Jak na věc


vhodné účesy pro krátké vlnité vlasy

Příprava zahradní techniky na jarní péči o trávník

    V případě modelu s benzinovým motorem pak raději zvolte stroj s elektrickým startérem, odpadne tak nutné použití síly na překonání odporu startéru. Ideální volbou pro fyzicky méně zdatné uživatele je samozřejmě stroj opatřený také funkcí automatického pojezdu a s centrálním nastavením výšky sečení. Zde je však nutné uvážit, že průměrná rychlost sekaček s pojezdem je okolo 3-4 km/h. Osoby se sníženou pohyblivostí tak mohou mít potíže sekačce stačit. Řešením pak může být sekačka, která má možnost nastavení rychlosti pojezdu.
    Informace uvedené na této stránce mají informativní charakter a jsou poplátné okamžiku, kdy byly sepsány. Přestože se na tomto textu podílelo několik lékárníků z GigaLékárna.cz, je důležité uvést, že informace jsou obecné. Příbalové informace u léčivých přípravků se průběžně mění dle nejnovějších poznatků a je tedy potřeba se řídit vždy informací uvedenou v příbalovém letáku u konkrétního přípravku a to v okamžiku, kdy jej budete chtít používat.
    V případě omezených skladovacích prostor se při výběru zaměřte na stroje, které nabízejí možnost snadného složení rukojetí do skladovací polohy. „Pozor na benzinovou sekačku, tu je nutné, vzhledem k provozním kapalinám, skladovat výhradně ve vodorovné pozici. U elektrické sekačky tento problém odpadá, lze ji skladovat i svisle,“ upozorňuje na závěr Petr Tichý ze společnosti HECHT.


Nové číslo časopisu Dům&Zahrada je nízkoenergetické, dětsky hravé i vonící po loukách

    Bez obav se podává diosmektit (Smecta®, Tammex®) a aktivní uhlí (Carbosorb®, Carbo medicinalis®). K obnovení přirozeného osídlení střeva se využívá Hylak® Forte. Během kojení se doporučuje užívání probiotik, a to i z důvodu prevence kolik u kojeného dítěte. Objeví-li se horečka nebo se příznaky i po cca 1-2 dnech nelepší, je nutné obrátit se na ošetřujícího lékaře. Důležitá je osobní hygiena a dodržování dalších hygienických zásad, aby se minimalizovalo riziko přenosu infekce na kojené dítě.
    Zácpa bývá spojena s obavami z vyprazdňování po porodu a se zvýšenou citlivostí poraněných nebo zašívaných tkání. Přesto je vyprázdnění střeva, zejména v prvních dnech po porodu, velmi důležité pro správné zavinování dělohy. Ke změkčení a upravení množství stolice (nepomohou-li běžná režimová opatření – dostatek ovoce a zeleniny s obsahem vlákniny, dodržení pitného režimu a přiměřené fyzické aktivity) se nejčastěji používají glycerínové čípky (Suppositoria glycerini, Dr. Müller® Pharma Glycerinové čípky), případně se podává laktulózový sirup (Laktulosa® Biomedica, Lactulosa® AL). I v tomto případě jsou vhodným doplněním probiotika (Biopron®, ProbioLact®, Linex® Forte a další).


Lysiny, mech a sněžná plíseň. Jak řešit potíže s trávníkem

    Základním faktorem pro výběr sekačky na trávu je velikost plochy, pro kterou bude určena. Od tohoto parametru lze odvodit doporučenou šíři jejího záběru sečení i to, zda bude vhodnější sekačka s elektrickým, nebo s benzinovým motorem. „Pro menší plochy (cca 750 m²) zcela postačí elektrická sekačka. Výhodou těchto sekaček je nižší hmotnost, snazší manipulace, minimální nároky na údržbu a příznivější pořizovací cena i provozní náklady,“ radí Petr Tichý, specialista technické podpory ze společnosti HECHT.
    Použití běžných léčivých přípravků ve formě tablet (antihistaminik) ke zmírnění alergických projevů, jako je otok sliznic, nadměrný výtok z nosu a z očí, zalehnutí uší či ucpání dutin, bylo na základě vědeckých studií shledáno pro kojené dítě zcela bezpečné. Je tedy možné použít léčiva s obsahem cetirizinu (Zodac®, Zyrtec®, Alerid®, Analergin®) nebo loratadinu (Claritine®, Loratadin-Ratiopharm®).
    Je možné použít léčivé přípravky s ibuprofenem (Ibalgin®, Ibumax®, Brufen®) i paracetamolem (např. Panadol®, Paralen®, Paramax®) v obvyklém dávkování. Krátkodobě není vyloučeno ani podání kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin®, Aspirin®). Pokud se stav ani po 2-3 dnech nelepší, je potřeba domluvit se s lékařem na další léčbě, případně nasazení antibiotika v případě bakteriální infekce.


3. Jak často budete trávu sekat

    Stejně jako u těhotných žen je vhodné použít lokálně antiseptické léčivé přípravky, které dezinfikují ústní dutinu (např. Septilen®, Septofort®), nebo salinické kloktadlo. Krátkodobě je možné použít přípravky s lokálními anestetiky (Drill®, Neo-Angin®, Strepsils®). Nevhodné jsou jakékoliv jodové přípravky.
    „Ručně poháněné vřetenové sekačky jsou vhodné pouze pro malé plochy a u motorových vřetenových sekaček je třeba se připravit na to, že jejich pořizovací náklady jsou několikanásobně vyšší než u klasických rotačních sekaček. Složitější je i jejich údržba, především ostření vřetena. Chybu v tomto případě neuděláte ani zvolením rotační sekačky, ale je nutné, aby disponovala možností nastavit výšku od cca 20 mm. Pravděpodobně se neobejdete bez vhodného pomocníka na zarovnání okrajů trávníku, tím se může stát např. vhodný vyžínač nebo nůžky,“ vysvětluje Petr Tichý.


Srpnové číslo Domu&Zahrady je opět plné zajímavostí

    Oblast konečníku bývá po porodu obzvláště citlivá. Pravidelná hygiena a péče je základem zmírnění obtíží a usnadnění hojení poraněné oblasti. K omývání jsou vhodné speciální přípravky s obsahem dubové kůry (např. jemný mycí emulze Herbalon®), léčba zahrnuje pravidelné používání mastí nebo čípků (Procto-Glyvenol®, Preparation H®, HemaGel® Procto). Závažnější případy, které se ani pravidelným ošetřováním nelepší, řeší chirurg nebo proktolog (odborný lékař zabývající se onemocněním konečníku).
    K odkašlávání se volí léčivé přípravky s obsahem ambroxolu (Mucosolvan®, Ambrobene®, Ambrosan®) nebo acetylcysteinu (ACC®Long, Fluimucil®), které jsou považovány za bezpečné.
    Pálení žáhy nebývá v období kojení natolik časté jako v těhotenství, přesto se může čas od času objevit. Není-li tento problém každodenní, používají se léčivé přípravky, které neutralizují žaludeční kyselinu (Gaviscon®, Rennie®, Gasterin®, Anacid®). V opačném případě je vhodné navštívit ošetřujícího lékaře, který může doporučit další odborná vyšetření, na jejichž základě předepíše dlouhodobou léčbu.


Červencové číslo časopisu Dům&Zahrada je na stáncích

    Při výběru pamatujte také na to, jak často budete trávu sekat. Pro časté pravidelné sečení může být zajímavá sekačka s funkcí mulčování, při kterém je tráva rozsekána na drť a vrácena zpět ke kořínkům jako přírodní hnojivo. Zároveň pokud sečete v pravidelných intervalech tak, aby tráva nepřerůstala, vystačíte si i se strojem s nižším výkonem. Jestliže ale nemůžete trávníku věnovat pravidelnou péči a stává se, že tráva přeroste, je vhodnější zauvažovat nad pořízením výkonnějšího benzinového modelu, který zvládne i vyšší a hustější trávu, ideálně s možností bočního výhozu, jenž umožní trávu sesbírat až později, a odpadne tak časté vysypávání koše.


Léčivé přípravky vhodné při kojení

    Volba léčivých přípravků u kojících žen je méně omezená než v případě těhotenství (o lécích v těhotenství jsme psali zde). Některé léky však mohou ovlivnit kojené dítě (např. hormony, léky ovlivňující centrální nervovou soustavu nebo ty, které potlačují imunitní reakce, i některá antibiotika), případně zvýšit nebo snížit tvorbu mléka. Naopak lokálně podávané přípravky je většinou možné podávat bez obav (s výjimkou jodových přípravků), neboť jejich množství v mléce je zanedbatelné. Ve většině případů je však vhodné konzultovat tuto volbu s lékařem, který zhodnotí individuální situaci - zváží poměr mezi rizikem podání léku a přínosem léčby pro matku. Neomezeně je pak možné použít níže uvedené přípravky v obvyklém doporučeném dávkování. Všeobecně se však uvádí, že pokud se stav po několika (cca 3) dnech nelepší, měl by stav posoudit ošetřující lékař. Každá infekce, kterou žena během období kojení projde, je pro dítě v podstatě přínosem, neboť je pro něj něco jako očkování. Setkává se tak
    Nadýmání se kojící maminky snaží většinou předejít, nebo jej alespoň omezit na minimum volbou vhodných potravin, případně pravidelným užíváním probiotik. Také čajové směsi určené kojícím matkám obsahují bylinky, které nadýmání zmírňují (např. kmín, fenykl, anýz apod.).
    Pokud se předpokládá, že sekačku bude obsluhovat fyzicky méně zdatná osoba, je na místě zvolit stroj s co nejsnazší obsluhou. Tento požadavek splňuje např. elektrická sekačka, která je relativně lehká a ke spuštění motoru je třeba pouze stisknout spínací tlačítko. Při sečení však budete omezeni prodlužovacím kabelem, proto není od věci zvážit pořízení sekačky akumulátorové.
    Pro členité plochy s množstvím stromů, keřů, záhonů nebo jiných překážek je vhodnější zvolit sekačku s benzinovým motorem nebo akumulátorovou sekačku. Odpadne tak manipulace s elektrickým kabelem, který by byl v případě takto členité plochy velmi omezující, a hrozilo by nebezpečí jeho zamotání nebo náhodného přeseknutí.


Pět kritérií pro výběr vhodné zahradní sekačky

    Snadnější volbu budete mít při výběru sekačky pro údržbu běžného trávníku plnícího rekreační funkci, ten zvládnou všechny rotační sekačky. Pro trávník tohoto typu bude pravděpodobně dobrou volbou sekačka s více stupni nastavení výšky sečení a s možností využívat funkci mulčování. Pro trávník lučního typu nejsou běžné rotační sekačky příliš vhodné, proto je lepší poohlédnout se po sekačce lištové nebo bubnové.
    Na větší plochy (nad cca 750 m²) je vhodnější zvolit benzinovou sekačku. Tyto sekačky mají zpravidla větší výkon než sekačky elektrické, nejsou závislé na přívodu elektřiny, a navíc bývají vybaveny řadou vylepšení, která péči o velkou plochu usnadní.
    Důležitou roli při výběru sekačky hraje také typ travní plochy, kterou by měla zvládnout. Pro trávník reprezentativního typu je nejvhodnější sekačka vřetenová, která je díky kvalitnímu čistému střihu velmi šetrná k trávníku.
    V případě virových onemocnění platí u kojících žen podobné pravidlo jako u těhotných, tedy vyhýbat se kombinovaným léčivým přípravkům (zejména těm, které obsahují pseudoefedrin) a zvolit takové, které jsou cílené na konkrétní potíže – horečka, bolest hlavy, kloubů a svalů, bolesti v krku, kašel, rýmu a ucpaný nos, zalehlé dutiny apod.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00