Jak na věc


valečovské kulturní léto 2018 vstupenky

Unikátní skalní osada se spoustou světniček, ve kterých žili lidé ještě na konci 19.století.

    Podlahy a dveře byly zničeny, okna rozbita. Zůstaly pouze holé kamenné světničky. Skaláky poté ubytovaly v nedaleké obci Boseň ve dvou obecních chudobincích.
    V době husitské zde bylo vybudováno opevněné tábořiště a zimoviště. Uprostřed areálu byla z mohutného skalního masivu vytesána zaoblená zásobárna obilí.
    Nyní jsou skalní světničky volně přístupné návštěvníkům, aby se mohli podívat, v jakých podmínkách dříve někteří lidé žili. Někdy si to i vyzkouší a přespí zde trampové při svých toulkách krásnou krajinou Českého ráje.
    Pokud navštívíte Český ráj a hrad Valečov, nesmíte opomenout ani prohlídku skalních světniček, ležících v těsné blízkosti hradu. Toto velice specifické a unikátní místo bylo obýváno lidmi ještě na konci 19.století.
    Takto žijící obyvatelé skalních obydlí však byli trnem v oku tehdejším úřadům. Ty pod záminkou cholerové epidemie, která v Evropě v roce 1892 řádila, skaláky nedobrovolně vystěhovaly a obydlí zdemolovaly.
    Vnitřek místností byl vybaven kamny s vyvedeným komínem dírou ve skále a také pecí na pečení chleba. Některé vytesané výklenky ve skalách sloužily pro domácí zvířata, které jim zajišťovaly základní stravu.


© 2013 - 2020 Signál Rádio

    Na počátku 18.století byl hrad i s opevněným tábořištěm opuštěn. Toho využila místní chudina a do skalních obydlí se nastěhovala. Jednalo se o několik vícepočetných rodin, které nazývali „skaláky“.
    Jejich skalní světničky měly dřevěné podlahy, dveře přizpůsobené velikosti vstupních otvorů a okenní otvory byly zaskleny, což je patrné ze záseků ve skalách.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00