Jak na věc


suché plstění

Barevná mandala na tričku pomocí dřevěných razítek

    Při filcování se vlna sráží a vzniká nabíraný efekt. Pokud nechcete dosáhnout tohoto efektu, nanášejte pouze velmi tenkou vrstvu vlny na podkladovou tkaninu.
    Na plstění lze použít běžnou vlnu, která je levnější, ale výrobek je trochu hrubší a 100% přírodní vlna na těle "kouše". Doporučujeme ji především na výrobu šperků, dekorací, tašek atd.  Pro styk s pokožkou je  mnohem vhodnější jemná vlna Merino, která je i po zaplstění  na dotyk velmi příjemná (jako fleece) a nekouše. Můžete ji použít při výrobě jak oděvních doplňků, tak i dekorací.
    Závaznou přihlášku je třeba zaslat mailem 1 měsíc před zahájením kurzu. Požadujeme zaplacení kurzu minimálně 15 kalendářních dní před termínem kurzu na naše číslo účtu, jinak je přihlášení neplatné, viz uvedeno výše v podmínkách kurzů v Domě gobelínů.


Textilní omalovánky nejen pro děti

    K tomuto plstění se používá výhradně vlna Merino. Vlna Merino se u této techniky nanáší na podklad, který tvoří nejčastěji hedvábí (ale lze použít i jinou velmi jemnou a volně tkanou látku – viskóza, bavlna). Na podklad lze nanést buď vlnu Merino prodávanou bez jakékoliv úpravy, nebo vlnu Merino předzpracovanou již do listu.
    Při plstění využíváme zajímavé vlastnosti přírodní vlny, která se po namočení a mechanickém namáhání (tření) zplstí. Vlhko, teplo a tření způsobí, že se otevřou jemné šupinky vlněných vláken, které se mezi sebou propletou a propojí. Zároveň se tak zmenší objem vlny a to až o 1/3 podle druhu vlákna a intenzity působení výše uvedených vlivů. Pravděpodobně jste si v domácích podmínkách tuto vlastnost vlny nechtěně ověřili na nějakém pěkném nadýchaném svetru, který jste místo v ruce vyprali v pračce a ze svetru se stala rozměrově výrazně menší, tuhá, poměrně hrubá tkanina do které se původní majitel již nemohl nikdy obléknout.
    Poznámka na závěr: plstící vlastnost vlny dokázali výrobci obejít úpravou tzv. superwash, která zajistí, že se vlna neplstí. Takové výrobky pro případné plstění samozřejmě vhodné nejsou.


Macramé - žlutý ozdobný závěs z dutinkové příze

    Výborným doplňkem je tzv. filcovač (roztok pro filcování), který až 10x urychluje proces zaplstění vlny. Ředí se s vodou v poměru 1:100. Práce s tímto roztokem je výrazně rychlejší a  výrobek se zmenší  jen minimálně.
    Na bublinkovou folii položíme filcovací vlnu (bublinky směrem nahoru).  Vlnu pravidelně dostatečně pokapeme hotovým filcovacím roztokem “Filz-Fix” (naředěným dle návodu). Přikryjeme vlnu bublinkovou folií (bublinky směrem k vlně) a jemným tlakem vlnu zpracováváme, aby vlhkost pronikla skrz celou vrstvu. Postupně tlak zvyšujeme a tím zvyšujeme i intenzitu plstění.  Poté odstraníme horní bublinkovou folii, ještě jednou pokapeme vlnu roztokem a volně rukama upravujeme do požadovaného tvaru. Polotovar opláchneme studenou vodou a ještě jednou upravíme do požadované formy a necháme uschnout. ________________________________________


Dekorování trička dřevěnými razítky

    Na měkkou podložku položíme hrubě tkanou látku, do které pomocí filcovací jehly zapracujeme vlnu a tvoříme tak obrázky. Konečný výtvor pak pomocí namočení a jemného tření zaplstíme a obrázek se tak spojí s podkladovou tkaninou.Odtrhneme si menší část vlny (pracujeme po vláknu vždy suchýma rukama) a zaválíme jí v ruce do kuličky. Na molitanové podložce pak kuličkou otáčíme a pícháme filcovací jehlou do středu, abychom kuličku zpevnili. Cca po 20ti minutách můžeme kuličku namočit ve vodě a třít jí mezi dlaněmi, na které jsme předtím nanesli silnou vrstvu mýdla (cca 15 minut). Tím se kulička zaplstí ještě mokrou kuličku opatrně propíchneme a ihned navlékneme, aby se nám otvor opět nezatáhl.
    Vlnu zapracujeme do měkké podložky pomocí filcovací jehly. Jako podložku lze použít polystyren, speciální podložky, nebo molitan. Velmi oblíbené je nanášení vlny na polystyrenové tvary a figurky mnohonásobným propichováním, bez dalšího mokrého procesu plstění.
    Na kurzu plstění suchou cestou (jehlou) si vyzkoušíte přípravu ovčího rouna pro plstění, plstění pomocí jehly, plstění obrázku na podkladovou látku, plstění prostorových věcí, plstěných šperků a plstění kuličky.


Pastelkovník – pro kluky i děvčata

    Plstící vlastnost vlny se dá využít i s cíleným záměrem. Můžete si např. uplést vlněnou tašku, kterou vyperete v pračce na vyšší teplotu (cca 60 st. C) s dalším oblečením, včetně ždímání (tření). Výsledný zaplstěný výrobek, ještě vlhký natáhnete a vytvarujete (např. na nějaké tuhé desky) tak, aby si taška po uschnutí zachovala pravidelný tvar. Při výrobě počítejte s výrazným zmenšením konečného výrobku. Výsledný poměr zmenšení bohužel nelze přesně vyčíslit, ale zhotovte výrobek nejméně o 1/3 větší, než jaký je konečný záměr.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00