Jak na věc


vyznamne osobnosti narozene v ledenu

Slavné osobnosti - Databáze 94.478 známých osobností a 330.534 filmů

    Básník a spisovatel. Vyučen nástrojařem, pracoval ve strojírenských podnicích. Jeho básně nejsou založeny na klasickém verši ani rytmu, ale na volně spoutaných prostých slovech, vycházejících z obecně platných, lidsky pojatých zákonitostí a filozofických úvah. Vydal několik sbírek, dvě sbírky vyšly po jeho smrti.
    Scenáristka a režisérka. Ve Strakonicích se sice narodila, ale nikdy zde nežila ani netvořila. Mezi její nejznámější filmy patří Jak vytrhnout velrybě stoličku, Jak dostat tatínka do polepšovny, S tebou mě baví svět či Líbáš jako bůh.
    Reprezentant Československa v bezmotorovém létání. V roce 1957 se zúčastnil prvního mistrovství republiky, které vyhrál. V roce 1958 získal bronzovou medaili ve volné třídě na mistrovství světa v polském Leszně. Republiku reprezentoval do 70. let, poté začal létat jako profesionální pilot chemické společnosti. Na trase Strakonice-Tábor-Strakonice vytvořil na větroni Blaník VT – 13 čs. rekord 80 km/h, který na stejném typu větroně dosud nikdo nezopakoval.


16.Ledna Narozeniny slaví, Osobnosti narozené 16.1.

    Technik. Zajímá se o experimentální archeologii. Zabýval se záhadou přepravy kamenných soch moai na Velikonočním ostrově. Pokusem ve Strakonicích dokázal, že se moai mohly přemisťovat pomocí lan a jako člen expedice Thora Heyerdhala na Velikonoční ostrov svou teorii potvrdil přemístěním skutečné sochy moai.
    Motocyklový závodník. Patří mezi nejlepší soutěžní jezdce celé historie Mezinárodní motocyklové šestidenní. Čtyřikrát byl členem vítězného týmu soutěže Mezinárodní trofej. V roce 1950 zvítězil ve Stříbrné váze. Kromě toho byl několikanásobným mistrem republiky v motokrosu. Byl také konstruktérem ČZM Strakonice.
    Akademický malíř. Ve své tvorbě se zabývá především malbou, kresbou, nástěnnými technikami a prací se sklem. Jeho malířské a grafické dílo je zastoupeno v  galeriích, institucích a českých i zahraničních soukromých sbírkách.
    Publicista. Psal pravidelně historické články do Práchně, Pošumavského kraje či Otavanu. Je také autorem několika knih, například Strakonicko v pověstech a bájích, která obsahuje čtyři desítky pověstí, převážně o dudácích a hradu. Značnou měrou se zasloužil o udržení a budování Dykova muzea. V roce 1936 se podílel na novém uspořádání muzejních sbírek, které byly přestěhovány ze školy na náměstí do strakonického hradu.


Prof. PhDr. Ivo Pondělíček, CSc.

    Sexuolog, malíř, filmový teoretik. Pracoval jako psycholog a psychiatr. Založil první poválečnou manželskou poradnu v Československu (1955). Provozoval soukromou psychologickou poradnu Atheneum. Je autorem řady knih z psychologie i z oblasti umění. Zkušenosti ze sexuologické praxe přenášel do výtvarného umění.
    Všestranný sportovec – gymnasta, atlet, běžec na lyžích, závodní kanoista a závodník rallye. Uveden do sportovní síně slávy Strakonicka. V mnoha sportech dosáhl řady úspěchů. Byl například mistrem ČR automobilových soutěží třídy 1600 ccm. S jeho jménem je spjata i výstavba tělovýchovného lyžařského areálu na Kubově Huti. Byl předsedou okresního svazu lyžování a členem Ústředního svazu lyžování.
    Knihovník, literární historik a kritik, autor literárních monografií, editor, překladatel beletrie z francouzštiny, italštiny a němčiny. Svou rozsáhlou sbírku bibliografií a ex libris odkázal strakonickému muzeu.


Osobnosti narozené "16.1." (244)

    Generálmajor. Svůj život zasvětil prosazování a obraně demokracie a lidských práv. Prvorozený syn důstojníka četnictva Felixe Peřky. Po tragické smrti svého otce se zapojil do skautské ilegální organizace Zpravodajská brigáda. V závěru války se účastnil osvobozování vlasti a za zásluhy v druhém odboji byl několikrát vyznamenán. Po válce vystudoval Vojenskou akademii v Hranicích na Moravě. V důsledku zrady byl v polovině roku 1949 zatčen. Z politického vězení byl propuštěn až ve svých 35 letech.
    Truhlář, vlastenec. Pokoušel se psát básně v češtině. Byl velkým čtenářem, kupoval téměř vše, co v té době vycházelo. Jeho knihovnu využívali jeho přátelé, známí, studenti, se kterými pořádal literární večery či divadelní představení. Byl přítelem F. L. Čelakovského. Po vzoru vlastenců té doby si oba připojili ke svému jménu další – Vlastislav a Ladislav. Ve Strakonicích Plánka navštěvovali významní muži české kultury té doby – Josef Jungmann, Jan Evagelista Purkyně či Jakub Malý. Na sklonku života sepisoval historii Strakonic.
    Televizní a filmový režisér. Vystudoval reálné gymnázium ve Strakonicích, v letech 1945-1949 studoval sociologii, psychologii a divadelní vědy na Univerzitě Karlově, současně byl v letech 1947-1950 posluchačem FAMU. V lednu 1951 přešel na Vysokou filmovou školu v Moskvě. U diváků a kritiky prorazil komedií Kam čert nemůže s Janou Hlaváčovou v hlavní roli.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00