Jak na věc


stráský-bývalý ministr dopravy

C. Kinský pro Český rozhlas: Lesníci se snaží, ale systém je blbý

    Já bych si to docela pochválil, já jsem ho poznal na hradách národního parku jako člověka, který byl vždycky dobře informován, který uměl jednat a který uměl vlastně na obě strany jak vůči tomu parku, tak vůči obcím. A to je dneska strašně důležité.
    Pak je tady další úkol pro Jana Stráského, to je vytvoření nového návštěvního plánu, návštěvního řádu v Národním parku Šumava. Věříte, že dokáže uklidnit situaci, nalézt přiměřený kompromis mezi ochránci přírody, mezi rekreanty?
    Evropského finále mezinárodní soutěže YPEF (Young People in European Forests) se v letošním roce zhostila Česká republika. V pořadí již IX. ročník proběhl ve dnech...
    Jan Stráský dnes řekl, že chce zdůrazňovat i to, že na Šumavě je 22 obcí. Jejich obyvatelé si často stěžují, že jsou velmi omezeni těmi pravidly, která určuje národní park. Myslíte si, že by se měla rozvolnit?
    A pokud se týká toho boje s kůrovcem, protože tady si stěžují ekologové, oni pana Stráského dlouhodobě kritizují s tím, že chce ukrajovat z toho národního parku právě proto, aby mohla pokračovat těžba dřeva. Myslíte si, že se to může nějak negativně odrazit?


Evropského finále soutěže YPEF se zhostila Česká republika

    Vichřice Mortimer poničila v pondělí v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) podle prvních odhadů asi 300 000 metrů krychlových dřeva. Uvedla to mluvčí...
    Někdejší federální předseda vlády, později ministr dopravy a zdravotnictví a nyní předseda Klubu českých turistů Jan Stráský povede Národní park Šumava. Oznámil to dnes ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS. Mandát nového ředitele je prý omezený. Čeká se od něj především návrh plánů pro boj s kůrovcem. Mluvit o tom budu s publicistou a bývalým mluvčím šumavského národního parku Radovanem Holubem, dobrý večer.
    Zajímavé postřehy ke kůrovcové kalamitě i dalším problémům současného lesnictví sdílel v rozhovoru pro Český rozhlas 25. 9. jeden z významných soukromých vlastníků lesů Constantin...


První odhad škod po vichřici Mortimer je asi 600 000...

    No, tak já si myslím, že nějaká pravidla pro obce v národním parku být musí. Potom zas by křičely obce, že tady nejsou žádná pravidla, že se tam staví nadbytečně velká obydlí nebo usedlosti. Ta prostě regulace nějaká být tam musí. Nicméně já se třeba obávám kvůli turistům a doufám, že právě pan doktor Stráský jako velký turista bude schopen tohle to udělat. Tam je strašně málo komunikace mezi českou a německou, respektive mezi Národním parkem Šumava a Mezinárodním parkem Bavorský les. Ta kauza přechodu Modrý sloup, ta je hodně známá. Ten přechod je zase zavřený. A tam je třeba najít nějaké turistické cesty mezi oběma parky, aby to opravdu mohlo fungovat, protože jsme ve společné Evropě. Němci by měli chodit k nám a my do Německa.
    Tak jak plán péče, tak návštěvní řád, jak říkáte, jsou strašně důležité. A opravdu by mohly uklidnit situaci. Nicméně já se bojím, že je těch úkolů před ním tolik, že se možná nebudou moct zvládnout do léta, protože na návštěvním řádu visí jak splouvání Teplé Vltavy, tak cyklotrasy v Národním parku Šumava, respektive možnost pro nevstup cykloturistů. Čili plán péče, zónace, nová zónace. To jsou obrovské úkoly, které nevím, jestli se mu podaří do toho půl roku projednat. Je to, prostě jsou to zanedbané věci, které je třeba tlačit vpřed.
    Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.
    Opakující se sucha a šířící se kůrovec představují obrovský problém nejen pro lesy v ČR, ale také v Německu a Rakousku. Německé ministerstvo zemědělství chce...


Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

    Tak ono se to projevilo v roce 2009 a 2010 rekordními těžbami pod ekologickým vedením. Ona je to trošku věc, která se neví, která se moc nepublikuje, že vlastně nejvyšší těžby v historii Národního parku Šumava byly za ekologického vedení. Já si myslím, že pan doktor Stráský se bude spíš snažit ty těžby, ty šílené těžby zastavit. To holení Šumavy trošku omezit, protože to je skutečně hodně razantně mění tvář Šumavy.
    Silvarium.cz využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.Dodavatelem obsahu serveru Silvarium.cz a osobou vykonávající redakční odpovědnost je společnost Lesnická práce s.r.o.The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00