Jak na věc


uloženo-král-šumavy-celý-film

Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká

    Haddon, Haddon… přemýšlíte, co vám to říká? Haddon je ten chlápek, který napsal jistý Podivný případ se psem, knihu z pohledu osoby s poruchou autistického spektra. Netradiční detektivka psaná s vtipem, ale obsahující závažné poselství a měnící pohled na svět, který nemusí vždycky vypadat tak, jak jsme zvyklí. V Argu mají nachystanou Haddonovu sbírku povídek Pier Falls: And Other Stories pod českým názvem Pád výletního mola. Dle všech indicií (tj. anotace…) obsahuje sci-fi! Tak na to bych se podíval…
    Arabské Španělsko se na počátku 11. století rozpadá ve střetech a intrikách. Baskický lučištník z hor touží zachránit svého grošáka, proto se z něj stává zloděj koní. Na jedné z výprav se potkává s osiřelou zemanskou dcerkou, odsouzenou k bezútěšnému životu hradní služebné. Oba bezděčně zasáhnou do záměru králů a vzbudí nenávist Spin de Mula, démonického čaroděje, který znetvořuje lidské duše. Jejich osudy se protínají, zatímco muslimští i křesťanští vládci spolu střídavě bojují a uzavírají politická spojenectví, iberští bohové čelí islámu i Kristu a ze severu připlouvají drancující vikingové…


Aréna: Tři kapitáni II – Putování

    Poslední stadium udělalo tečku jednomu příběhu, ale svět Kladiva na čaroděje skrývá nepřeberné množství dalších! Ty nejlepší jsme shromáždili ve sbírce, na níž se podíleli kromě autorů jednotlivých dílů i další známé tváře české fantastiky a najdete v ní i nejzdařilejší povídky z literární soutěže o nejlepší příběh ze světa Kladiva na čaroděje. Čeká na vás pořádná nálož akčních a zábavných dobrodružství naší netradiční čtyřky hrdinů!
    Proč se v lunární restauraci nikomu nelíbilo? Neměla totiž žádnou atmosféru! Tak začíná Becky Chambersová v propagačním videu ke své knize. Aby hned dodala, že i na Měsíci atmosféra je, ale že někdy je třeba z reality něco málo ubrat, aby mohly mít vtipy správné pointy. Vypadá to, že se autorka nebere příliš vážně, že minimálně v základech rozumí tomu, o čem píše, a že dokáže natočit video, které je přes veškerou jednoduchost velmi vtipné a živé. O knize tedy zatím nevíme nic, ale počin se to zdá být sympatický!


Dlouhá cesta na malou, rozzlobenou planetu

    Straky na vrbě mají podezřele blízko k titulu největší české steampunkové nakladatelství. Steampunku nevychází málo, ale asi se shodneme, že největším českým počinem na tomto poli je antologie Excelsior, gentlemani! – a na druhém místě by se klidně mohla umístit tvorba Daniela Tučky. V Umrlčím tanci bylo více městské fantasy, ale nádech nostalgie nad ztracenou belle epoque se objevuje i tam. Z nakladatelství nám exkluzivně přišly obálky prvního a druhého dílu pěkně vedle sebe, abyste měli možnost ocenit práci Tomáše Kučerovského.
    „Neměj strach, zlato.“ Miranda ji vzala za ruku a vedla zpátky do srubu, kde ji začala něžně svlékat. Když našla revolver, mírně se pousmála a odložila jej na stůl. Políbila Lornu; dech měla horký a odporný. Pak o krok ustoupila a začala si stahovat kožešinu z těla, a když ji zvedla, zvedla se i kůže, která byla pod ní, a odloupávala se z ní jako strup. Po Mirandině hrudi a břiše se řinula krev a pleskala o prkennou podlahu. Svaly na tváři a čelistech se sevřely, Miranda zasyčela, zakoulela očima, a pak bylo po všem a ten mokrý balík se konečně oddělil od jejího rudě se lesknoucího masa. Lorna stála ochromená děsem a hrůzou.


Kladivo na čaroděje: O krok před peklem

    Kniha se dělí na kapitoly, mohli bychom ji však označit i za povídkový román, neboť autorka využívá svých tvůrčích schopností, každou kapitolu zvláště pointuje, což ještě umocňuje celek vyprávění. Příběh začíná v Konstantinopoli. Náš hrdina Nik je mladým, nadějným závodníkem na čtyřspřežích, vyzná se v koních, něco však tak docela nevyjde a náhle se ocitá na dlažbě jen se svými guslemi. S vidinou, že napraví svůj osud, vyráží ve společnosti dvou dalších uprchlíků ke vzdálené bájné Moravě; cestou je potkávají mnohá dobrodružství, příběh je zajímavě a překvapivě pointován. Je zasazen do doby těsně po smrti svatého Václava a vedle milovníků historické fantasy potěší povíce i milovnice koní.
    V tomto svazku Mark Haddon ukazuje neobyčejně silný rukopis. Jeho styl je lehce experimentální, tancuje na tenké hranici mezi skutečnosti a mytologií. Pokud vás zajímá psaní, tohle je skvělá kniha ke studiu, protože jeden každý kousek je precizně vystavěn, Haddonovi se daří zaujmout čtenáře neobvyklými a poutavými postavami, se kterými se přesto lze ztotožnit (a to i s těmi divnějšími).
    Sarden - internetový magazín o sci-fi a fantastice  /  šéfredaktor:  Martin Stručovský  /  zástupkyně šéfredaktora: Monika Dvořáková  / webmaster: Petr Šimčík / ISSN: 1805-2711
    Liu dokázal ve Ctnostech králů vybudovat působivý svět, který je založen na motivech staré Číny, ale zároveň je dostatečně svébytný, aby se o něm dalo říci, že je skutečně originální. Fungování tohoto světa je pak velmi umně popsáno a osvětleno, tudíž čtenář vcelku lehce chápe souvislosti a přijímá jeho zákonitosti.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00