zimě pět stop sněhu, ale pak to roztaje, uteče, dole to chytí do přehrady, a až zítra pojedem za světla, uvidíte, že je úplně prázdná. Tady v létě nikdy neprší.“
    CD se dá objednat v e-shopu na www.slavekjanousek.cz. Cena této novinky je 300 Kč, objednávky do konce listopadu se slevou za 250, poštovné 40 Kč. Ten, kdo jako první nalezne text básníka Li Po, jeho přesné znění, a uvede zdroj, má 3 CD zdarma. 
    My tři a já... Pro někoho možná povědomý název - stejnojmennou knihu totiž vydal před časem muzikant Vlasta Redl. Druhým dílem trilogie přispěl jeho kolega-písničkář Slávek Janoušek, který své vyprávění opět pojal jako „cestopis po zemích a místech svého života, po vlastním osudu a jistém nerozborném přátelství“, ale tentokrát na jiný způsob.
     Hodnoty jsou vztaženy na jednu porci. DDD (doporučená denní dávka) je založena na průměrných hodnotách pro dospělého člověka o váze 70kg z vyhlášky č. 225/2008 Sb.


Tuňák s bylinkami v omáčce z cizrny a slávek

    Když někdo řekne, že bydlí v Boise, stát Idaho, což je půlmiliónové město, domníváte se, že jen vytočíte číslo a on vás za pár minut vyzvedne v hospodě na rohu. Jenže - půl miliónu lidí v zahradních čtvrtích, to už je nějaká rozloha. Střed města malý, pár vyšších baráků, banky, hotovo. Žádný evropský způsob. Ani dovolat se nešlo. Bylo třeba vytočit i všechna předčíslí jak do cizího státu. Koho by to napadlo. A pak ujedete pětatřicet mil, zhruba padesát kilometrů, poslední část cesty po čím dál strmějších a prašnějších cestách, kde se vzaly tu se vzaly stromy, a pak jsme konečně tam. Na takovém suchém vršku u téměř dokončeného chatičkovitého domu, kde je ráj Samsonova kamaráda Vacka.
    Novinka: možnost zakoupit ve formátu MP3 již nedostupná CD.Album je celek, takže nenabízíme jednotlivé skladby. Vše je zabalené do ZIP archivu, aby to bylo v jednom souboru.Cena není tak vysoká - 100,- Kč/album.
    Suroviny Kapary, Olej olivový, Oregano čerstvé, Petržel - nať, Šafrán, Těstoviny Bucatini mají zadané pouze základní hodnoty. Výpočty nutriční tabulky, nemusí souhlasit se skutečností.
     Stáhneme hrnec z ohně, vyloupeme měkkýše ze skořápek, skořápky a neotevřené slávky vyhodíme, scedíme tekutinu a uschováme. Spaříme rajčata a nasekáme nahrubo.
     Těstoviny uvaříme al dente. Přidáme do rajčatové polévky, vmícháme vyloupané měkkýše a jemně scezenou tekutinu z vaření, směs kaparů a ančovičky, špetku oregana a zbývající bazalku. Polévku ještě povaříme a horkou podáváme.
    Stáhneme hrnec z ohně, vyloupeme měkkýše ze skořápek, skořápky a neotevřené slávky vyhodíme, scedíme tekutinu a uschováme. Spaříme rajčata a nasekáme nahrubo.


mohou pouze přihlášení uživatelé.

    Album ideově vychází z básně čínského básníka Li Po, kterou autor písní četl před padesáti lety v čítance, ale kterou bohužel stále ještě nikde nenašel. A taky to prý bylo vlevo. V bookletu báseň parafrázuje: Sedím na břehu řeky/ Rákosí se kývá/ Voda plyne/ Jmenuji se Li Po/ Píše se rok 733. Takovou klidnou zprávu, vlastně selfíčko z 8. století, vysílá Li Po do vzdálených časů. Slávek o tom říká: „Stále jsem přemýšlel nad tím, jak a čím propojit sedm zásadních písní, které ještě buď nebyly na CD, nebo byly uvedeny ve verzích, se kterými jsem nebyl spokojen. Bylo jasné, že musím v tom duchu několik písní napsat, než se začne točit. Dobu se to nedařilo. Ale hlava byla otevřená a všechna důležitá podstatná témata i v popůlnočních debatách registrovala. Poprvé v životě se mi stalo, že jsem to celé domyslel ve snu. Naráz se mi zdálo o pěti písních, které to celé rámovaly a průběžně doplňovaly, dokonce i s melodickými motivy, mezi nimi se mi tam vybavila i ta zvláštní básnička, od které se t
    Těstoviny uvaříme al dente. Přidáme do rajčatové polévky, vmícháme vyloupané měkkýše a jemně scezenou tekutinu z vaření, směs kaparů a ančovičky, špetku oregana a zbývající bazalku. Polévku ještě povaříme a horkou podáváme.
    A venku se začal zvedat vítr, protože jsme vydávali strašnou energii, a začalo se blýskat. Náš kamarád Vacek vyprávěl o Vlastovi, že už dva dny nedělá nic jiného, než že se každého vyptává, jestli chce, aby pršelo. Všichni se uchechtli a Brad řekl, že tohle se tu občas stane, že se zatáhne, zahřmí, a nic. Z toho nespadne ani kapka.
    Pak se chystal pohřeb a děda ležel v otevřený rakvi, víko opřený o stěnu, v zadní tmavé síni bez oken, z ní se chodilo do tý jeho dílny. Nechtěli mě tam pustit, ale já jsem si vyčíhl chvíli, kdy jsem se tam vypravil a nikdo o mně nevěděl. Síň byla vyzdobena černou látkou a květinami a dlouhými svícemi na vysokých svícnech a děda vypadal v tý ležící poloze úplně normálně jak na gauči, když si dával po příchodu z práce na chvilku dvaciáše.


Přes 60800 receptů na jednom místě

    A byl jsem naštvanej, že mě ty dospělí uklidili k tetě, kde to jinak bylo dobrý, ale najednou mi došlo, proč tam jsem. Proč mě nenechali doma? S dědou? Aspoň na tu poslední chvíli?
    My tři a já podruhé! Knížka Vlasty Redla My tři a já se stala hitem a vyšla už ve dvou dotiscích. Od samého počátku byla zamýšlena jako první část trilogie, kdy každý díl ponese stejný název, jen jména autorů se promění. Nyní je na světě druhý svazek, tentokrát z pera Vlastova kolegy-písničkáře Slávka Janouška. Třetí část má rozepsanou Jaroslav Samson Lenk a její vydání je naplánováno na Vánoce až jaro příštího roku.
    O prázdninách jsem byl zrovna u vzdálenější tety a lítali jsme s děckama a konečně nás teta sehnala na oběd, zrovna jsem začal jíst, když do kuchyně vstoupila moje máma se sestrou, tetou Věrou, obě v černým, a byly evidentně ubrečený. A já jsem hned věděl, co se stalo, a začal bulit a pak vyletěl do lesa a řval jsem: „Ale tys mi slíbil, že to zvládneš!“
    Několik měsíců tu nezapršelo. Sucho takové, že odhodit nedopalek, zachrání vás jenom helikoptéra. „Napřed to ovšem zkouší uhasit, což se v létě podařilo, když si děti škrtly sirkou,“ ukazuje majitel kopce na ohořelé stromy.


Stačí se přihlásit nebo registrovat

    Miluji vaření mobilní aplikace je jedna z nejobsáhlejších aplikací na českém trhu. Na nic nečekejte a stahujte nekonečnou zásobu receptů do vašeho mobilu!
    Nacházíte se na webu písničkáře Slávka Janouška. Byl otevřen na začátku března 2010, a to poněkud předčasně, protože některé kategorie menu ještě nebyly zcela doplněny (jako např. nedávné rozhovory či fotografie), ale vzhledem k tomu, že stávající web byl již nevyhovující a byl stále napadán hackery, spamery, viry a jinou havětí a ztrácel funkčnost, bylo třeba přikročit ke změně. Veškerý obsah starého webu byl přenesen, takže se lze probírat i bohatým archivem.
    Šel jsem opatrně k němu a naklonil se nad něj a řekl mu: „Dědo, nespi.“ Jako jsem mu říkal tolikrát. A pak jsem mu dal pusu na rty, taky jako tolikrát. Ale hrozně mě to uzemnilo. Ty rty byly tak strašlivě studený, že jsem úplně uskočil. Tuhle ledovou pusu si budu pamatovat celý život.
    Odrhneme slávky, omyjeme pod tekoucí vodou a vhodíme do hrnce. Přidáme stroužek česneku, bílé víno, nasekanou petrželku, na středním plameni necháme za občasného zatřesení hrncem otevřít.


Vykrajovátka kolečka hladká 6ks - Smolík

    O vodu tu však nouze není. Z vodovodu teče minerálka jako ve Varech. Večer jsme končili v jakési verandě z latěk v malém domácím lázeňském bazénu zvaném jackouzy. Seděli jsme po krk ve vřelé vodě, která nám prudkými proudy masírovala záda a nohy, diskutovali a všichni se občas posunuli dokola. Napoprvé jsme to přehnali. Druhý den jsem měl při chůzi zejména ze schodů problémy jako kdysi vždycky po první hodině tělocviku v září, všechno mě bolelo, jak jsem byl naklepaný. Ale bylo to tak příjemné, že jsme si z toho po všechny dny tady udělali pravidelný večerní rituál.
    Oloupeme stroužky česneku, omyjeme bazalku a nasekáme. Omyjeme kapary, scedíme a nasekáme. Pod tekoucí studenou vodou omyjeme ančovičku, vykostíme a pokrájíme na kousky. Do hrnce dáme rajčata, přidáme stroužek česneku, nasekanou bazalku a šafrán. Přilijeme litr vody, uvedeme do varu, osolíme, vše vaříme 10 minut.
    Muzikanti všude na světě si jsou schopni rozumět nějak víc. To vznikl takový večírek u mandolinisty Brada, který v oné čtvrti bydlel. Pilo se pivo, vykládalo se a hlavně hrálo. Přezpívali jsme naše největší pecky a jim se to moc líbilo. Ba byli nadšeni.
    A vtom jsem si uvědomil, že se zádama opírám vzadu o prkennej dřevník, kde jsme měli křídou namalovanej kříž s terčem na házení nožem, a že mám ruce rozhozený do stran, a došlo mi, že v podobný pozici stejnou větu říkal Ježíš, protože to jsem znal, a to mě spíš zatvrdilo, že jsem musel dodat:


Silvestrovské pohoštění trochu jinak - připravte si crostini!

     Odrhneme slávky, omyjeme pod tekoucí vodou a vhodíme do hrnce. Přidáme stroužek česneku, bílé víno, nasekanou petrželku, na středním plameni necháme za občasného zatřesení hrncem otevřít.
    Slávek Janoušek vydává CD Tohle je vzkaz. Vyjde 28.11.2018 a bude rovnou toho dne od 20 hodin pokřtěno v Jazz baru U kouřícího králíka. Obsahuje 13 písní, z nichž část je z letošního roku. Spolu s ním natáčeli spoluhráči: Luboš Vondrák (kytara, zpěv), Láďa Zítka (foukací harmonika, zpěv) a kapela ve složení: Jakub Šimáně (Javory - kontrabas nebo baskytara), Pavel Bříza (Petr Bende Band - bicí a perkuse), Luboš Novotný (Druhá tráva - dobro), Vít Orfík Rokyta (Fleret - elektrické kytary), Josef Klíč (ND Brno, JAMU - violoncello). Ve sborech se přidala Petra Šany Šanclová.
    Tu noc lilo jako z konve a náš hostitel Vacek se významně zahleděl na Vlastu. Ráno nevěřícně koukal venku do plné cukřenky na rozmočený cukr a utopené vosy v něm. Zem byla slastně pobušená deštěm.
    Abych si tu ledovatost ověřil a zároveň se rozloučil, pohladil jsem ho po tváři, a to už se mi tak studený nezdálo, a řekl jsem: „Díky, dědo, a třeba se ještě potkáme, chtěl bych.“


Struhadlo – 30 cm, nerez / silikon – Q! - Fissler

     Oloupeme stroužky česneku, omyjeme bazalku a nasekáme. Omyjeme kapary, scedíme a nasekáme. Pod tekoucí studenou vodou omyjeme ančovičku, vykostíme a pokrájíme na kousky. Do hrnce dáme rajčata, přidáme stroužek česneku, nasekanou bazalku a šafrán. Přilijeme litr vody, uvedeme do varu, osolíme, vše vaříme 10 minut.
    Pak se jamovalo, místy to byl bluegrass, místy blues, rokenrol, stále jedna skladba, která se jen převlékala do jiných šatů, místy moravská lidovka, irský folklor, jednu chvíli to byla i vážná hudba a přes ragtime se vyústilo do afrorytmů. Všechny přítomné to inspirovalo natolik, že hrál úplně každý, když už nezbyl nástroj, tak bubnovali na to, co měli po ruce. Všichni jenom seděli zaujati hudbou, přiblble se na sebe usmívali a cosi kroužilo kolem nás. Šamani v marjánkovém transu.
    Stojíce s Vlastou za chalupou a opět pozorujíce žhnoucí nebe plné hvězd, poslouchali jsme kvílení cikád a to, jak vyprahlá země syčivě saje, co jsme jí předávali.


Litinová pánev Calido 24cm - Kela

    Když mi bylo dvanáct let, děda onemocněl. Byli jsme za ním v nemocnici a vypadal v pohodě, říkal, že brzy půjde domů. Zvládl to a přišel, ale zanedlouho tam šel zas. Zaslechl jsem hovor dospělých a vůbec nebyl povzbudivej. Začal jsem se o dědu bát. Ale když přišel domů, zas to byl ten děda s velkejma plánama, co všechno podnikneme. Akorát mě víc přitiskával. Bylo mi to podezřelý, protože jsem si občas všiml nějakejch posunků, jakoby za mýma zádama. A šel tam zas. Pak jsme opět byli na návštěvě a děda se mi ani trochu nelíbil. Byl strašně pohublej a bledej a najednou nesršel. Byl dokonce takovej apatickej. A jednou jsem doma zaslechl větu: „Vezmeme ho domů.“

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00