Jak na věc


vyhrezla plotenka krcni patete priznaky

Používáte aviváž jen na praní? To je velká škoda, můžete ji…

    Dornova metoda není vhodná, když jste náchylní ke zlomeninám, trpíte osteoporózou v pokročilém stadiu, máte akutní zánět, jste brzy po operaci či úrazu (zlomeniny).
    Hrudní páteř se může zablokovat špatným pohybem, jednostrannou zátěží při sportu nebo namáhavé práci, ale i dlouhým sezením ve špatné poloze, které „nevyrovnáte“ protažením nebo například procházkou. První pomocí při akutní bolesti v oblasti středních zad a srdce je vyhledat lékaře, nemusí jít totiž vždy o zablokovanou páteř, může to být i srdeční infarkt. Lékař by měl proto nejdřív vyloučit srdeční příhodu (EKG, laboratorní testy) a pak teprve začít řešit bolavá záda. A naopak mnozí lidé s blokádou hrudní páteře se domnívají, že mají srdeční infarkt. Jeho příznaky totiž dokáže blokáda věrohodně napodobit. Pokud jde o blokádu hrudní páteře, pomůže například odborná masáž, rehabilitace nebo napravení. Pro zmírnění bolesti použijte lokální masti proti bolesti a zánětu nebo léky proti bolesti.
    Kdysi mi přesně na tyto problémy známá doporučila cvičení, kloubní výživu a mast od bolesti. Chodila jsem i na rehabilitace, kde mi ukazovali... (zkráceno)


Chraňte děti před sluncem. Spálení v mladém věku zvyšuje…

    Při dlouhotrvajících bolestech zad lékař posílá pacienta na odborné vyšetření, které má přesně identifikovat příčinu bolesti – rentgenové vyšetření, počítačová tomografie (CT), magnetická rezonance (MRI), diskogram (vyšetření pomocí kontrastní látky, která se aplikuje přímo do meziobratlové ploténky), v některých případech na lumbální punkci. Pokud je bolest nesnesitelná a ohrožuje pacienta na zdraví, přistupuje se k operaci.
    Příčinou vzniku vyhřezlé ploténky je většinou to, že je oslabená, příliš namáhaná a opotřebuje se. Na vznik vyhřezlé ploténky má také vliv velmi malá pohybová aktivita, nebo naopak nadměrná a nevhodná pohybová aktivita, dále také velká fyzická zátěž, která je na páteř vyvíjena při práci. Příznakem vyhřezlé ploténky je vystřelující bolest, která připomíná bodnutí do zad. Později je vnímána jako tupá bolest, která postupuje po zevní straně stehna až do zadní strany lýtka. Bolest je někdy doprovázena mravenčením či brněním. Někdy má člověk pocit, že postiženou část těla ani necítí. Vyhřezlá ploténka se také projevuje silnou bolestí v bedrech v případě, že člověk vykoná prudký pohyb, zvedne těžký předmět, zakašle, kýchne, nebo zatlačí na stolici.


Metoda laserová nukleotomie, operace meziobratlových plotének laserem

    Léčbu vyhřezlé ploténky by měl stanovit lékař. Pokud na vás výše uvedené příznaky pasují, vyhledejte neurologa, který vám záda vyšetří (pomocí CT nebo magnetické rezonance). Záda byste rozhodně neměli takzvaně napravovat svépomocí, protože může dojít až k ochrnutí. Bolest související s vyhřezlou ploténkou je potlačována pomocí analgetik. Léčba je prováděna především rehabilitací. Moderní metodou je také laserová léčba, která následuje, pokud nebyla rehabilitace úspěšná. Ve vážných stavech, kdy nebyly předešlé možnosti léčby vyhřezlé ploténky zdárné, může lékař doporučit operativní zákrok, kdy je část vyhřezlé ploténky chirurgicky odstraněna.
    Symptomy vyhřezlé ploténky ve střední části zad bývají různé. Může docházet k bolesti v horní části zad, dolní části zad, břicha nebo nohou. Dále také slabost nebo znecitlivění jedné nebo obou nohou.
    Chirurgická operace páteře, meziobratlových plotének je klasická operace, která vyžaduje celkovou anestezii. V současnosti se vykonává pouze u pacientů, kteří jsou maximálně a dlouhodobě omezeni v pohybu. Současný lékařský trend je takový, že se vyhřezlé ploténky operují až v krajnosti, před deseti lety to bylo však přesně naopak, na operaci plotének šel člověk i s malým výhřezem ploténky.


Vyhřezlá ploténka –  příčiny a příznaky

    Stanovit účinné způsoby prevence je složité vzhledem k tomu, že u vyhřezlé ploténky hraje důležitou roli věk a opotřebení páteře. Je však možné dodržovat určité zásady, kterými si vaši páteř ochráníte. V první řadě si hlídejte správné držení těla, a to nejen při chůzi, ale také při stání a sezení. Nezapomínejte na pravidelnou pohybovou aktivitu, která však nesmí být nadměrná. Opatrní buďte také při zvedání těžkých předmětů ze země. Neohýbejte se, ale raději si podřepněte a poté si znovu stoupněte a narovnejte se. Pořiďte si kvalitní postel i židli.
    Vyhřezlá ploténka je dnes již poměrně častým onemocněním a trápí čím dál tím více lidí od 35 let. Může ale postihovat i lidi mladší. Páteř je klíčová pro náš pohyb i zdraví. Říká se, že od stavu páteře se odvíjí náš věk. Páteř je složena z obratlů, mezi nimiž jsou uloženy takzvané meziobratlové ploténky. Ty jsou důležité pro pohyb celé páteře. S věkem se ovšem opotřebovávají a může dojít k prasknutí vazivového prstence ploténky a k vysunutí jádra ploténky ven. Takovýto výhřez ploténky, o kterém hovoříme, tedy kdy se jádro posune o cca 6 mm, je bolestivý, nepříjemný a komplikuje běžný pohyb.
    Laserovou nukleotomii podstoupilo v Česku velice málo lidí. Mnoho lékařů nemá o tomto druhu léčby meziobratlových plotének prakticky žádné informace, proto je nemohou pacientovi sdělit.


Jak se zbavit vší? 5 babských rad a další metody

    Další a šetrnější metodou je laserová nukleotomie, operace meziobratlových plotének laserem, laserová nukleotomie je velice šetrný způsob (na rozdíl od chirurgické operace), jak eliminovat výhřez meziobratlové ploténky. Provádí se pod CT kontrolou, a to tak, že se k meziobratlové ploténce (z boku do jejího středu) zavede miniaturní jehla. Nejprve lékař laserovým vláknem stříkne do ploténky kontrastní látku, čímž získá přehled o celkovém stavu ploténky, výhřezu. Pokud lékař usoudí, že se bude operovat dál, výhřez není velký a ještě nedošlo k nevratným degenerativním změnám, tak jehlou protáhne laserové vlákno a laserovými pulsy zahřeje patologické lůžko, nahřátá ploténka se smrští a zajede zpět do původní polohy. Po výkonu je pacient jeden den v nemocnici (pokud nenastanou komplikace), poté je propuštěn domů. Týden nesmí pacient vykonávat těžkou fyzickou práci, zvedat těžká břemena, dupat nohama.
    Dornova metoda je velmi jemná manuální terapie, která dokáže obratle a klouby vrátit do jejich původní přirozené polohy. Po vrácení kloubů a obratlů do původní polohy lze cítit okamžitou úlevu. Dornova metoda se provádí přirozeným a volným pohybem ošetřované osoby. Terapeut používá jemný tlak palců nebo celé ruky. Používají se pouze volné a přirozené pohyby, ošetřovaná osoba se nemusí bát prudkých a násilných pohybů, kdyby mohlo dojít k úrazu. Metoda je bezbolestná. Počet aplikací Dornovy metody pro dosažení požadovaného stavu je individuální, již po dvou ošetřeních se může dostavit úleva. V těžkých případech se však požadovaný efekt může dostavit až za několik měsíců. K tomu, aby byly účinky trvalé, je nutné odstranit nesprávné pohybové návyky. Dornova metoda je vhodná, pokud trpíte bolestí zad, bolestí kyčlí, bolestí kolen, tenisovým loktem, skoliózou, rozdílnou délkou končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu).


Vyhřezlá ploténka hrudní páteře

    Vyhřezlá ploténka bývá příčinou bolesti zad. Výhřez ploténky utlačuje nervové kořeny, což má za následek bolest zad, ale klidně může dojít také i k ochrnutí. Přečtěte si, jaké jsou příčiny, příznaky a léčba vyhřezlé ploténky a jak výhřezu ploténky preventivně předcházet.
    Vyhřezlou ploténku vám diagnostikuje lékař podle místa a intenzity bolesti. Potvrdí se počítačovou tomografií a magnetickou rezonancí. Základem léčby je podávání léků na utlumení bolesti, užívání vitamínu B a rehabilitační cviky na vyhřezlou ploténku. Tato léčba má za následek pohnutí ploténky jiným směrem a tím dojde ke zmenšení tlaku a odstranění bolesti. V dalším případě je možná operace vyhřezlé ploténky, která se provádí při celkové anestezii. Možná je také laserová nukleotomieu těch pacientů, u nichž selhala konzervativní léčba a nedošlo u nich zatím k nevratným degenerativním změnám páteře.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00