Jak na věc


vodní rostliny okysličovadla

Lidské tělo je zastaralý hardware bez záruky

    Jeden galon vody by měl při jasném slunečním světle vyrobit dostatek elektřiny pro zásobování domu v rozvojové zemi na jeden den. Cílem vědců je zachycení vodíku a kyslíku pro pozdější využití.
    Umělý list svým tvarem nepřipomíná klasický zelený lístek, ale spíše sluneční baterii velikosti hrací karty. Svou funkcí napodobuje proces fotosyntézy, při kterém zelené rostliny přeměňují sluneční záření a vodu na energii. Umělé listy jsou tvořeny křemíkovým materiálem zachytávajícím sluneční světlo, který se používá při stavbě solárních článků. Na ně vědci zapojili vodiče nabíjející baterie a výsledek ponořili do galonu vody s vhodnými katalyzátory.
    Důležitou částí projektu bylo najít cenově dostupné katalyzátory, které by umožnily urychlení reakce, kdy se voda slunečním zářením rozpadá na vodík a kyslík. Vědci nakonec zvolili katalyzátory vyrobené z niklu a kobaltu. Jejich stabilita umožnila umělému listu pracovat bez poklesu aktivity až 45 hodin. Efektivně uspíšily rozpad vody na její dvě složky a reakce proběhla desetkrát účinněji než u listů rostlin.


Příroda překonána: Umělý list je 10× účinnější

    K výrobě elektřiny z vodíku a kyslíku se u umělého listu využívá palivový článek. To je galvanický článek, k jehož elektrodám se přivádí palivo (vodík) a okysličovadlo (kyslík), mezi neprodyšně oddělenými prostory je elektrolyt. Palivové články pracují nepřetržitě, pokud mají stálý přívod paliva a okysličovadla k elektrodám.
    Výhodou také je, že zařízení ke své činnosti nepotřebuje velmi čistou vodu a může tak být použita veřejně dostupná voda. To by mohlo pomoct i při stavbě elektráren v odlehlých částech zemí, kam by se absolutně čistá voda musela složitě dovážet.
    Díky dostupnosti materiálu a nenáročnosti výroby může být umělý list vhodný jako levný zdroj elektrické energie pro domácnosti chudých lidí v rozvojových zemích. Cílem autora Daniela Nocera je, aby každá domácnost měla přístup k vlastní elektrárně, zejména lidé v chudých oblastech Indie, Číny a Afriky. Uzavřel proto dohodu s indickou společností Tata Group, jejímž výsledkem by za rok a půl mělo být vytvoření malé elektrárny.
    Umělé technologie se často inspirují v přírodě a přírodních procesech. Lidé se snaží tyto prvky napodobovat, jak jste si mohli přečíst třeba ve článku o robotech Festo inspirovaných přírodou. Stejným způsobem přišli ke svému objevu i vědci z MIT (Massachusetts Institute of Technology).


Kvantové čipy se v budoucnu ochladí i bez chladiče

    Výzkumný tým se při vytváření umělého listu, využívajícího k výrobě elektrické energie solárních článků, nechal inspirovat rostlinami. Výsledné zařízení však nezůstalo jen u napodobování funkcí listu – cílem bylo překonat je. Umělý list je desetkrát efektivnější než organický.
    První umělý list na této bázi byl vytvořen již před více než deseti lety Johnem Turnerem z americké Národní laboratoře pro obnovitelnou energii v Boulderu v Coloradu. I když fungoval, jeho provoz nebyl kvůli využitým drahým kovům efektivní a životnost byla méně než 24 hodin.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00